BİR HAFTADA DİYET YAPMADAN 1,5 KİLO VERMENİN 10 KANITLANMIŞ YÖNTEMİ

blog yazısı ekle !

BİR HAFTADA DİYET YAPMADAN 1,5 KİLO VERMENİN 10 KANITLANMIŞ YÖNTEMİ

Hızlı bir şekilde kilo vermek için şok diyet yapmanıza gerek yoktur. Kilo vermek için birçok yöntem vardır ve aşağıdaki yöntemlerle etkileyici bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

On tane yöntemi aynı anda yapmanıza gerek yoktur. Onun yerine hoşunuza giden bir maddeyi seçmeniz sizin için elverişli olacaktır. Ve bu değişiklikleri hayatınıza uygulayın. Değişiklikler hayatınızda bir önem oluşturmayacak hale gelirse mutlaka bir başka değişiklik yapın. Doğru tercih yapmak önemli değildir. Önemli olan yaptığınız tercihi hayat biçimi yapmanızdır. Bu yüzden kararlı olmalısınız. Şimdi birini seçip hemen başlayın!

1. 3 Öğün ve 2 Ara Öğün Tüketin

Kahvaltıyı atlama ya da öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde çok yemeğe eğilim gösterirseniz, 3 öğün ve 2 ara öğün sizin hayatınıza fark yaratacaktır. Ara öğününüz için kendinize belirli bir zaman çizelgesi oluşturun. Akşam yemeğinden sonra yemek yememeye özen gösterin. Yediğiniz bu yiyecekler sadece uykunuzu değil sindirim sisteminizi de olumsuz etkileyecektir.

Birçok diyet programı sık sık ve az yemeniz doğrultusunda telkinlerde bulunur. Burada önemli olan stratejik olmak ve karnınızı tıka basa doldurmamaktır.

2. Hidratasyon Terapisi (Daha Fazla Su İçin)

Susuz kalmak kolaydır ve çoğumuz bunu anlamayız bile. Daha fazla su içmek basit olarak kilo kaybını kolaylaştırmaktadır. Su sadece açlık hissinizi azaltmaz aynı zamanda yanınızda bulunduracağınız bir şişe su zayıflamanıza yardımcı olur.

Bununla birlikte su içmeniz vücudunuzdan toksinlerin veya diğer maddelerin sisteminizden atılmasını sağlar. Böbrek ve karaciğerinizin de sağlıkla çalışmasını kolaylaştırır. Yeterince su tüketmek, sindirim sisteminizi geliştirecektir. Çünkü sindirim sistemi organları susuzluktan dolayı eziyet çekerler.

3. Ne kadar hareket ettiğinizi kaydedin

Her gün ne kadar hareket ettiğinizi gerçekçi bir şekilde izlemek sizin için kesinlikle bir uyarıcı niteliğinde olacaktır. Günümüzdeki birçok cihaz gün içerisinde ne kadar kalori yaktığımızı, adım attığımızı kaydetmektedir. Böylece kendi gerçeklerimizle yüzleşmek bizim için bir artı olacaktır. Unutmayın ki yaptığınız egzersiz kadar uyku düzeniniz de önem de kazanmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında bir grafik oluşacaktır ve yaşam standardınız da ortaya çıkacaktır. Bu bilgiler ışığında da gününüzün ya da haftanızın sağlığınız açısından ne kadar iyi geçip geçmediğini göreceksiniz.

Elinizdeki teknolojinin yapısına göre kendinize yol çizmeniz sandığınızdan çok daha kolay olacaktır.

4. Tabağınızı Kurtarıcı Yiyeceklerle Doldurun

Kurtarıcı yiyecekleri yani en az kalorili yiyecekleri listenize ekleyin ve öğünlerinizi onlarla hazırlayın. Az kalorili yiyecekler size vitamin, mineral ve ihtiyaç duyduğunuz diğer besinleri sağlar. Böylece aldığınız az yağ ve kaloriyle, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Hantal hissettiğiniz anları geride bıraktığınızı kendiniz göreceksiniz. Yediğiniz yiyecekler ömrünüzü de belirler. Ne kadar az kalorili ve çok besleyici yiyecek yerseniz, hayatınız daha uzun, daha mutlu olacaktır. Çünkü belinizin çevresinde birikecek yağlardan uzak kalmış olacaksınız. Tabağınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurdukça zararlı yiyecekler için yer kalmadığını gösterecektir.

5. Bir Spora Başlayın

Egzersiz yapmak ya da gün içerisinde aktif olmak için motivasyona sahip olmak oldukça zordur. Bir spora katılmak her şeyi daha eğlenceli kılar ve bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Çünkü spor hem arkadaş edinmeyi ve belirli bir kondisyona sahip olmayı amaç edinir. Tek başınıza yaptığınız spor sizin bir amaca yönelmenizi zorlaştırır. Fakat bir takıma dahil olmak sizin spor yapmanız gerektiği gerçeğini sürekli size hatırlatır. Böylece haftada vermeyi amaçladığınız 1,5 kiloyu sporla verebilirsiniz.

