5 TANE EGZERSİZ YAPMAMAK İÇİN KORKUNÇ BAHANE

blog yazısı ekle !

5 TANE EGZERSİZ YAPMAMAK İÇİN KORKUNÇ BAHANE

Hareket etmeyi seviyorum ve dans ettiğimde, yoga yaptığımda ya da ağırlık kaldırdığımda dahi en mutlu insana dönüşüyorum. Ve hamile kalana kadar insanların koltuklarına saatlerce nasıl oturup televizyon seyredebildiklerini anlayamıyordum. ..

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Ve daha sonra ikinci çocuğuma hamile kaldım.

2013 yılı hayatımda hiç yokmuş gibi davranıyorum. Trajik ve korkunç olduğu için değil (tam aksine güzel çocuğum dünyaya geldiği için), egzersiz yapmamak için bahaneler bulup egzersiz yapmadığım için. Ve benim bahanem tamamen meşru bir savunmaydı: hamileydim ve iki yaşında olan uyumayı hala daha reddeden bir çocuğumuz vardı. Bu durum yüzünden de eşim işinden ayrıldı ve faturalarımızı yeni işimle ödeyeceğimize ikna oldu. Söylemeye bile gerek yok ki stres içindeydim. Yürüyüşe çıkarken, yoga yaparken veya DVD'den egzersizleri izlerken bile, içimden hiç egzersiz yapmak gelmiyordu. Hareket eden ve durmak bilmeyen karakterim sanki uçup gitmişti.

Egzersizin gücüne inanıyorum. Çünkü sağlıkla ve motive olarak yaşamak istiyorsanız, kesinlikle egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Bahanelerim sağlığıma nasıl zarar verdi?

Çoğu insan egzersiz yapmanın kalori yakmak için kolay bir yöntem olduğunu düşünür. Fakat hamileyken, gücünüzün azalması ve stresin artması ile birlikte egzersiz yapmak gözümde büyüdü. Bu yüzden de DVD egzersizlerini bir kenara bırakıp dışarı çıkmaya ve sevdiğim bir şeyler yapmaya karar verdim. Ve bu noktada hareket etmek, egzersiz, fitnes ya da ne ad veriyorsanız kesinlikle sizi mutlu etmeli. En azından ilk başta oluşan hamlık sonrasında yok olup gider. Bu yüzden eğer havuzda egzersiz yapmamak için bahane buluyorsanız, bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Aşağıda yaygın olarak kullanılan 5 korkunç egzersiz yapmama bahanesi bulacaksınız:

Bahane #1: Çok yoğunum.

Dinleyin, gerçekten çok yoğun olduğunuzu biliyorum. Gerçekten. Asla dünyanın en yoğun insanıymış gibi davranmam ve hala bu bahaneyi kullanıyorum. Fakat bahse girerim ki günde 20-30 dakika egzersiz yapmak için zaman bulursunuz ve belki de daha fazla. Her zaman için ne kadar çok şey yapmam gerektiği konusunda şikayetçi olmayı sevmişimdir. Hala vaktimin çoğunu facebook kullanarak ya da televizyon izleyerek boşa harcarım. Her gün üretken ve anlamlı şeyleri hayatınıza katarsanız her şey daha iyi olacaktır.

Eğer dışarda egzersiz yapmanın ne kadar zaman aldığını hesaplıyorsanız, bir de hastalıkların, kronik ağrıların hayatınızı nasıl etkileyeceğini düşün. Sizin için sağlıklı ve zinde olmak ilk önceliğiniz olmalıdır ve bunun için mutlaka zaman yaratın.

Bahane #2: Çok pahalı.

Eğer jimnastik ya da fitnes yapmanın pahalı olduğunu düşünüyorsanız, pahalı ekipmanlara sahip olmanın ya da kişisel yaşam koçu edinmenin ne kadar pahalı olacağını aklınıza getirin. Fakat iyi haber şu ki egzersiz yapmak için bunlara hiç ihtiyacınız yok. Sizin için gerekli olan tek şey vücudunuz. Dayanıklılık, esneklik ve kondisyon konusunda kendi kendinizi eğitebilirsiniz. Evde mekik ya da ısınma egzersizleri yapınız. Yüzün, işe bisikletle gidin, koşmaya çalışın, çocuklarınız taşıyın. Ayrıca online olarak internette ucuz ya da bedava egzersiz önerileri bulabilirsiniz.

