DOĞAL GIDALAR DİYETİ

blog yazısı ekle !

DOĞAL GIDALAR DİYETİ

Ankara' da ki diyetisyenler göre, doğal veya diğer bir adıyla sağlıklı gıdalar diyeti, sanayi çağından önceki bütün milletlerin ve hatta kabilelerin orijinal yemek yeme alışkanlığıydı. Dünyanın hangi köşesinde bulunuyorsanız ve etrafınızda neler yetişiyorsa, sadece onları topluyor ve yetiştiriyordunuz. Her nerede yaşıyor olursanız olun temel olarak yediğiniz şeyler birbirine benzerdi. Doğanın sağladığı yiyecekler direkt olarak kullanılıyor ve bütün bu insanları çeşitli şekillerde besliyordu.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Buğday, pirinç ve mısır gibi tam tahıllar şimdi olduğu gibi o zamanlarda da ağırlıktaydı. Meyveler ve yemişler, ağaçlardan toplanabiliyordu. Meyveler genellikle taze olarak toplanıp, hızlıca tüketilen özel ödüller gibiydi. Yeşillikler, bakliyatlar, yumrulu sebzeler boldu. Çoğu yerel kültür ise iyi bir protein dengesini sağlamak için bütün bunları yeterli miktarlarda karıştırarak tüketmeyi biliyordu. Ancak bütün bunlara rağmen vejetaryen değillerdi. Deniz veya göl kıyısında yaşayanlar deniz ürünlerini protein kaynağı olarak kullanabiliyorlardı. Kaynaklarında ki suları istedikleri zaman içebiliyorlardı. Eğer kıtlık zamanları oluyorsa yediklerini azaltarak, kendilerini dengelemiş oluyorlar ve yiyeceklerin kıymetini biliyorlardı.

Günümüzde ise doğal gıdalar diyeti gün geçtikçe daha çok kişi tarafından takip ediliyor. Artık çoğu dükkânda sağlıklı gıdalara ulaşılabiliyor. Bu diyet aynı zamanda lezzetler bakımından da oldukça zengin bir seçenek sunmuş oluyor. Hatta istenilirse bazı otlarda lezzet vermek için kullanılabiliyor.

Her ne kadar doğal ürünler biraz pahalı olsa da, yiyecekler kendi değerlerini korumuş oluyor ve kimyasallardan uzak durmamızı da sağlıyor. Bu diyet içerisinde zayıflama sağlamak istiyorsanız ve eğer hayvansal gıdaları çok az düzeyde tüketiyorsanız, vücudunuza, yeterli miktarlarda protein, kalsiyum, demir, çinko ile B12 vitaminlerini sağladığınıza emin olmanız gerekmektedir.