HIZLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERMEK İÇİN 101 BASİT VE KOLAY İPUCU

blog yazısı ekle !

HIZLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERMEK İÇİN 101 BASİT VE KOLAY İPUCU

Buradaki kilo verme yöntemlerini okumak sizin için yararlı olacaktır. Kullandığınız yöntemlerle hayatınızı şekillendirebilirsiniz. Elbette hepsini hayatınıza eklemeniz kolay olmayacaktır. Bu yüzden de, buradaki listeye bakıp sadece birkaç tanesini hayatınıza uygulayın ve daha sonra da diğer ipuçlarını hayatınıza entegre edin.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Size bol şans!

1. Çok su için. Vücudumuz çok suya gereksinim duyar. Bu yüzden de ona su verin. Su sadece toksinleri vücuttan atmaz; ayrıca bedeninizde daha fazla su olursa, kendinizi daha sağlıklı ve daha zinde hissedersiniz. Bu tek başına daha fazla yemek yemenize engel olur. Su hakkındaki en güzel şey de hiç kalorisinin olmamasıdır.

2. Güne bir bardak su ile başlayın. Uyanır uyanmaz, bir bardak serin suyu içiniz. Bu güne başlamanın en harika yoludur ve suyu içtikten sonra kahvaltınızın miktarının azaldığını göreceksiniz. Bir bardak su, meyve sularının ve diğer türdeki maddelerin vücutta sindirilmesini kolaylaştırır. Sabah bir bardak çay içebilirsiniz; ama bunu bir bardak su içtikten sonra yapınız. Bu siizn için iyi olacaktır.

3. Öğününüze başlamadan önce bir bardak su için.Su doğal olarak vücudunuzda bir alan kaplar. Bu yüzden de sizi gerçekte tıka basa doyurmadan tok hissettirir.

4. Yemek yerken bir bardak daha su için. Kendinizi tok hissetmeniz için bir başka yöntemdir. Böylece sofradan daha az yiyerek kalkabilirsiniz; ama kendinizi tok hissetmeniz de bununla denk olacaktır. Bir yudumda tüm bardağı içmek yerine, lokmalar arasında birer yudum almak daha iyidir. Bu da yiyeceğin daha hızlı vücuda girmesini ve daha hızlı bir şekilde tok hissetmenizi sağlar.

Dipnot: Su, çok kadar kayda değer bir içecektir; ama hak ettiği ilgiyi çok azımız ona vermekteyiz. Vücudunuzun %66'sının sudan oluştuğunu biliyor muydunuz? Ne kadar şaşırtıcı! Su ayrıca kilo kontrolünde hayati bir rol oynamaktadır. Bu yüzdendir ki su konusunda yukarıda bu kadar maddede değindim.

5. Tatlandırılmış içeceklerden özellikle de sodadan uzak durun.Tüm kola ve sodalı içecekler şekerle tatlandırılmaktadır ve şeker de kalori anlamına gelir. Bu şekerli içecekleri ne kadar hayatından çıkarırsan, bu durum senin için o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden de gerçekten soda içmen gerekiyorsa, o halde diyet sodaya yönelin.

6. Domates ve karpuz gibi daha fazla su içeren yiyecekleri beslenme listenize ekleyin. Karpuz ve domates %95 ya da 90 su içerir. Böylece bunları yerken kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Bunları yedikten sonra, fazla kalori almadan kendinizi tok hissedeceksiniz. Hem sindiriminiz hem de kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

7. Meyve suyu içmek yerine taze meyve yiyin. Meyve suları sık sık tatlandırılır; ama taze meyveler doğal şekere sahiptir. Meyve yediğiniz zaman, çok fazla lif alırsınız. Bu lif de vücudunuz için gereklidir ve meyveler lif bakımından mükemmel vitamin kaynağıdır.

8. Eğer meyve suyu içmeyi çok istiyorsanız, o zaman taze meyve suyunu için. Yapay tatlara ve renklere sahip meyve suları yerine taze meyve suyunu içiniz. Ya da daha iyisi, kendi meyve suyunuzu kendiniz yapın. Böylece de tatlandırmak için daha fazla kalori eklememiş olursunuz.