Bahane #3: Ağrım var.


Tamam, bu bahanenin bazı öncelikleri elbette vardır. Eğer yaralandıysanız veya kronik bir ağrıyla mücadele ediyorsanız, bunu kesinlikle ihmal etmeyeceksiniz. Bu durumda, yaralarınız tamamen doktor tarafından kontrol edilmelidir ve gerekli tedavi yöntemi belirlenmelidir.Ve eğer mümkünse doktordan gerekli ya da uygun egzersiz programını elde edin. Ama birçok yaralanma uygun bir şekilde adapte olarak veya alternatif egzersiz şekilleri ile tedavi edilebilir. Eğer ayak bileğinizi incittiyseniz, lütfen üzerinde zıplamayın. Fakat bir sandalyenin üzerinde yoga yapmaya çalışın, ağırlık kaldırın veya su içerisinde egzersiz yapın. Unutmayın her durumda egzersiz yapmanız mümkündür.

Eğer kronik ağrılardan şikâyetçiyseniz, sabit hayatınızı düzene sokmak için tüm olasılıkları göz önünde bulundurunuz. Unutmayın ki vücudumuz hareket etmek için tasarlanmıştır. Eğer hareket etmeyi bırakırsanız, mutlaka vücudunuzda sıkıntılar baş göstermeye başlar.

Bahane #4: Yeterince hareket ettim zaten.

Bir süreliğine bu da benim bahanem oldu. 3 yaşında bir çocuğun peşinde dolaşmanın yeterli bir egzersiz olduğunu düşünmüştüm ve bazı günler kesinlikle öyleydi. Ama onu oyun oynarken izlemek hiç de aktif olmamı sağlamıyordu. Ne olursa olsun mutlaka yoğun iş ya da aktif bir günden sonra mutlaka egzersiz yapmanızı öneririm. Beni yanlış anlamayın. Eğer gün boyunca gerçekten sizi zinde tutacak kadar egzersiz yapıyorsanız ve bu sizin için yeterliyse elbette ekstradan egzersiz yapmak zorunda değilsiniz. Fakat bu durum sadece işinizin bir parçasıysa, eve dönünce akli olarak da zinde kalmak için egzersiz yapmanızda fayda vardır. Böylece vücudunuza gereken önemi vermiş olursunuz.

Bahane #5: Onu yapmayı sevmiyorum.

Bu bahanelerin çoğunun özünde bu egzersiz benim için hiçeğlenceli değildir bahanesi vardır. Eğlenceli ve rahat değildir. Kişisel olarak inanıyorum ki en iyi egzersiz sizi kendisine bağlayandır. Yani size uygun olan egzersizi bulana kadar asla vaz geçmeyin. Sürekli olarak bir arayış içinde olabilirsiniz. Örneğin, yoga size göre değilse onu yapmayı bırakın.

Yapacağınız egzersiz sizi itmemeli, sizi ağrılar içinde bırakmamalı veya vücudunuzun kapasitesine olan inancınızı değiştirmemelidir. Aksine sizi güçlendirmeli, kapasitenizi arttırmalı ve sizi mutlu edebilmelidir. Fakat egzersiz sizin için bir ceza olmamalıdır. Sizi geliştirecek ve size mücadele ruhu aşılayacak bir egzersiz bulun ve her gün kendinizi daha iyi hissetmeniz için bu bir yöntem olmalıdır. Böylece kilo almanızı önleyecek ve hatta kilo dahi verebileceksiniz. Vücudunuz kadar hayatınız da hafifleyecektir.

Bahanelerimin beni yenememesinden dolayı çok mutluyum. Eskisi gibi egzersiz yapmaya ve hareket etmeye yöneldiğime o kadar mutluyum ki. Vücudumuz harika bir mekanizmadır. Doğduğumuzdan beri hareket etmek, dünyayı deneyimlerle yaşamak ve aslında gelişmek tamamen dünyada yapmamız gerekendir. Bu yüzden de egzersiz yapmamak için hayatınıza eklediğiniz mazeretleri bir kenara bırakın ve vücudunuzun ne kadar hareketli olduğunu keşfedin.