GÖZ HASTALIKLARINDA BESLENME

blog yazısı ekle !

GÖZ HASTALIKLARINDA BESLENME

Dünya üzerinde en yaygın olarak görülen hastalıklardan biride göz hastalıklarıdır. Gözde meydana gelen rahatsızlıklar yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösterir. Dünya üzerinde görülen en yaygın göz hastalıkları katarakt ve makula dejenerasyonudur. Yeterli ve dengeli beslenme ile iki önemli göz hastalığı da belki önlenebilir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Katarakt nedir?

Katarakt, gözde yer alan lenslerin yapısındaki proteinlerin hasar görmesi sonucu gelişir. Lenste yer alan proteinlerin görevi lensleri temiz tutmaktır. Eğer bu proteinler hasar görürse lensler opak veya bulutlu hale gelir ve görme bulanıklaşır. Kataraktla birlikte gece görüşünde azalma ve çift görme bozuklukları oluşur. Katarakt probleminde hasar gören lensi değiştirmek için genellikle ameliyat gerekir.

Makula Dejenerasyonu Nedir?

Makula gözün arkasında, retinanın merkezinde yer alır. Okuma ve iyi görme gerektiren işler için merkezi ve keskin görmeden sorumludur. Makula bölgesi hasar gördüğünde görme artık net değildir ve detay içeren görüşlerde bozukluk oluşur. Makula dejenerasyonunun tedavisi yoktur ancak sağlıklı beslenme hastalığın daha kötüye gitmesini engeller.

Gözler İçin Sağlıklı Diyet Önerileri

  • Gözler için yararlı olan vitamin ve mineraller: C vitamini, E vitamini, karotenoidler, beta karoten, lütein, ksantin, omega 3 yağ asitleri, çinko, B6 vitamini, folik asit ve B 12 vitaminidir.
  • Antioksidanlar, özellikle lütein, retinada yer alan toksin maddelerin birikmesini önleyerek makula dejenerasyonu riskini azaltır. Lütein içeren ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, şalgam, havuç gibi sebzeler ve yumurta tüketilmesi makula dejenerasyonunu engellemeye yardımcı besinlerdir.
  • Folik asit ve B6 içeren besinler kandaki homosistein miktarını azaltarak makular dejenerasyon riskini engeller. Folat ve B6 dan zengin kuru baklagiller, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam buğdaylı ekmek ve tahıl ürünleri makula dejenerasyonunu engelleyebilir.
  • Yüksek oranda C vitamini ve E vitamini içeren sebze ve meyveler, lütein ve zeksantin içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler, beta karoten açısından zengin sarı renkli meyveler, çinko açısından zengin et, yumurta süt, yağlı tohumlar ve tahıllar, omega 3 açısından zengin balık makula dejenerasyonu ve katarakta iyi gelen besinlerdir.