DASH DİYETİ

blog yazısı ekle !

DASH DİYETİ

DASH diyeti çok amaçlı bir diyet olmayıp, özellikle yüksek kan basıncı ile mücadele edebilmek için geliştirildi. Ancak zengin besin içeriği, sağlıklı olması, şeker hastalığını önleyip kontrol edebilmesi ve de kalp sağlığını koruması sebebi ile diyetisyenler tarafından 5 yıldızlı bir diyet olarak seçildi. Her ne kadar bu diyet fazlaca duyulmuş olmasa da diğer bir çok bilindik diyetin de önüne geçmeyi başardı.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


DASH DİYETİ NASIL ZAYIFLATIYOR?

Hedef:

Yüksek tansiyonu (Hipertansiyon) düzenlemek ve önlemek.

Teori:

Ankara 'da ki diyetisyenler, potasyum, kalsiyum, protein ve liflerin, yüksek tansiyon ile mücadelede hayati bir önem taşıdığını belirtmektedirler.
Aslında bu besinleri içeren gıdaları tek tek saymaya ihtiyacınız yok. Genelde herkese tavsiye edilen gıdaları (meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler, yağsız proteinler ve düşük yağ içerikli süt ürünleri) tüketerek, her zaman uzak durmamız söylenen ancak çok sevdiğimiz kalori ve yağ yüklü şekerlerden kendimizi çekip bir de tükettiğimiz tuzu azaltınca, karşınıza harika bir zayıflama programı çıkmış oluyor.

DASH Diyeti Nasıl Zayıflatıyor?

Ankara 'da ki diyetisyenler öncelikle ne kadar çok okumak istediğinize karar vermenizi tavsiye ediyor. Uluslararası Kalp Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI), aynı zamanda DASH diyetinin geliştirilmesini sağlayan bir kurum olarak bir kaç ücretsiz rehber yayınladı. Bunlardan bir tanesi 64 diğeri ise 6 sayfalık. Bu her iki kitapçık da sizi, yaşınıza ve günlük hareket düzeninize bağlı olarak, ne kadar çok kalori almanız gerektiğini tespit etmenizi sağlıyor ve alacağınız bu kalorilerin hangi kaynaklardan gelmesinin uygun olacağını belirten ve tuzu azaltmanızı sağlayan bir dizi aşamalardan geçiriyor. İşte bu kadar basit.

2000 kalorilik bir diyet için, bu değere karşılık gelen porsiyon miktarları ve gıdalar şu şekildedir;

(Her bir porsiyon 30 gramı temsil edecek şekilde)

Her gün tüketilebilecek gıdalardan;

6-8 porsiyon tahıllı gıda; 4-5 porsiyon sebze ve meyve; 2-3 porsiyon yağsız veya düşük yağlı süt ürünleri; 6 porsiyon veya daha az yağsız kırmızı et veya beyaz et.

Hafta da bir kez olmak üzere tüketilebilecek gıdalardan;

4-5 porsiyon fındık, tohum veya bakliyatlar; 2-3 porsiyon katı veya sıvı yağ; 5 porsiyondan daha az şeker (haftada 1 kez)

DASH diyeti, sodyum tüketimini ilk başlarda 2300 mg. düzeylerinde tutmaya çalışarak, diyetin ilerleyen zamanlarında bu değeri 1500 mg.' ın altında tutmayı amaçlar.

DASH diyetine adapte olunması ve kendinize uygun olarak düzenlenmesi çok kolaydır.

Bir öğüne sebze porsiyonunuzu ekleyebilir, diğer öğüne de meyve porsiyonunu tercih edebilirsiniz.

Bir vejetaryen için kendinize kırmızı veya beyaz etten uzak öğünler oluşturabilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde ki tuz eksikliğinin tadını iyileştirmek için farklı otlar veya baharatlar kullanabilirsiniz.

Tüm bu diyeti uygularken de bir yandan da düzenli fiziksel aktivitelere dahil olabilmeniz için teşvik edileceksiniz.

DASH diyeti birçok sağlıklı gıdayı tüketmenizi vurgulamaktadır. Bu yüzden size uygun olan en iyi programı oluşturabilmeniz ve kilo vermenizi sağlamak için doktorunuza başvurmanızı diyetisyenler de tavsiye etmektedir.

Zayıflayabilecek misiniz?

Diyet programınızı "kalori açığı" sağlayacak şekilde hazırlayıp, bunu takip ederseniz başarılı olacaksınız.

ZAYIFLAMA İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

Ankara'da ki diyetisyenler hiç bir gıda grubun yasaklı olmadığını söylüyor. Yağsız kırmızı et, beyaz et, tam tahıllı ürünler, meyveler ve sebzeler, bakliyat, tohumlar ve kabuklu yemişler, az miktarlarda yağ ve şeker bu diyet içerisinde mümkün olduğunca tüketebileceğiniz gıdalar.

Yüksek kan basıncını düşürmeye ve düzenlemeye yarayan potasyum, kalsiyum, protein ve lifli gıdalar özellikle bu diyette tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan kan basıncını yükselten tuzlu gıdalar ile kalp sağlığını olumsuz etkileyen doymuş yağlı yiyecekler bu diyetten uzaklaştırılmıştır. Yemek tariflerine, düşük sodyum içerikli yemek kitapları da dahil olmak üzere, diyetisyenler tarafından tavsiye edilen bütün DASH diyeti kaynaklardan ulaşabilirsiniz.