DİYET YAPANLAR İÇİN SAĞLIKLI ABUR CUBURLAR

blog yazısı ekle !

DİYET YAPANLAR İÇİN SAĞLIKLI ABUR CUBURLAR

Eminiz ki kusursuz bir dünyada diyet yapan bir kişinin ara öğünleri haşlanmış yeşil sebzeler, taze dutsu meyveler ve az miktarda yağsız protein içerikli yiyeceklerle geçip gidiyordur. Ancak kabul edelim ki hayatımız bu kadar kusursuz değil. Çünkü sıradan bir iş gününde yaşadığımız inişli çıkışlı anlardan sonra elimize ilk geçen atıştırmaları yemeye başlayabiliyoruz. Peki, öyleyse böyle durumlar denk geldiğinde hangi atıştırmalıkları tüketmeliyiz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Diyet yapanlar için ise bu durum tabi ki paketi en sağlıklı görünen veya içerisinde yakın zamanda popüler olmuş besleyici özelliği yüksek olan yemişlerin olduğu abur cuburları tüketmek anlamına gelmemelidir. İşin aslı ise gerçekte de bu yiyeceklerin kilo kaybetmenize hiç yardımcı olmaması ve içerisinde yüksek düzeyde kalori içermesidir. Bu yüzden kendinize atıştırmalık bir şeyler bakıyorsanız, paketinin güzelliğine kendinizi kaptırmayın. Bunun yerine içerik bilgilerine ve kalori tablosuna göz atmayı tercih edin.

İşte bu tip atıştırmalıklar da dikkat edebileceğiniz bazı noktalar;

BOYUTU: Bu tür atıştırmalıklar 20 gram veya 70 gram arasında olabilirler. Genellikle daha büyük olanları besin maddesi yerine daha fazla dolgu malzemesi içerebilir ve öğün arasında ihtiyacınız olan yağ ve kalorilerden daha fazlasını içerebilir.

Diğer taraftan çok ufak olanları da iştahınızı kapatmaya yetmeyebilir. Bu nedenle birden fazla yemek isteyebilirsiniz. Bu nedenle en uygun ebat ortalama 40 ve 50 gram arasında olanlardır.

Böylece öğün aralarında kendinizi tok tutmuş da olacaksınız.

Atıştırmalık ürünlerde dikkat edeceğiniz bir başka bölüm ise belli başlı besin maddelerinin içerikleri;

KARBONHİDRATLAR: Eğer bir diyet programını takip ediyorsanız, elbette tüketeceğiniz gıdaların düşük karbonhidrat içerikli olması önem taşır. Bu nedenle içerisinde şeker kaynaklı karbonhidrat olmaması da ayrıca önemli bir diğer nokta olacaktır.

YAĞLAR: Mümkün olduğunca yağ içeriği düşük bir atıştırmalık seçmeniz doğru olandır. Bunun için içerisinde 3 ile 11 gram arasında yağ içerenler uygun olabilmektedir. Bu yüzden belki diğer ürünlerde 12 grama kadar yağ bulunuyorken, sağlıklı atıştırmalıklar da bu miktar 4 veya 5 grama kadar gerileyebilmektedir.

KALORİ: Kaloriler kilo alıp vermenizi etkileyen en önemli değerlerdir. Ancak sağlıklı atıştırmalıklar içerdikleri yüksek kalori miktarlarıyla sizi şaşırtabilirler. Bunun nedeni bu tarz çoğu atıştırmalığın sporcular için tasarlanmış olması ve kısa sürede çok enerji elde edilmesinin amaçlanmasıdır. Bu konuda yapabileceğiniz en uygun şey ise mümkün olduğunca diyet amacıyla üretilen atıştırmalıkları tüketmek ve diyet programınızda tavsiye edilen kalori miktarının üzerine çıkmamaya çalışmaktır.