GIDALARIN RENKLERİNE GÖRE FAYDALARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

GIDALARIN RENKLERİNE GÖRE FAYDALARI NELERDİR?

Ankara 'da bulunan diyetisyenler sebzelerin ve meyvelerin sahip olduğu renklerin, onların faydaları hakkında da bazı karakteristik bilgiler verdiklerini belirtiyorlar.

Bizlerde bu renklerin sahip oldukları faydaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


KIRMIZI

En büyük özelliği serbest radikallerle mücadele etmesidir. İçerisinde bitki pigmentleri olan ve sayısız faydalara sahip likopen ve antosiyanin içerirler.

Likopen başlı başına serbest radikallerin hücrelere vereceği zararlara karşı metabolizmayı koruyucu özellik gösterir. Bu yönüyle çok iyi bir antioksidan olarak kabul edilir. Çünkü serbest radikallerden kaynaklanan hücre oksidasyonu, kalp ve damar sistemi rahatsızlıklarına, yaşlandırıcı etkilere ve kansere neden olur. Diğer taraftan antosiyanin, damar hastalıkları riskini azaltıcı, tümör oluşumunu engelleyici, iltihap giderici ve şeker hastalığına karşı iyileştirici etki gösterir.

Bu grubun içinde yer alan sebze ve meyvelerin başında ise çilek, kiraz, karpuz, kırmızıbiber ve domates gelir.

SARI-TURUNCU

Bu renkteki gıdalar çok yüksek oranda C vitamini ve karoten içerirler. Aynı zamanda kolajen oluşumunu teşvik ederek, eklem yerlerini desteklerler. Dahası "kötü kolesterol" olarak bilinen LDL düzeyini kontrol eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu yiyeceklere en iyi örnekler ise; havuç, şeftali, mango ve kavundur.

YEŞİL

Görme sistemi için antioksidan özelliğe sahip lutein içerirler ve sindirim sisteminin normal düzeyde çalışmasını sağlarlar.

Kivi, avokado, brokoli, yeşilbiber, marul ve lahana bu grup için en iyi örneklerdir.

MAVİ-MOR

Zihninizin hafıza yeteneğini güçlendirerek, yaşlanmaya etkilerine karşı antioksidan özellikler içerirler. Aynı zamanda bu gıdalar iltihapları önleme kabiliyetine de sahiptirler.

Bu özellikleri nedeniyle tüketilmesinde fayda olan yiyecekler ise, yaban mersini, böğürtlen, erik, patlıcan ve karalahanadır.

Görüldüğü gibi yiyeceklerin renklerinin güzel görünmeleri için olduğunu düşünmeyin ve dengeli bir beslenme planı içerisinde tüm bu renklerin öğünleriniz içerisinde yer almasını sağlayın.

İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda ise Ankara 'da bulunan diyetisyenlerle iletişime geçin.