FRÜKTOZ SİZİ ŞİŞMANLATIYOR

blog yazısı ekle !

FRÜKTOZ SİZİ ŞİŞMANLATIYOR

Ankara'da ki diyetisyenler, sıkça bahsedilen bir konu hakkında sizleri bilgilendirmek için şekerin tam olarak ne olduğunu açıklamak ve farklı isimlerle anılan şeker çeşitlerinin de vücudumuza olan etkilerini sizlerle paylaşmak istiyor.

Elde edilen son bulgulara göre, früktoz içeren gıdaları yemek, daha da çok kalorili yiyecek tüketmeye teşvik ediyor. Glikoz içeren yiyecekler ise nispeten biraz daha fazla tokluk hissi veriyor.

Bahsedilen bu araştırma, Amerikan Tıp Örgütünün yayınladığı en son makalelerde geçiyor.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Böyle bir yazı, özellikle günümüzde tatlandırıcı olarak mısır şurubu içeren gıdaların artmasına tepki olarak ortaya çıkan sıradan bir muhalif araştırma izlenimi bıraksa da, aslında düşündüğünüz de früktoz içeren yemeklerden yedikten sonra, içiniz de nasıl bu yiyeceklerden daha da çok tüketme isteği oluştuğunun farkına varabilirsiniz.

FRÜKTOZ ve YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

Eğer aklınız bu farklı şeker isimleri ile karıştıysa, gelin onları da açıklığa kavuşturalım

GLİKOZ: Vücudumuzun temel enerji kaynağı olarak kullandığı basit şekerdir.

FRÜKTOZ: Vücudumuz tarafından kolayca işlenebilen ve çoğu bitki de bulunan basit şekerdir.

SUKROZ: Glikoz ve Früktozun birleşmesinden oluşan bildiğimiz beyaz sofra şekeridir.

YÜKSEK FRÜKTOZLU MISIR ŞURUBU: Yarı yarıya Glikoz ve Früktozdan oluşur. Günümüzde obezitenin direkt sorumlusu olarak görülmese de, esas kaygı verici yönü, özellikle mısır şurubu olarak hazır gıdalarda ki raf ömrünü oldukça uzatabilmesi nedeniyle artık olması gerektiğinden de fazla kullanılması.

FRÜKTOZ NİÇİN İŞTAHIMIZI ARTIRIYOR?

Glikoz içeren yiyecekleri tükettikten sonra vücudunuza tokluk hissi veren hormonların arttığı ve tatmin olma hissinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Ancak Früktoz tüketildiği zamanlarda ise, bu tokluk hissettiren hormonların seviyelerinde önemli bir artış olmamaktadır. Bu da biz insanların aslında neden enerji kaynağı olarak öncelikle Glikozu tercih ettiğini bir kez daha göstermektedir. Çünkü sistemimiz Glikozu kullanabilecek şekilde gelişmiştir.

YÜKSEK FRÜKTOZ İÇEREN GIDALAR

- Tatlandırılmış Sodalar
- Elma suyu ve Üzüm suyu
- Hazır olarak satılan ve şurup içinde paketlenmiş konserve meyveler
- Yağı alınmış salata sosları (Yağ yerine daha çok şeker eklenmiştir)

GLİKOZ İÇEREN YİYECEKLER

- Pekmez
- Portakal ve Mandalina
- Hazır satılan paketli turtalar ve kekler