9. İşlem görmüş meyveler yerine taze meyveleri seçin. İşlem görmüş ve konserve meyveler, taze meyveler kadar life sahip değildir; işlem görmüş ve konserve meyveler yaklaşık olarak her zaman tatlandırılır.

10. Lif alımını arttırın. Daha önce bahsettiğim gibi bedenimiz çok fazla life ihtiyaç duyar. Bu yüzden de beslenme listenize life sahip meyve ve sebzeler eklemeye çalışın.

11. Sebzelere yönelin.Sebzeler kilo vermek istediğinizde sizin için en iyi arkadaş olacaktır. Sebzeleri seçmek söz konusu olunca doğanın muhteşem bir yelpazesi gözümüze çarpar. Ve yapraklı yeşil sebzeler sizin için en iyi arkadaşınız olacaktır. Beslenmenize her zaman salatayı eklemeye çalışın.

12. Akıllıca yemek yiyin. İnsanlar ile hayvanları birbirinden ayıran tek fark, hayvanların dürtüleri ile hareket etmesi ve insanların da zekaları ile hareket etmesidir. Bir şeyi sırf canınız çekiyor diye yemeyin. Yemeden önce vücudunuza gerçekten buna ihtiyaç duyup duymadığını sorun.

13. Ne yediğinize dikkat edin. Yediğiniz her şeyi gözlemleyin. Bazen garnitürler yemeğin kendisinden daha zengin olabilir. Dünyadaki en kolay olanın bir yiyecekte neler olduğunu bilmeden yemek olduğunu hatırlayın. Bu yüzden de yemek yerken seçici olun.

14. Tatlı yiyecekleri yememek konusunda kendinizi kontrol edin. Genellikle tatlı olan yiyeceklerin daha fazla kalori anlamına geldiğini hatırlayın. Çikolata ve diğer tatlı yiyecekler konusunda zaafımızın olması doğaldır. Kolaya kaçmaya devam edin ve her seferinde tükettiğiniz bu tatlıların vücudunuzun bir yerlerine eklendiğini anlayın.

15. Öğünlerinizi belirli zamanlarda yiyin ve buna her zaman uyun. Yemeklerinizi belirli zamanlarda yemeğe çalışın. Bu saatleri sadece yarım saat önce ya da sonra olarak esnetebilirsiniz. Ama bu esneklikten fazlası yeme alışkanlığınızı olumsuz etkiler ve bunun sonucunda iştahın azalması ya da artması sonuç olarak görülür.

16. Sadece aç olduğunuzda yemek yiyin. Bazılarımız ne zaman yiyecek görsek yemek yemeye eğilim gösteririz. Partileri bu konuda bahane olarak kullanırız. Tüm hafta yaptığınız diyeti sadece bir parti gününün yok edeceğinin farkına varın. Birisi size bir şeyler yemek konusunda teklifte bulunursa, onu tamamen reddetmeyin. Onun yerine bir lokma yiyin ve kendinizi kontrol ederken diyetinize de dikkat etmiş olursunuz.

17. Öğünler arasında atıştırmayı bırakın.Yemekler arasında abur cubur yemeyin. Bu durum özellikle de çok fazla seyahat edenler için doğrudur. Seyahat arasında biraz abur cubur yemek ve atıştırmak onlar için en büyük beslenme yöntemi olmaktadır. Abur cuburların en büyük problemleri doygunluk hissinin az olması ve çok fazla yağ ile kalori içermesidir. Patates kızartmasının ne kadar cezbedici ve aynı zamanda ne kadar şişmanlatıcı olduğunun farkındasınızdır.

18. Eğer bir şeyler yemek zorundaysanız sebze yiyin. Yemekler arasında açlık hissini duyarsınız. Bunu kontrol etmeniz mümkündür. Ya da hatta daha iyisi bir havuç yemeyi deneyin. Havuç açlık hissinizi tatmin edecek harika bir yöntemdir ve aynı zamanda gözünüze ve dişlerinize iyi gelir.

19. Çayı ve kahveyi sade için. Çay ve kahve tek başlarına zararsızdırlar. Bunlara krema ve şeker eklediğinizde şişmanlatıcı olmaya başlarlar. İki küp şeker ve kremalı bir bardak çay ya da kahve içmenin bir dilim çikolatalı kek yemekle eş değer olduğunu biliyor muydunuz?

