DÜŞÜK KARBONHİDRAT YÜKSEK YAĞ DİYETİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

DÜŞÜK KARBONHİDRAT YÜKSEK YAĞ DİYETİ NEDİR?

Düşük Karbonhidrat, Yüksek Yağ Diyeti kısa adıyla DKYY Diyeti, İsveç'te ortaya çıkmıştır. Bu diyet, adından da anlaşılacağı üzere, düşük karbonhidrat ve nişasta içerikli sebzeler, proteinler ve diğer düşük karbonhidratlı tahıllar ile yağ içeriği nispeten yüksek olan gıdaların tüketilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu diyeti takip eden kişiler, işlenmemiş ve nişasta ile karbonhidrat içeriği düşük gıdalarla beslenir ve özellikle şekerden uzak dururlar.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Bu diyetin takipçileri yüksek yağ içerikli gıdaları tüketebilmekte ve karbonhidrat içeriğinden uzak durdukları için çoğu kişi tarafından tabu olarak uzak durulan pek çok farklı gıdayı da tüketebilme avantajını yakalarlar.

Bu diyetin bir başka avantajlı yönü ise alınan karbonhidrat miktarını düşürmenize rağmen protein içerikli ürünleri tüketebiliyor olmaktır. Bu diyeti takip eden kişiler normal bir kimsenin gündelik hayatında alabileceği kadar proteini öğünlerine pay edebilir. Dahası bu proteinlerin yağsız olmalarının gerekmediğidir. Özellikle de kendi mutfak kültürümüzü düşündüğümüzde böyle bir öğünü bulmanın zor olmayacağını da kabul edebiliriz. Çünkü protein ve yağ zaten ayrılmaz bir ikili gibidir.

Böyle bir diyetin çoğu kimse tarafından desteklenmesinin nedeni ise yağın aslında düşünüldüğü kadar sorunlu bir gıda olmadığı görüşüdür. Pek çok araştırma da yağların, karbonhidratlardan daha kararlı bir yapıda olduğunu ve bozulmaya karşı da daha dayanıklı olduğunu göstermiştir.