6. Şekeri Azaltın

Birçoğumuz için şekeri azaltmak çok zordur. Çünkü gün içerisinde tükettiğimiz çayda, kahvede ya da tatlıda fazlasıyla şeker vardır. Ve aslında bu durumdan hiç de şikayetçi değiliz. Birçok şekerin üzerinde yağsız olduğu yazılmaktadır. Bu bilgi teknik olarak doğru olsa da, vücudumuza göre bu bilgi tamamen yanlıştır. Çünkü vücudumuz fazla şekeri yağa dönüştürmektedir. Bu yüzden de şeker sizi dolaylı olarak şişmanlatmaktadır. Fazla şeker ayrıca kan şekerinizin de dengelenmesini engeller. Kan şekerinizin dengesiz oluşu da birçok hastalığı tetikler. Sonsuza dek şekerden uzak durmak zorunda değilsiniz. Fakat şekerden şok etkisi ile kurtulmak en iyi yöntem olacaktır. Böylece hem kilo vereceksiniz hem de alışkanlığınıza güle güle diyeceksiniz. İstediğiniz kiloya ulaşınca, beslenmenize küçük miktarlar ekleyebilirsiniz. Belki de artık kendi iradenizle şekeri artık hayatınızda görmek bile istemeyeceksiniz.

7. Her Gün Bir Saat Yürüyün

Hayatınızdaki hiçbir şeyi değiştiremeyeceğinize kanaat getiriyorsanız, her gün sadece yürümek için zaman ayırın. Böylece kilonuzun istediğiniz sağlıklı seviyeye ulaştığını göreceksiniz. Üstelik tempolu yürümenize bile gerek yoktur. Önemli olan da bir saat boyunca yürüyüş yapmanızdır.En iyi sonucu almak istiyorsanız mutlaka dışarda yürümeye özen gösterin. Yürüyüş bantları yağmurlu günlerde bile ulaşılır olsa da dışarda yaptığınız yürüyüşün yerini tutmayacaktır. Yürüyüş yaparken kulağınızda istediğiniz müziğin tınısı ve sağlık için gösterdiğiniz çaba yürüyüşünüzü daha da eğlenceli kılacaktır.

8. Yoga Yapmaya Başlayın

Hayatınızdaki hareket kabiliyetinizi genişletmek, içsel mutluluğa kavuşmak ve terlemek istiyorsanız yoga sizin için muhteşem bir egzersiz olacaktır. Vücudunuzu esnetecek, esnekliğinizi arttıracak ve vücudunuzun kondisyonunu güçlendireceksiniz. Hem de bunu sadece yoga sayesinde yapmanız mümkün.

Kendi duruşunuza uygun egzersizle başlayıp daha sonra da zorluk derecesini yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Eğer tüm duruşları yapabilecek düzeydeyseniz; esneme, güç eğitimi ve kardiyonun toplamı da kilo yakımınızı kolaylaştıracaktır. Yoganın en güzel yanı ise tamamen doğal olması ve vücudun kondisyonuna uygun her duruşu içermesidir. Bu yüzden de yoga sizin için hem dinlendirici hem de zorlayıcı bir program sunabilir. Elbette yoga dışında platesi de tercih edebilirsiniz.

9. Abur Cuburu ve Hazır Besinleri Azaltın

Her geçen gün hayatımıza nüfuz eden abur cuburu hayatımızdan çıkarmak çok zor. Fakat bu alışkanlıktan kurtulmak, sağlığınız için harikalar yaratacağı gibi kilonuzun da azalmasını sağlayacaktır. Abur cuburların besin değerlerinin olmamasının yanında sizin daha da hantal olmanıza sebep olduğunu biliyoruz. Kendi yemeğinizi kendiniz hazırlarsanız hem ne yediğinizi bilirsiniz, hem de sizi hantal hale getirecek trans yağlarından kurtulacaksınız. İç organınızda birikecek yağlardan uzak ve sağlıklı bir yaşam yaşamak elinizde.

10. Yağsız Kas Elde Edin

Her gün daha fazla kalori yakmak ve metabolizmanızı hızlandırmak kilo vermek için önem taşımaktadır. Kilo verilirken dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de kas oranıdır. Kilo verirken vücudunuzdaki yağ oranının azalması ve kas oranının artması sağlıklı kilo verdiğinizi gösterir. Vücudunuzdaki yağın kasa dönüşmesi dahi sizin için önemli olarak görülür. Tartıda görünmeyen bu sağlıklı değişimi hastane testleri ile görebilirsiniz