20. Siyah çay ya da siyah kahveyi içmeyi alışkanlık edinin. Siyah çay veya siyah kahve gerçekten senin için iyi olacaktır. Ama kişisel olarak kahve yerine çayı size tavsiye ederim. Kahvedeki kafein sizin için gerçekten iyi değildir. Çünkü kafein alkaloittir ve metabolizma gibi diğer vücut fonksiyonlarını da etkiler. Ama vücudunuza alacağınız sıvı her zaman için kilo vermenizi kolaylaştırır.

21. Yediğiniz kalorileri sayın. Birçok yiyeceğin kalorisinin ne kadar olduğunu bilmek iyi bir fikirdir. Eğer paketlenmiş bir gıda alıyorsanız, etiketteki kalorinin doğru olup olmayacağını da anlayabilirsiniz.

22. Hafta sonunda, hafta içi alınan ekstra kalorileri yaktığınızdan emin olun. Eğer hafta boyunca almanız gerekenden fazla kalori tükettiğiniz hissine kapıldıysanız ki bu durumla karşılaşmak mümkün, hafta sonu bu kalorileri yakmak için kendinize bir program hazırlayın.

23. Kızarmış yiyeceklerden uzak durun. Kızartılmış yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. Ne kadar kızartılmış gıdalardan uzak durursak, o kadar çok kilo veririz. Kızartılmış olan her şeyden uzak durun. Çünkü içindeki yağ azaltılmış olsa da kilo almanız kaçınılmaz olmaktadır.

24. Öğünleri atlamayın. Diyet yaparken yapabileceğiniz en kötü şey de öğün atlamaktır. Bu durum vücudunuzda ters bir tepki yaratmaktadır. Her gün en az dört düzenli öğüne sahip beslenmeniz olmalıdır.

25. Taze sebzeler pişmiş ya da konserve sebzelerden daha iyidir. Sebzeleri çiğ yemeye çalışın. Onları pişirdiğinizde, sebzelerin vitaminin yaklaşık yarısını yok etmiş olursunuz. Ve ayrıca konserve sebzeler de işlem görmüştür ve taze sebzelerin yarısı kadar bile iyi değiller. Sebzeleri satın aldığınızda, üzerinde böcek ilacının olmadığını gösteren etiketin olması iyi olurdu.

26. Günde bir yumurtadan fazlasını tüketmeyin. Yumurta yemek harika bir fikir değildir. Haftada yumurta alımını üçe indirmek iyi bir seçim olurdur. Ama yumurta yemeyi çok seviyorsanız, günde bir taneden fazla yumurta tüketmeyin.

27. Çikolata yemeyi rutin haline getirmeyin; ama lüks haline getirin. Çikolatalar diyetinizin bir parçası değildir veya en azından bir parçası olmamalıdır. Bu yüzden de çikolataya bağımlı olmayın. Bitter çikolatalar bile sizin için iyi değildir. Çünkü şekerinin az olmasına rağmen, içerisinde hala krema vardır.

28. Tüm gruplardan doğru türdeki yiyecekleri her gün seçin. Böylece dengeli beslenmeyi sağlayıp, hastalıklardan uzak kalabilirsiniz. Her gün diyetinize eklediğiniz yiyecekleri değiştirin. Böylece hem hastalıklardan uzak kalmış olacaksınız hem de sıkılmadan diyete devam edebileceksiniz.

29. Alkollü içeceklere hayır diyebiliyorsanız, lütfen hayır deyin. Alkollü içecekler de sizin için iyi değildir. Bira kilo aldırıcı olabilir ve diğer alkollü içecekler tek başlarına kilo aldırıcı değillerdir. Ama devamlı alımlarında beslenmenize dikkat edebilirsiniz ve savaşmanız gereken bir durumla karşılaşabilirsiniz.

30. Uyandıktan itibaren bir saat içinde kahvaltı yapmaya çalışın. Uyandıktan itibaren bir saat içerisinde kahvaltı yapmak her zaman için en iyisidir. Böylece vücudunuz gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerjiyi alabilir. Acıkana kadar beklemek doğru bir karar değildir. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Ama bu tıka basa yemek yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmemektedir.

