DİYET YAPAN BİRİNE YARDIMCI OLMAK

blog yazısı ekle !

DİYET YAPAN BİRİNE YARDIMCI OLMAK

Eğer siz sağlıklı beslenen ve diyetinize dikkat eden birisiyseniz, bazen yakın çevreniz de bulunan kişilerin, bu konuya o kadar da önem vermediğini görmek sizi oldukça endişelendirebilir.

Belki aşırı kilolu bir akrabanız veya çocuğunuz olabilir veya fazla kilolarından ne kadar rahatsızlık duyduğundan sürekli bahseden ancak bu durumla ilgili hiç bir adım atmayan bir arkadaşa sahip olabilirsiniz.

Böyle durumlarda en zor olan, onların bu görünüşünden dolayı sanki siz de onları sevmiyormuşsunuz gibi algılanmadan onlara yardımcı olmaya çalışmaktır. Çünkü doğru yöntemleri tercih etmediğiniz de onları sürekli zorluyormuşsunuz gibi algılanmanız çok kolaydır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Ayrıca şunu da bilmeniz gerekir ki, eğer bir kişi kilosundan rahatsızlık duymuyorsa kendisini buna teşvik etmeye çalışmanın hiç bir anlamı yoktur. Öyle ki, bu iş için oldukça motive olmuş gibi görünen kişiler bile, onlara verdiğiniz bir kaç tavsiyeyi uygularken, sırf sizi kırmamak adına söylediklerinize katlanıyor olabilirler.

Ankara diyetisyenleri de, kendinizi böyle durumlar içinde bırakmadan sevdiklerinizin sağlıkları ve formları için yapabileceğiniz şeyleri paylaşacaktır.

İLK OLARAK ÖNCELİKLERİ BELİRLEYİN

Belki siz formunuza ve yediklerinize çok dikkat eden, her gün düzenli olarak egzersizlerinizi yapan, hatta abur cubur yiyeceklerin tatlarını bile unutmuş biri olabilirsiniz. Ancak, sağlıklı beslenmesini tavsiye etmek istediğiniz kişi de, taşıdığı bir kaç kilo fazlalıktan rahatsızlık duymayan ve sizin bu konularla yakından ilgilenmenizi, herhangi bir hobiden farksız görmeyen biri olabilir.

Belki de yardım edeceğiniz kişi, hayatından çok da memnun olmayan birisidir. Bu yüzden, her ne kadar kendi sağlığını riske atması, size rahatsızlık veriyor olsa da, yapacağınız bazı müdahaleler veya tavsiyeler aranızda ki samimiyeti de riske atmış olabilir ve daha da kötüsü aranızda ki bağların kopmasına yol açabilirsiniz.

Ama eğer bu kişi, kendisi de sağlığıyla ilgili bir şeyler yapmaya daha yatkınsa, sizin yardımınızı kabullenmesi de daha kolaylaşacaktır.

SAĞLIKLI YAŞAM ÜZERİNE ODAKLANIN

Önemli olan görünüşünüz değil, ne kadar sağlıklı yaşadığınızdır. Bu konu, özellikle yardım etmek istediğiniz kişi genç ise daha da hassaslaşır. Ona, "Bir kaç kilo verirsen daha iyi görünürsün" demek yerine, "Bir kaç kilo verirsen, daha sağlıklı olursun" demek, en doğrusu olacaktır.

Çocuklarınıza sebzelerini bitirmelerini söylediğinizde, size nedenini sorduklarında, "Ben öyle istiyorum" gibi yanıtlar vermek yerine, ona sebzelerin faydalarından bahsedin. Mesela havuç yediklerinde gözlerinin nasıl daha iyi gelişeceğini anlatabilirsiniz.

Hiç bir zaman çocuğunuzu bir diyet programına başlatmayın, önemli olan sağlıklı beslenmeleri ve spor yapmalarıdır, ayrıca hiç bir yiyeceği yasaklamayın, çünkü yasaklar her zaman daha çekicidir..

DESTEKLEYİN VE CESARETLENDİRİN

Eğer bir yakınınız sağlıklı beslenmeye veya spor yapmaya karar verirse onu destekleyebilecek her şeyi yapmaya çalışın. Öğünlerini ayrı olarak hazırlamak yerine, herkesin akşam yemeklerinde aynı şeyleri yemesini sağlayın.

Kötü günler geçirip, pes etmekten bahsettiklerinde ise onların bunu başarabilecek güçte olduğunu anlamalarını sağlayacak tavsiyeler ile yanlarında olduğunuzu her zaman belli edin.