GREYFURTUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

GREYFURTUN YARARLARI

Greyfurt iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Kış meyvelerinin vazgeçilmez C vitamini kaynağı olan greyfurdun 300 gramında yaklaşık 100mg C vitamini vardır ve bu miktar günlük C vitamini ihtiyacının 1/3 ünü oluşturmaktadır. Greyfurt hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda greyfurt suyu ve çekirdeklerinin virüslere, bakterilere ve mikro mantarlara karşı olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. İçerdiği yüksek orandaki C vitamini nedeniyle diş eti kanamaları ve yara iyileşmelerinde etkin rolü bulunan greyfurt, günde 2 adet tüketildiğinde sağlık için gerekli olan C vitaminini karşılayabilen bir meyvedir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Greyfurt Kansere Karşı Etkindir.

Greyfurtta bulunan lykopen ve liminoid gibi fkavonoidler kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Özellikle lykopenden zengin olması prostatın önlenmesinde % 80 oranında etkindir. Yine greyfurttun içeriğinde bulunan naringin ve naringinin adlı iki flavonoid, ağız kanseri oluşumunu engellemektedir.

Greyfurt sigara içme isteğini baskılayan besinler arasındadır. Greyfurdun bir başka özelliği de vücuttaki nikotin isteğini azaltan besin olarak sigara içme isteğini engellemesidir. Greyfurdun içeriğindeki yüksek lif nedeniyle hem sindirim sitemini rahatlatarak kabızlığı önleyici etki göstermesidir hem de kolesterolü düşürücü etki yapmaktadır.

Greyfurt Zayıflamaya Yardımcıdır.

Greyfurt metabolizma hızını arttıran besinler arasında yer aldığından dolayı zayıflamada etkin bir meyvedir. Aynı zamanda insülin salınımını baskılayarak, yemek yeme isteğini azaltan besin olmaktadır. Zayıflama diyetlerinde başvurulan önemli bir meyve kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde yer alan posanın vücut tarafından kullanılması için, greyfurdun suyunun değil kendisinin tüketilmesi gereklidir.

Greyfurt Bazı İlaçlarla Birlikte Alınmamalıdır.

Greyfurt içerdiği antioksidan maddeler ve C vitamininden dolayı iyi bir kış desteği meyve olarak tüketilmektedir. Sindirim sisteminde yer alan enzimler üzerindeki etkisi sebebiyle bazı ilaçlarla beraber tüketildiğinde bu ilaçların vücut içindeki etkinliğini engelleyebiliyor.

Ggreyfurt suyu %85 civarında ilaçlarla etkileşime girebilir. Özellikle kalp, alerji, kolesterol ve bağışıklık sistemi ilaçları gibi ilaçlarla birlikte greyfurt tüketmemeniz gereklidir. İlaçlarınızla greyfurt suyunu farklı zamanlarda tüketmeniz bile greyfurtla ilaç etkileşimini engelleyemeyebilir. Özellikle kolestrol ilaçları kullanırken greyfurt suyu içmemeniz daha iyi olur, çünkü 3 katına kadar ilacın etkisini arttırıyor. Ki bu da sağlığınıza zararlı olabilir. Sürekli ilaç kullanıyor iseniz mutlaka greyfurt tüketiminizin ilaçlarla olan etkileşimini diyetisyeninize danışınız.