31. Beslenmenizin %50 ile %55'i karbonhidrat olmalıdır. Diyetteyken karbonhidrattan uzak durmak sadece bir mittir. Bunun yerine yapmanız gereken karbonhidratı diyetinize dahil etmektedir. Karbonhidratlar enerji kaynağıdır ve bu yüzden de beslenmenizin %50 ile %55'i karbonhidrat olmalıdır.

32. Beslenmenizin %25 ile %30 protein olmalıdır.Vücudumuzda birçok süreç ve aktivite gerçekleşmektedir. Birçok yapı oluşmakta ve parçalanmaktadır. Bu yüzden de direnç tekrardan inşa edilmelidir. Hastalıktan kurtulmak da gerekmektedir ve bu yüzden de vücudumuz proteine ihtiyaç duyar. Sonuç olarak %25 ile %30 protein almanız gerekmektedir.

33. Alacağınız yağ oranı sadece %15 ile %20 arasında olmalıdır. Beslenmenizin dengesini sağlamak için sadece bu miktarda yağa ihtiyacınız vardır.

34. Vejetaryen diyeti deneyin veya edinin. Vejetaryen diyet şüphesiz ki beslenmenizi kontrol altında tutmak için daha iyi olacaktır. Vejetaryen diyet yapmanın birçok avantajı vardır. Ama size vejetaryen diyeti hakkında kasideler yazacak değilim. Demek istediğim hayatınıza olabildiğince sebze katmaya çalışın. Hafta sonunda vejetaryen olmayan bir diyet uygulayın ya da mümkünse eğer tüm hayvansal gıdalardan uzak durun.

35. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edin. Tavuk eti ve balık gibi beyaz et içeren yiyecekler biftek ya da dana eti gibi kırmızı et içerene yiyeceklerden daha iyidir. Özellikle de kilo vermeye çalışıyorsanız.

36. Yüksek lif oranına sahip tahıllı ekmek beyaz ekmekten daha iyidir. Aldığınız lif oranını arttırmanızı söylediğimi hatırlayın. Bu durum da o maddeye cevaptır. Sadece lif içeriği bakımından iyi değildir, ayrıca protein içeriği açısından da önemlidir.

38. Şeker alımını azaltın. Eğer şekeri hayatınızdan çıkaramayacağınızı düşüyorsanız, o halde şeker yerine tatlandırıcı kullanın. Bu tatlandırıcı sadece şeker tadı veriyor; ama kilo almanıza neden olmuyor.

39. Günde 5-6 öğün yemek yiyin. Günde 3 öğün yemek yemek yerine, günde 5-6 öğün tüketin. Bu öğünler elbette porsiyonların azaltılması anlamına gelmektedir. Daha küçük miktarlarda alınan bu yemekler beslenmenizi daha da güzel hale getirecektir.

40. Doyumluk değil, tadımlık yiyin. Diyete başlamanın ya da diyet yapmanın en zor yönü de diyet listenizden birçok cezbedici yiyeceğin çıkmasıdır. Fakat bu yiyeceklerden tamamen vazgeçmeyin. Arada bir sadece tadımlık olacak şekilde onları yiyebilirsiniz. Elbette sadece bir parça tüketmeniz gerekir ve belki de bir arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

41. Aldığınız yağ miktarını gözlemleyin. Her bir gram yağ 9 kalori içermektedir. Bu yüzden de yiyeceklerin üzerindeki tüm kalorileri okumak ve yağ miktarını bilmek, günlük almanız gereken yağ miktarını kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

42. Tuzu azaltın. Tuz obeziteye neden olmaktadır. Bu yüzden de tuzu hayatınızdan olabildiğince azaltın. Geçen yıl aldığınız tuz miktarını yarıya indirin.

43. Sofra tereyağı yerine kolesterölsüz tereyağını kullanın. Eğer seçeneğiniz varsa, neden kullanmayasanız? Aynı tatta olup da daha az sağlıklı olması sizin için daha iyidir. Unutmayın ki hayatınızda yapacağınız küçük değişikler kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

44. Yiyecekleri kızartmak yerine onları yağsız olarak pişirmeye çalışın. Kızartmak yerine yiyecekleri fırında pişirmek her zaman daha iyidir. Çünkü fırında pişirmek daha az sıvı yağ ya da margarin gerektirir.

