AKDENİZ DİYETİ MASRAFLARINIZI DA ZAYIFLATIYOR

blog yazısı ekle !

AKDENİZ DİYETİ MASRAFLARINIZI DA ZAYIFLATIYOR

Seçtiğiniz bir diyet programını uygulamaya çalışırken karşılaşılabilen durumlardan biri, beslenme programınız içerisinde yer alan bazı yiyeceklerin, bulunduğunuz bölgede zor bulunması veya pahalı olması olabilir. İşte, Ankara 'da bulunan diyetisyenler de genel olarak herkesin bildiği bazı diyetleri bu açıdan değerlendirdiklerinde, içlerinde takip edilmesi nispeten daha kolay olarak kabul edilen ve aynı zamanda kişilerin ekonomik durumlarını da zorlamayan bir diyet olarak Akdeniz diyetinin ön plana çıktığını belirtiyorlar.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Eğer siz de sağlıklı beslenmeye dikkat edip, bütçenizde ki gıda harcamalarınızı dengelemek istiyorsanız Akdeniz diyeti sizin için uygun olacaktır.

Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre, tespit edilen kişilerin 6 haftalık gıda masrafları karşılaştırıldığında Akdeniz diyetini takip edenlerin, besleyici olarak kabul edilen gıdaları tüketerek daha az para harcadığını göstermiştir.

Bu araştırma için düşük gelirli ailelerden toplamda 63 kişi seçilmiş ve Akdeniz diyeti içerisinde tavsiye edilen taze yiyecekler kullanarak öğünlerini hazırlamaları istenmiştir. Böylece Akdeniz diyetinin çok da büyük bir kısmını oluşturmayan beyaz et ve kırmızı et gibi protein kaynaklarının yerine, bu program içerisinde ki taze sebzeler kullanılması ve aynı zamanda öğün aralarında meyveler, yemişler ve tam tahıllı ürünler tüketiliyor olması yapılacak masraflar üzerinde daha en başında olumlu etkilerini göstermiştir.

Altı ay sonraki değerlendirmeler, bu ailelerin alışveriş alışkanlıklarında sadece daha fazla sebze, meyve ve tahıl tüketimin olmadığını ayrıca, abur cubur olarak kabul edilen gıdaların tüketiminde önemli ölçüde bir düşüş olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tüketilen sebzelerin ve meyvelerin çeşitliliğinde bir artış meydana gelirken, evlerinde diğer gıdaları sakladıkları yerlerden de %6 ile %15 oranında tasarruf edilmiş. Tüm bunların yanında, günde 3 öğün düzenli olarak sağlıklı gıdalarla beslenen aile bireylerin de fazla kilolarından kurtuldukları gözlenmiştir.

Akdeniz diyeti zaten uzun bir süredir sağlığa olan faydaları ile ön plana çıkmaktaydı. Yapılan bazı araştırmalar Akdeniz diyetini takip eden kişilerin kalp krizi riskini %30 oranında azalttığını ve hatta bu süreci tersine de çevirdiklerini göstermektedir.

Bu diyet, her ne kadar pahalı sayılabilecek balık ve beyaz et ürünlerini de protein kaynağı olarak tavsiye ettiği için harcamaların biraz artmasına neden olabilse de, bu iki ürünün yerine daha ekonomik olunması açısından yumurta tercih edilebilir. Yine nispeten pahalı olan kurutulmuş yemişler, mevsiminde tüketilerek bütçeniz dengelenmiş olabilir.

Günümüzde kısıtlı bütçe ile başa çıkarken bir yandan da sağlıklı gıdalarla beslenmeye çalışmanın oldukça zor olduğu zamanlarda, Akdeniz diyeti ile sizlerde hem formunuzu koruyabilir hem de ekonominize katkıda bulunmuş olabilirsiniz.