DİYET POSASI NEDİR?

blog yazısı ekle !

DİYET POSASI NEDİR?

Çok çeşitli posa türleri vardır ancak en önemli diyet posası çeşitleri çözünebilir ve çözünemeyen posalar olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki grupta yer alan diyet posasının vücut içinde farklı şekillerde yararları vardır ve iki gruba ait posa türlerinin de tüketilmesi önerilir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Çözünebilir Posa İçeren ( aynı zamanda fermente edilebilir posa olarak da bilinir) Besinler:

  • Yulaf, kepek, çavdar gibi tahıllar
  • Muz ve elma gibi meyveler
  • Kuru fasulye, nohut, barbunya gibi kuru baklagiller
  • Havuç, patates gibi kök sebzeler
Çözünebilir posa suda ve mide içersinde yer alan jel sıvılarda çözünür. Çözünebilir posa içeren besinler yumuşayarak bağırsaklardan daha kolay geçer ve bu durumda kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

Çözünemeyen Posa İçeren Besinler:

  • Yüksek posa içeren kahvaltı gevrekleri
  • Kepekli ekmekler ve kepekli makarna, esmer pirinç ve diğer kepekli besinler
  • Sebzeler, kabuklu patates
  • Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar
Çözünemeyen posa suda ve mide içersindeki jel sıvılarda çözünmeden direk bağırsaklara gider. Tıpkı çözünebilir posa gibi dışkı hacmini artırarak bağırsak hareketlerini artırır ve kabızlığı önler.

Posanın Vücuttaki Fonksiyonları

Diyet ile alınan posanın vücut için yararlı önemli fonksiyonları vardır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, diyabet ve kanser oluşumu riskini azaltır ayrıca kilo kontrolünün sağlanmasında etkin role sahiptir. Bazı posa türleri özellikle çözünmeyen posa türleri, bağırsak bakterileri tarafından fermantasyona uğratılarak sindirim sistemi için faydalı hale getirilir. Başka bir deyişle bazı posa türleri bağırsağa faydalı iyi bakterilerin gıdasıdır. Diyetle posa alımı arttırıldığında dikkat edilmesi gereken nokta bol su tüketilmesi gerekliliğidir. Bağırsakta posanın hareket edebilmesi için bol miktarda su gereklidir. Bir diğer nokta ise yüksek posalı diyet ile birlikte fiziksel aktivitenin arttırılması gerekliliğidir. Yüksek posalı besinlerin tüketilmesi kolon kanserine yakalanma riskini önler.

Pektin ve beta glukan olarak bilinen çözünebilir posa türleri, kan kolesterol düzeyini azaltır. Bu durumda kalp hastalıkları riskini en aza indirger. Pektin ve glukan posa türlerini içeren yulaf, kök sebzeler, kuru baklagiller gibi besinlere beslenme programınızda yer vermeniz kan kolesterol düzeyinizi kontrol eder.

.