45. Daha fazla yağ kullanmamak için çizilmez kızartma tavası seçin. Altın kural olabildiğince az yağ tüketmek ve olabildiğince yağdan kaçınmaktır. Bu problemin çözümü için de en iyi yol çizilmez tavadır.

46. Sebzeleri pişirmek yerine onları kaynatın. Veya daha iyisi onları taze olarak yiyin. Ama eğer sebzeleri çiğ yemeyi sevmiyorsanız, onlara herhangi bir şey eklemeden buharda pişirmeye çalışın. Bu muhtemelen lahana, karnabahar ve diğer sebzeleri yemenin en sağlıklı yoludur.

47. Yanınızda maydanoz taşıyın. Maydanoz yemekler arasında tüketebileceğiniz harika bir sebzedir. Sadece vitamin bakımından değil, aynı zaman da nefesinizin de ferah olması için de iyidir.

48. Az yağlı olan ürünleri ya da yağsız ürünleri tercih ediniz. Marketlerde daha az yağlı ya da yağsız yiyecekler bulunmaktadır. Bu sizin kalbiniz için daha iyidir. Çoğu insan alışverişe giderler ve alabileceklerini alırlar. Alternatif bir yiyecek aramaya çalışmazlar. Şimdi marketlerde birçok seçenekle karşı karşıya kaldığınızda şaşıracaksınız.

Aslında az yağlı ya da yağsız ürünler marketlerin raflarında mantar gibi türemeye başladı. Bu yüzden bir dahaki sefere markete gittiğinizde sadece alacaklarınıza odaklanmayın. Alacağınız ürünlerin daha az yağlı ya da yağsız alternatiflerini seçmeye çalışın.

Vücudumuzun sadece kalori değil aynı zamanda besleyici yiyeceklere ihtiyaç duyduğunu hatırlayın. Yağlar bize besin sağlarlar; ama proteinlerin veya kalorilerin verdiğinden daha fazla kaloriyi almamıza neden oluyorlar.

49. Şok diyetlerden uzak durun. Sağlık için kötüdürler ve ara verdiğiniz anda kiloları geri alırsınız. Kilo vermek için şok diyetler çözüm değildir. Kilo vermiş gibi görünseniz de şok diyeti bıraktığınız gibi daha fazlasını geri alırsınız. Bu yüzden şok diyet yapmadan bir düşünün.

Bir insan hayatı boyunca şok diyetle devam edebilir mi? Tabi ki hayır. Bu yüzden eninde sonunda bu diyeti bırakmanız gerekecektir ve uzun sürede şok diyetin size zarar verdiğini göreceksiniz.

Şok diyetler ilk bakışta çok fazla şey vaad ederler. Ama nadiren bu vaadler gerçek olur. Şok diyetler bir kıyafete girmeniz için ya da davete katılmanız için alınan hızlı bir programdır. Bu size sunabileceği tek yarardır.

50. Dişlerimizin olmasının bir nedeni var. Bu yüzden de yiyecekleri çiğnemek gibi bir alışkanlık edinmeliyiz. Hatta dondurma yerken bile 8 ile 12 kere bunu çiğnemeliyiz.

Yemek yerken tükürük sağlanması önemlidir ve bu tükürüğün sağlanması sindirimi kolaylaştırır. Genellikle yiyecekleri bir yıldırım hızıyla yiyoruz. Yemek yerken nadiren tükürüğün oluşmasını bekliyoruz. Bu yüzden sindirim olması gerektiği gibi oluşuyor mu? Sindirilmeyen yiyeceklerle karnımızı mı dolduruyoruz?

51. Tatlı şarap yerine sek şarap daha iyidir. Tatlı şaraplar doğal olarak daha fazla şeker içerir. Ama diğer taraftan, sek şaraplardaki şeker mayalanmıştır. Bu yüzden de sek şaraplar daha iyidir.

52. Egzersiz yapmaya karar verdiğinizde, yavaş bir şekilde başlayın.
Ve bir haftadan sonra amaçlarınıza ulaşmadığınızda şevkiniz kırılmasın. Birçok insan bu hatayı yapar. Vücutlarını çok yorduklarında birkaç haftada egzersiz yaptıklarında kilo vereceklerini sanırlar.

