EGZERSİZLER SIRASINDA YAPILAN YANLIŞLAR

blog yazısı ekle !

EGZERSİZLER SIRASINDA YAPILAN YANLIŞLAR

Ankara 'da bulunan diyetisyenler ve sağlık uzmanları, zayıflamak veya sağlıklı bir yaşam sürmek adına belirli bazı diyetlerin takip edilmesinin yanında egzersizlerin de çok büyük faydaları olduğunu belirtiyorlar. Ancak çoğu kişinin bu egzersizleri kulaktan dolma bilgiler nedeniyle yanlış olarak gerçekleştirdiğini de vurguluyor.

Bizler de sıklıkla yapılan bazı hatalar ve bunların nasıl önlenebileceğiyle ilgili bazı bilgileri sizlere sunmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler1. ISINMAMAK

Yapacağınız egzersiz öncesi kaslarınızın da buna hazır olması gerektiğini unutmamak lazım. Sakatlıklardan korunmak için antrenmandan önce ki 10-15 dakikayı hafif ısınma hareketleri ile geçirmeniz gerekmektedir. Burada önemli olan kalp ritminizi arttırmak değil, kaslarınızı esnetmektir.

2. GERİNİN

Çoğu zaman egzersizlerden sonra herkes evin yolunu tutmayı ister ve bunun içinde büyük bir telaş içindedir. Ancak egzersiz sonrası kalp atışınızı normale çevirmek ve bir anda kaslarınızın aktivitesini yitirip aniden soğumasıyla oluşabilecek sakatlıkları önlemek için antrenman sonrası gerinmeye ve kaslarınızı rahatlatmaya dikkat edin.

3. AŞIRI YÜKLENME

Elbette kaslarınızın gelişmesi ve yakmanız gereken kaloriyi harcamanız için ağırlıklarla çalışırken mümkün olduğunca fazla ağırlıkla çalışmanız gerekecektir. Ancak burada ki hassas nokta, kaldırabileceğinizden fazla ağırlıkla çalışmak yerine kaldırabileceğiniz en fazla ağırlıkla egzersizleri yapmanızdır.

4. SUSUZ KALMAYIN

Susuzluğumuzu hissetmemiz, vücudumuzda ki suyun %4 'ünü veya daha fazlasını kaybettiğimiz anda ortaya çıkar. Ancak antrenmanlar sırasında vücudumuz daha çok suya ihtiyacı olduğunu bilmeli ve antrenman öncesinde ve sonrasında bol miktarda su tüketmemiz gerekmektedir.

5. DİKKAT DAĞINIKLIĞI

Cep telefonunuzu iki de bir kontrol etmek, egzersizleri bir an önce aceleyle bitirmeye çalışmak, çevrenizde ki insanlarla konuşmak hareketleri gerçekleştirirken olmanız gereken doğru duruşunuzu bozmanıza neden olur. Bu yüzden önce işinize odaklanın ve antrenmanlarınızı doğru olarak gerçekleştirmenizi sağlayın.