AÇLIK VE İŞTAH ARASINDA Kİ FARK

blog yazısı ekle !

AÇLIK VE İŞTAH ARASINDA Kİ FARK

Pek çok kişi açlık ile iştahlı olmayı birbirine karıştırabiliyor. Bu yüzden de takip ettikleri diyet programlarıyla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Ankara diyetisyenleri de bu ayrımın yapılabilmesi için bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyor.

Öncelikle bu ikisi arasında ki farkın anlaşılması gün içinde tüketeceğiniz gıda miktarını azaltacağı için aldığınız kalorileri de kontrol etmiş olacağınızı bilmeniz gerekir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Açlık, sağlıklı kalabilmek için karşılanması gereken fiziksel bir ihtiyaçtır. Bu yüzden sadece açlığımızı gidermek için değil, ihtiyacımız olan besin maddelerini almak için de yemek yeriz. Çünkü vücudumuzun belirli miktarlarda vitaminlere, minerallere, proteinlere, yağlara ve karbonhidratlara ihtiyacı vardır.

İştah ise zevk almak için yemek yemeye duyulan istektir. Açlık herhangi bir besinle giderilebilirken, iştah için kokular, tatlar, dokular ve hatıralar işin içine girdiğinden bu mümkün değildir. İştahımız zihnimiz tarafından kontrol edilir ve yemek yeme alışkanlıklarımız ile doğrudan bağlantılıdır. Yediğimiz bazı besleyici olmayan gıdaları tüketmemizin bir nedeni de budur, çünkü bu faydasız yiyecekleri ihtiyacımız olduğu için değil arzuladığımız için yeriz. Bu da aslında bizi hiçbir zaman tam olarak tatmin etmediği için bulduğumuz her şeyi sürekli yemeye devam ederiz. Böylece ne kadar çok şeker yersek, o kadar çok iştahımız artar, çünkü bu gıdalardan herhangi bir faydayı metabolizmamıza sağlamayız.

Beslenme düzenimizde ki besin maddelerinin miktarını arttırmak ise iştahımızı kontrol altına almanın en kolay yoludur. Örneğin protein ağırlıklı beslendiğiniz bir diyet programında kendinizi sürekli tok hissedecek ve bu faydasız ürünlere karşı bir istek duymayacaksınız.

İştahınızın yol açacağı belirtiler her zaman aynıdır. Midenizde bir boşluk hissi ve her dakika giderek artan bir guruldama olacaktır. Açlık belirtileri ise çok az kişinin yaşadığı ve belirtilerinin halsizlik, dikkat dağınıklığı, baş ağrıları ve hatta bayılma olarak ortaya çıktığı bir durumdur.

Elbette hepimiz "acıktım" sözünü gerçekten iştahımız olduğunda söylüyoruz. Bunun da öğünler arasında olması gayet normaldir çünkü bu sırada kanımızda ki glikoz seviyesi düşük vaziyettedir. Vücudumuz için oldukça önemli olan glikoz, sindirim sonucunda kanımıza karışan yediğimiz karbonhidratlardan elde edilmektedir. Vücutlarımız ise bize yeniden aç olduğunu söyleyene kadar kanımızda ki glikoz seviyesinin 3 kademe düşmesi gerekir. Bize bu sinyali gönderecek olan organ ise hipotalamustur ve glikoz seviyesi her bir kademe düştükçe açlık hissi uyandıran hormonların salgılanması, midemize bir şeyler girinceye kadar devam edecektir. Ayrıca açlık hissini oluşturan hormonlar salgılandığı andan itibaren etkisini göstermeye başlasa da, tok olduğumuzu bildiren hormonların devreye girmesi 20 dakika sürmektedir. İşte bu yüzden hızlı yediğimiz zaman, ihtiyacımız olandan fazlasını tüketmiş oluruz ve bir noktadan sonra aç olduğumuz için değil, iştahımız olduğu için yemeye devam ederiz.

Eğer bu bilgiler yardımıyla siz de iştahınızı kontrol altına almayı istiyorsanız Ankara 'da bulunan size en yakın diyet veya beslenme uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.