Bu gerçekten ciddi bir durumdur. Eğer ilk haftadan kendinize çok yüklenirseniz; eklemleriniz, sırtınız ve hatta yırtık bağlarınız oluşacaktır. Burada takip edilmesi gereken kural yavaş olmak ve durgun olmaktır. Böylece istediğinize ulaşacaksınız.

53. Rutine başlamadan önce kilonuzu kontrol edin. Ve değişikleri kontrol edin. Ama hemen radikal bir değişim beklemeyin. Bazı değişiklikleri görmek için bir iki hafta geçmesi gerekmektedir. Ama kilonuzu kontrol etmeniz önemlidir. Birkaç kilo vermenin bile büyük bir başarı olduğunu aklınızda tutun.

54. Bir değişiklik gördüğünüzde, kendinizi ödüllendirin.Kendinizi ödüllendirin dediğimde çikolata ya da tatlılara yönelin demek istemiyorum. Belki sinemaya gidebilirsiniz veya kendinize bir elbise alın. Kilo problemleri belki de gitmenizi engelleyen bir durumdu. Böylece dondurmaya, çikolataya ya da başka tatlılara vereceğiniz parayı biriktirin. Ve daha sonra kendinize bir ödül alın.

55. Her hafta bir günü egzersiz yapmadan geçirebilirsiniz.Bu sadece iyi bir fikir değildir. Ama aynı zamanda egzersiz yapmanın bir rutinidir. Egzersiz rutini sağlamanız için bir gününüzün boş olması önemlidir. Bu yüzden de bir gün ara vermekten çekinmeyin.

56. Olabildiği kadar çok dışarda egzersiz yapın. Dışarda egzersiz yapmanın iki avantajı vardır. Avantajlardan birisi gereken temiz havayı ve güneşi almaktır. İkinci avantaj ise dört duvardan kurtulup bir nefes almanızı sağlamak olacaktır.

57. Egzersiz yapmak hakkında biraz bilgi toplamaya çalışın. Evde yapabileceğiniz birçok yöntem vardır. Egzersiz hakkında yapılmış geniş araştırma vardır ve bu bilgilerin çoğu kolaylıkla bulunur. Evde yapabileceğiniz egzersizler hakkındaki bilgilere internetten veya herhangi bir kitaptan ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde yakmak istediğiniz kalorileri hangi egzersiz ile yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

58. Birlikte egzersiz yapabileceğiniz birini bulunuz.Ama bu kişinin egzersiz yapmaya gönüllü olması gerekmektedir. Yoksa bu durum sizin ilginizi azaltabilir. Aslında bu durum mükemmel bir fikirdir. Sizin gibi egzersiz yapmaya gönüllü birinin olması egzersiz yapmanızın devamı açısından önem kazanmaktadır.

Bazı günler sabahları tembel tembel yatağımızda kalmak isteriz. Bu tür günlerde, birisinin sizinle birlikte egzersiz yapmak için beklediği gerçeği sizin yatağınızdan çıkaracaktır. Diğer bir avantaj da gelişiminizi ve korkularınızı biriyle paylaşmak olacaktır. Böylece motive olmanız kolaylaşacaktır.

59. Vücudunuz tamam dediğinde durun. Kendinizi zorlamanın anlamı yoktur. Belirli bir zamanda çalıştıktan sonra, vücudunuz sinyal vermeye başlar. Bu sinyallere kulak verin. Bu tamamen ilk aşamalarda doğrudur. Zamanla bir adım atın. Nefessiz kaldığınızda veya vücudunuz dur dediğinde egzersiz yapmayı bırakın.

60. Eğer egzersiz yaptığınız zamanı veya rutininizi arttırmak istiyorsanız, bunu yavaş yavaş yapın. Ve bunu ani adımlarla yapmayınız. Elbette söylemek yapmaktan daha kolaydır. Çoğumuzun yoğun bir programı vardır ve egzersiz programını hayatımıza geçirmek oldukça zordur. Ama bu doğru değildir. Demek istediğim vücudunuzun veya herhangi birinin vücudu ne olursa olsun uygun egzersize ihtiyaç duyar. Eğer yapacağınıza inanıyorsanız, sadece yapın.

