ENERJİNİZİ ARTTIRICI BESLENME ÖNERİLERİ

blog yazısı ekle !

ENERJİNİZİ ARTTIRICI BESLENME ÖNERİLERİ

Gün boyunca çalışıyorsunuz, beyniniz sürekli meşgul, o toplantıdan bu toplantıya gittiniz. Ya da evdesiniz ve gün boyunca çocuklarınızla ilgilendiniz ev işleri ile uğraştınız. Gece yattınız ama sabahları yataktan kalkmak istemiyorsunuz. O kadar yorgun uyanıyorsunuz ki bıraksalar günlerce uyuyabilirsiniz. Gün boyu enerjinizi kaybetmek istemiyor ve sabahları yorgun uyanmak istemiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Vücudunuzun günlük yaşam yorgunluğu, stres, koşuşturmaca ve depresyon ile mücadele edebilmesi için doğru zamanda doğru gıdalara ihtiyacı vardır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Vücudumuzun tüm fonksiyonları için gereken enerji yediğimiz ve içtiğimiz besin maddelerinden üretilir. Vücudun besinlerden sağladığı enerjinin üç ana kaynağı vardır. Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar. Vücut enerji kaynağını birincil olarak karbonhidrattan sağlar. Vücudunuza aldığınız besin maddeleri daha küçük parçalar haline getirilerek vücut tarafından absorbe edilir ve hücrelerin kullanabileceği yakıt haline getirilir. Vücudun bu sürecine metabolizma adı verilir.

Uzun süreli enerji kaynağı olarak, yulaf içerikli kahvaltı tahılları, tam tahıllı ekmek, tahıllar, kuru baklagiller, nişastalı sebzeler gibi posa içeren kompleks karbonhidratlar önerilmektedir. Bu besinler içerdikleri posadan dolayı mideyi geç terk ederler ve bağırsaklardan sindirimi uzun sürer. Bu yüzden kan şekerini yavaş yavaş yükseltirler. Kan şekerinin yavaş yükselmesi, vücut enerjisinin gün boyu sürmesini sağlar. Kompleks karbonhidratlar vücudun şeker dengesini düzenler ve pankreastan daha az insülin salgılanmasını sağlar. Bu durum sizde tokluk hissine neden olarak daha az acıkmanıza neden olur.Gün boyu sürdürülebilir enerji için, diyetinizde tercihen tavuk, hindi, balık, baklagiller gibi protein kaynaklarına da ihtiyaç vardır. Bunlara ek olarak tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren avokado, yağlı tohumlar gibi besinlere de sağlıklı bir diyette yer verilmelidir.Enerjinizin gün boyu sürebilmesi için yeterli miktarda sıvı tüketmeniz gereklidir. Su, besinlerin sindirimi, vücut tarafından emilimini ve enerji için taşınmasını sağlamaktadır. Yetersiz sıvı tüketimi enerji eksikliğine neden olmaktadır. Enerji döngüsünün sağlıklı olabilmesi için ortalama yetişkin biri günde en az sekiz su bardağı su tüketmelidir.Gün boyu enerji sürekliliğini sağlamak için günde 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenmelisiniz.3-4 saatte bir beslenmenizi sağlayarak vücudunuzun yakıtsız kalmasını önleyebilirsiniz. Ara öğünlerinizi yüksek protein içerikli süt, yoğurt gibi besinlerle geçirdiğinizde kan şekerinizi de düzenleyebilirsiniz.