BALIN YARARLARI

blog yazısı ekle !

BALIN YARARLARI

Bal, arıların çiçek nektarlarını kullanarak yaptıkları tatlı bir besindir. Arılar, arı kovanlarına çiçeklerden getirdikleri nektarları bir üretim sürecinden geçirerek birincil besin kaynağı olarak peteklere aktarırlar. Arı kovanında yer alan bal insanların tüketmesi amacıyla kovanlardan toplanır.

Ballar, renklerine göre derecelendirilir. Açık altın renkli, saydam olan bal çeşitleri koyu renkli ballara göre daha pahalıdır. Balın lezzeti, toplanılan çiçek özlerine göre değişiklik gösterir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Balın ham hali ve de pastörize edilen halleri her ikisi de bulunabilir özelliktedir. Ham bal doğrudan arı kovanlarından alınarak içeriğinde polen ve çiçek tozları bulunur halde satışa sunulur. Bu yüzden ham balın alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemesi önerilir. Pastörize edilen ballarda ise polen ve çiçek tozları temizlenerek paketlenir.

Balın Besin Bileşenleri

1 yemek kaşığı yaklaşık olarak 21 gram bal, 64 kalori içerir. 17,3 gram karbonhidrat içeren bal, protein ve yağ içermez. Bilinenin aksine bal çok az miktarda vitamin ve mineral içerir.

Balın saf şekere göre kan şekerini daha yavaş yükselttiği yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Balın içeriğinde yer alan bazı etken maddelerin antioksidan, anti mikrobiyal ve yatıştırıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu etkinin sebebi arıların bal yaparken kullandıkları çiçek nektarinidir.

Dünya sağlık örgütü balın öksürüğe iyi geldiğini belirtmektedir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada bal tüketen çocukların gece öksürüklerinde azalma ve gece uykularında bölünme olasılıklarının azaldığı gözlenmiştir.

Balın mide yanmasında da etkili bir tedavi edici özelliğe sahip olduğu söylenebilir. Mide mukozasını kaplayarak mide asidinin etkinliğini azaltmaktadır. Bu durumda mide ekşimesi ve mide yanması gibi problemleri önlemektedir.

Balın içeriğinde yer alan flavon maddeler bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. Özellikle işleme tabi tutulmayan ham balların yaralar üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Ancak bu etki elbette ki ilaçların etkisiyle karıştırılmamalıdır.

Balın Günlük Tüketim Miktarı Nedir

Bal günlük alınan enerjinin % 10 luk miktarını geçmemelidir. Yani yetişkin bireyin günlük kalori ihtiyacı 2300 olarak düşünülürse, bal tüketiminden gelen enerjinin 230 kaloriyi geçmemesi sağlıklıdır. Günlük olarak tüketilen balın 50 gramın üzerinde olması şeker hastalığı riskini arttırmaktadır.