GLUTEN ALERJİNİZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

blog yazısı ekle !

GLUTEN ALERJİNİZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Eğer kendinizi yorgun hissediyor ve başınızın sürekli ağrıdığını hissediyorsanız ayrıca sindirim sisteminizin adeta durduğunun farkındaysanız, bunlara ek olarak vücudunuzda kızarıklıklar ve benzeri lekeler görüyorsanız ve bütün bunların neden kaynaklandığından bir türlü emin olamıyorsanız, bu yazımızın sizlere faydası olabileceğini düşünüyoruz.

Glutenin adını ve ne olduğu hakkında bazı bilgileri çevrenizden şimdiye kadar defalarca duymuş ve pek çok kişinin de glutensiz ürünler tercih etmeye başladığına şahit olmuş olabilirsiniz. Peki, öyleyse siz de de glutene karşı bir alerji olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Öncelikle gluten alerjisinin 5 farklı tipi olduğunu bilmeniz gerekir ve hepsinin kendine has belirtileri mevcuttur. Elbette bazı belirtiler birbirleriyle çakışmaktadır. Eğer siz de bu benzer belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Elbette bu belirtilerinden bir kaçını göstermeniz de gluten alerjiniz olduğu anlamına gelmemelidir. Fakat yine de tükettiğiniz gıdaları kontrol ederek gözlemlediğiniz bazı belirtilerin giderilip giderilmediğini de kontrol edebilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz bazı belirtiler ise şu şekilde ortaya çıkabilir;

- Sindirim düzensizlikleri
- Saç kepeği
- Kaşıntı ve kızarıklıklar
- Bulanık bir zihin
- Baş ağrısı
- İğne batma hissi
- Dikkat bozuklukları
- Depresyon ve kaygı sorunları
- Kısırlık

Tekrar üzerinden geçmek gerekirse bu belirtilerin birini veya bir kaçını gösteriyor olmanız elbette gluten alerjiniz olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun belirlenmesinde ki en etkili yöntem bir doktor muayenesi olacaktır.