GLİSEMİKS İNDEKS NEDİR?

blog yazısı ekle !

GLİSEMİKS İNDEKS NEDİR?

Glisemiks indeks karbonhidratlar için kullanılan bir terimdir. Tüketilen karbonhidrat içerikli besinin kan şekerini yükseltme hızıdır. Tüketilen besin maddesi ne kadar hızlı kana karışıyor ve kan şekerini yükseltiyorsa o besinin glisemiks indeksi de o oranda yüksektir. Besin maddelerinin içeriğindeki karbonhidrat miktarları eşit bile olsa her besinin glisemiks indeks değeri farklılık gösterir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Bunun nedeni içerikte yer alan karbonhidratın sindirim sisteminden emilme hızıdır. Bir yiyeceğin glisemiks indeksini etkileyen birçok faktör vardır. Besin maddesinin posa miktarı, protein ve yağ miktarı, besini pişirme yöntemi, besinin işlenmesi gibi tüm olaylar besinin glisemiks indeksini etkiler. Bütün bunlara ek olarak besinin hangi besinle kombin edilerek tüketildiği de besinin glisemiks indeksini etkiler. Örneğin, kendi başına yenen fırında patates de nispeten yüksek GI vardır ama patates ton balığı ya da peynir ile birlikte tüketilirse glisemik indeks oranı azalacaktır. Kızarmış patates cipsi içeriğindeki yağ ve tuz oranından dolayı orta derecede glisemiks indekse sahiptir. Ancak haşlanmış patates kızarmış patatesten çok daha fazla sağlıklıdır.

Kan şekerini oturmuş tutan yüksek posa içeriğine sahip nişastalı ürünlere beslenme programınızda yer vermek, sağlığınız açısından olumlu etki sağlar. Bu özellikle diyabet hastaları için önemli bir seçimdir. Tabi glisemiks indeksin düşüklüğü, besinin sağlıklı bir besin olup olmadığının belirlenmesinde krater değildir. Örneğin bazı patates türlerinin glisemiks indeksi yüksektir ancak içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı oldukça sağlıklı ve besleyicidir. Yüksek yağ içeren besinler örneğin çikolata gibi glisemiks indeksi nişastalı besinler olan hamur işlerinden daha düşüktür. Ancak bu çikolatanın hamur işlerinden daha besleyici olduğu anlamına gelmez.

Beslenme programının sağlıklı olması için düşük glisemiks indeks içeren besinler tüketilmesi önerilir. Düşük glisemiks indeksli besinler posa yönünden yüksek besinler olduğundan dolayı mideyi geç terk ederler yani sindirimleri uzun sürer. Bu yüzden kan şekerini geç yükseltirler ve açlık duygunuzu bastırırlar. Özellikle kilo vermek isteyen bireylerin diyetlerin glisemiks indeksi düşük besinler tüketilmelidir. Brokoli, lahana, kabak, karnabahar, marul, yeşil yapraklı sebzeler, patlıcan, turp, et, balık, tavuk, yumurta gibi proteinli besimler glisemiks indeksi sıfır olarak kabul edilen besinlerdir. Sağlıklı bir beslenme programında bu besinlere mutlaka yer verilmelidir.