61. Hayat tarzınıza uygun bir egzersiz programı seçin. Hepimizin farklı hayat tarzları ve meslekleri vardır. Bu yüzden de kitapta yazılan tüm adımları takip etmek anlamsızdır. Sizin için uygun olan egzersiz rutini deneyin ve onu takip edin. Sizin için hayatınızın bir parçası olacak bir egzersiz seçmeniz daha önemlidir. Bu yüzden de size uygun bir egzersiz programı seçmezseniz, ona bağlı olmanız mümkün olmayacaktır.

62. Boş boş durmayın, yürüyün. Eğer yürüyebilirseniz, yürüyün. Sabit bir pozisyonda durmayın. Adım atmak yapabileceğiniz iyi bir şeydir. Eğer derin bir şekilde düşünmeniz gereken bir şey varsa, o zaman yürüyün. Bu sizin düşünmenize de yardımcı olacaktır.

63. Oturmayın, ayakta durun. Eğer ayakta durabiliyorsanız, o zaman oturmayın. Altın kural daha az konforlu olan pozisyonu seçmektir.

64. Uzanmayın, oturun.Yukarıda belirttiğimiz kurallar burada da geçerlidir.

65. Miskin olmayın. Dünyada en kolay şey miskin olmaktır. Ne hakkında konuştuğumu biliyorsunuz. Televizyonun karşısında hareketsiz kalıp bir şeyler yemek tam da miskinliğin tanımı olacaktır.

Eğer eski miskinlerdenseniz, bu alışkanlıktan kurtulun. Bu alışkanlıktan kurtulmak için öncelikle en sevdiğiniz koltuğu hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Böylece televizyon karşısında konforlu bir şekilde oturamayacaksınız. Böylece miskin olmanızı engellemiş olacaksınız.

66. Eğer işinizi oturarak yapıyorsanız, her yarım saatte bir ayağa kalkın ve biraz vücudunuzu esnetin. Günümüzdeki birçok iş masa başı iştir. Bu da bilgisayar karşısında yapılan birçok iş için geçerlidir. Bu yüzden eğer bu tür bir işiniz varsa, yarım saatte bir ayağa kalkın ve vücudunuzu biraz esnetin.

67. Telefon görüşmesi yaparken, yürümeye çalışın. Bu harika fikir konusunda hemfikir olacağınızı umuyorum.

68. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Asansörler özellikle de yirminci kat gibi yüksek yerlere çıkarken veya bu katlardan inerken kullanışlıdır. Ama asansörler aynı zaman da bizi çok tembelleştirir. Diğer taraftan yirminci kata yürümenin anlamı yoktur. Çünkü o kata çıkana kadar tüm enerjiniz tükenir.

Ama aşağı inerken özellikle de zamanınız varsa, asansör kullanmak yerine kolaylıkla merdivenleri kullanabilirsiniz. Aşağı inmek çok yorucu değildir. Ve zaman faktörünü konuşmak gerekirse, çok zaman farkı olacağını sanmıyorum. Bazen asansörü beklemek sandığınızdan daha fazla zamanın yok olmasına neden olur.

69. Sigara içmek kilo vermek için kötü bir faktördür. Sigara içmenin kilo vermeye bir katkısı yoktur. Ama sigara içmek değişken yemek alışkanlığına ve kahve gibi aşırı bağımlılığa neden olmaktadır.

70. Eğer koşmaktan nefret ediyorsanız, zinde kalmak için bir maraton koşucusu gibi koşmak zorunda olmadığınızı hatırlayın. Günde 10 dakika kardiyo yapmak sizin için yeterli olacaktır.

71. Ve koşamıyorsanız, yürümeye çalışın. Günde 15 dakika yürümek kendinizi zinde tutmak için yeterlidir.

72. Eğer zamanınız varsa, herhangi bir mesafeyi yürüyün. Bu yüzden de normalde arabayla gittiğiniz yerlere yürüyün (işe ya da uzak olmayan markete). Daha fazla zamanınızı alabilir; ama hayatınıza sağlık bakımından katkısı olacaktır.

73. Tuhaf gelebilir; ama egzersiz yapmadan önce siyah kahve içmek kilo vermenizi sağlamaktadır. Bu konuda net bir bilgi olmasa da birçok beslenme uzmanı kahvedeki kafeinin vücuttaki yağları yakmayı kolaylaştırdığını göstermektedir. Denemeye değer!

