HAVUCUN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

HAVUCUN FAYDALARI

Beta karoten kaynağı olan havuç, beslenmede antioksidan görevi gören en faydalı sebzelerden biridir. Genellikle yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Beta karoten A vitaminin bir formudur. Saç ve tırnakların sağlıklı uzamasından, cildin parlak ve kusursuz görünümünün sağlanmasından, kalp ve damar hastalıklarını önleyici hastalıklara kadar birçok hastalığın tedavisinde beta karotenin rolü oldukça büyüktür. Havucun sağlık üzerine sayısız faydası vardır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara DiyetisyenlerHavucun Besin İçeriği

100 gram havuç: 10 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 3 gram lif, 35 miligram sodyum, 323 miligram potasyum, 27 mikrogram kalsiyum, 3 miligram C vitamini, 2800 ünite A vitamini 1 miligram da demir içermektedir. 100 gramı 43 kaloridir, düşük kalorili besinler arasında yer almaktadır. İçerdiği yüksek orandaki posadan dolayı bağırsak hareketlerini düzenleyici besinler arasında yer almaktadır. İçeriğindeki yüksek posadan dolayı tokluk hissi yaratır. Özellikle düşük kalorili diyet yapan bireylerin menüsünde bulunması gerekli besin maddeleri arasındadır.

Havucun Sağlığa Faydaları

Havuca kırmızı rengi veren beta karaten adlı pigmenttir. Beta karoten vücutta A vitaminine çevrilir. A vitamini genellikle hayvansal kaynaklı besinler ile vücuda alınır. Bitkisel olarak A vitamininin vücuda alındığı tek form beta karoten yani havuçtur. A vitamininin en önemli özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Hücreler içersinde yer alan ve kanserden kalp rahatsızlığına kadar birçok hastalık nedeni olan serbest radikallerin etkisinin sıfırlayan beta karoten, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Havucun içersinde bulunan kimyasal bileşenler, kolon kanseri ve lösemiye karşı vücudu korur. A vitamininin bitkisel formu olan beta karoten göz tansiyonuna iyi gelen besinler arasındadır. Beta karoten vücut tarafından A vitaminine dönüştürüldüğünde gözlerin nemli kalmasını sağlar ve göz kuruluğunu önlemektedir.

İçerdiği yüksek posadan dolayı havuç sindirim sistemi hastalıklarına karşı mideyi korur. Bağırsak hareketlerini ve hacmini arttırdığı için kabızlığı önler. Yüksek posa içeriği aynı zamanda kan şekerini de düzenlemektedir. Ayrıca posa içeriğinden dolayı mideyi geç terk edici besin olan havuç, tokluk hissini artırır. Özellikle diyet yapan bireylerin ara öğünlerinde havuç tüketmesi geç acıkmalarını sağlar.