EN İYİ PROTEİN KAYNAKLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

EN İYİ PROTEİN KAYNAKLARI NELERDİR?

Ankara'da bulunan diyet ve sağlıklı yaşam uzmanları, hangi diyeti takip ederseniz edin, öğünlerinizde mutlaka protein olmasını tavsiye ediyorlar. Çünkü protein, metabolizmayı hızlandırıyor, tokluk hissini artırıyor ve ani açlık hissinin önüne geçiyor.

Bizler de sizin için en iyi protein kaynaklarını kısaca açıklamak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


1. PEYNİR ALTI SUYU

Bu protein kaynağı sadece kasların yeniden onarılması için gerekli olan yardımı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda vücudunuz için gerekli olan birçok aminoasit de içerisinde bulunduruyor. Ayrıca dilediğiniz her zaman tüketme kolaylığını da size sağlıyor.

2. YUMURTA

Hiç şüphesiz diyetimize dâhil edebileceğimiz en iyi protein kaynaklarından bir tanesi de yumurtadır. İçerisinde çok yüksek ve kaliteli miktarda protein içermektedir ve fiyatı da çok ucuzdur. Bu sayede de günlük programımız içerisine kolaylıkla dâhil edebiliriz. Ayrıca çok farklı şekillerde kullanarak yemeklerinize katabileceğiniz için yemekten de asla sıkılmayacağınız bir protein kaynağıdır. Fakat elbette yüksek kolesterol içeren sarı kısmına oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

3. SOMON

Somon balığının 300 gramında 7 gram protein bulunmaktadır. Bu nedenle en azında haftada bir kez öğünleriniz içerisine katmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda çok da iyi bir omega-3 kaynağıdır.

4. KIRMIZI ET

İyi bir protein kaynağı olmasının dışında içeriğinde ki demir, çinko, magnezyum ve diğer besin maddeleri sayesinde de beslenme planı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Yağsız ve sinirlerinden arınmış olan kırmızı etler, protein ihtiyacınızı karşılamanız gereken öğünlerde her zaman tercihiniz olabilir.

5. KÜMES HAYVANLARI

Tavuk ve hindi gibi beyaz et kaynakları da oldukça yüksek miktarlarda protein içermektedirler ve ulaşması da bir o kadar kolaydır. Aynı zamanda yağ oranları da oldukça düşüktür. Tek dikkat etmeniz gereken derisinden uzak durmak ve ızgara da pişmiş olanlarını tercih etmek olacaktır.

Elbette bunlar dışında tercih edebileceğiniz daha birçok protein kaynağı bulunmaktadır ve bunların başında da yoğurt, tofu, peynir gelir. Fakat diğerlerinden farklı olarak bu gıdalar içerisinde yüksek miktarlarda yağı da barındırırlar. Dolayısı ile tüketilirken bu hususa dikkat edilmesi gerekir.