ENERJİ NEDİR

blog yazısı ekle !

ENERJİ NEDİR

Bütün insanların vücut hücre ve organlarının gelişebilmesi, hareket edebilmesi, vücut sıcaklığını koruyabilmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi tükettiğimiz besinlerin içeriğinde yer alan karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlarız. Farklı yiyecek ve içecekler farklı miktarlarda enerji verir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Besinlerin bir gramında yer alan enerji miktarı o gıdanın enerji yoğunluğu olarak adlandırılır. Sebzeler, meyveler, çorbalar, yüksek protein içeren besinler nispeten daha düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Buna karşılık olarak yüksek yağ içeriğine ve düşük su içeriğine sahip olan çikolata, kızartılmış besinler, yağlı tohumlar, kraker gibi yağlı ve tuzlu atıştırmalıklar daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Vücudun açlık-tokluk kontrolünün sağlanmasında düşük kalori içeriğine sahip olan besinlerin alımı kilo kontrolünü sağlar.

Vücudun en önemli enerji kaynağı, beynin ve kasların birincil yakıt kaynağı olarak kullandığı karbonhidratlardır. Karbonhidrat içeren besinlerin başında nişastalı sebze olan patates, tam tahıllı besinler, sebzeler, meyveler, makarna, bulgur, pirinç, kahvaltılık gevrekler gibi yiyecekler sayılabilir.

Her insanın enerji ihtiyacı farklıdır. Kişiler arasındaki enerji ihtiyacı farklılığının nedeni kişiye özgü olan bazal metabolizma hızıdır Bazal metabolizma hızı, organların çalışabilmesi için en düşük düzeydeki aktiviteye sahip durumda vücudun kullandığı enerji miktarıdır. Her insanın bazal metabolizma hızı farklıdır.

Bazı aktiviteler için vücut diğerlerine göre daha fazla enerji sarf eder. Ne kadar çok hareket edilirse vücudun harcayacağı enerji miktarı da o derece artar. Fiziksel olarak fit olmak yani düzenli spor yapmak, kas kütlesini artırır. Kas kütlesinin artması vücudun dinlenir halde iken bile daha fazla enerji harcamasını sağlar. Düzenli egzersiz yapılarak kas kütlesi arttırabilir ve deyim yerindeyse oturduğunuzda bile diğer insanlara oranla daha fazla kalori harcayabilirsiniz.

Vücudun kilo kontrolü alınan besinlerin kalori miktarı ile harcanan kalori miktarı arasındaki dengeye bağlıdır. Eğer besin tüketimi fazla ama enerji tüketimi az ise kilo alımı gerçekleşir. Harcanan enerji besinlerle alınan enerjiden az ise kilo verilir. Vücudun enerji dengesi çok basittir. Sağlıklı bir beslenme programı ile alınan enerji ile harcanan enerji miktarı dengede tutulur.