74. Yukardaki ipucunun sonuç buradadır: Çok fazla kahve içmeyin. Fazla kafein alınması kafeinin vücuttaki yağları yakma etkisini ortadan kaldırır.

75. Uzaktan kumanda kullanmayı bırakın. Uzaktan kumanda kilo vermenizi sağlayacaktır. Tek başlarına kayda değer aletler olabilirler. Ama kilo vermek açısından çok da yararlı değillerdir. Bu aletler sırtımızı koltuğa yaslamamızı ve hareketsiz kalmamız konusunda bizi cesaretlendirirler. Ama kumandalar olmasaydı, televizyon bu kadar popüler olmayacaktır.

Çünkü kumanda sayesinde yerinizde kalacaksınız ve bir kanaldan diğer kanala geçebileceksiniz. Ve bunu yapmak için sadece parmak kasınızı kullanmanız yeterli olacaktır. Şimdi ben çok kanala sahip televizyona karşıyım. Bu yüzden de kanal değiştirmek istediğinizde kalkıp değiştirmenizi destekliyorum.

Bu düşünce diğer kumandalar için de geçerlidir. Teknoloji dünyamızdaki DVD, garaj kapısı, dış kapı ve diğer her şey için kumandaya sahibiz. Diğer bildiğimiz gerçek de uzaktan kumandalı insanlara sahip oluşumuzdur.

76. Bir şeyleri yakalayın, kendi başınıza elektrikli aletleri kapatın veya açın. Eve yorgun geldiğimizde sık sık, ufak tefek işleri başkasına yaptırmaya çalışıyoruz. Bu yaptırdığımız işler büyük işler de değildir. Bunlar kendi kendimize yapabileceğimiz ve kilo vermemizi sağlayacak işlerdir. Ama biz bunları yapmıyoruz.

Bu yüzdendir ki çocuklarımıza bir şeyleri getirmesini ve bize vermenizi istiyoruz. Evcil hayvanınızı eğitmek iyi bir iş aslında.İnsanların köpeklerine bir şeyleri yakalattırmaları oldukça kayda değer bir durumdur. Ama gerçek olan şu ki köpeğinize birçok egzersiz yaptırırken, kendinizi ihmal etmiş oluyorsunuz.

77. Popüler bir anket. Yürüyen merdivenler bize şu konularda yardımcı olur: 1. Yukarı ya da aşağıya doğru hareket edin. 2. Kilo aldırır. 3. Yürüyen merdiven aşağı ya da yukarı çıkarken siz aptal bir şekilde durun. 4. Aşağıya inerken aşağıya inen diğer insanlara bakın. 5. Yukarı çıkan diğer kişilere bakın ve beşinci alternatifi yazın. Gördüğünüz gibi tüm seçenekler tamamen doğrudur. Bu yüzden de bir daha yürüyen merdivene bindiğinizde hareketsiz durmayın. Yürüyen merdivenle birlikte siz de aşağı inin ya da yukarı çıkın. (Ya da daha iyisi, merdivenleri kullanın.)

78. Reklam aralarında yürüyün. Eğer akşamları gözünüzü ayırmadan, televizyona bakmak istiyorsanız o zaman öyle yapın. Ama en azından reklamlarda gözlerinizi televizyondan ayırın. Diğer reklamda başka kanallara bakmak yerine, ayağa kalkın ve dolaşın. Isınma egzersizleri yapın ve böylece damarlarınızdaki kanın dolaşmasını sağlamış olursunuz. Ayak parmaklarınıza dokunun ve biraz vücudunuzu esnetin.

79. Ayak parmaklarınızı ya da parmaklarınızı olabildiğince kıpırdatın. Bu egzersiz stresinizi azaltacaktır ve en azından parmaklarınızın eklemlerinin çalışmasını sağlayacaktır. Kıpırdattıktan sonra ne kadar ham olduklarını göreceksiniz. Parmaklarınızın durumu bu kadar kötüyken, vücudunuzun kalanını sadece düşünün.

80. Müziği açın ve çılgınlar gibi dans edin. Saçlarınızın bile dans etmenizi sağlayın. Tıpkı çocukluk günlerinizdeki gibi hareketli olun. Odanızın kapısını kapatın, müziğin sesini açın (ama elbette komşularınızın rahatsız olmayacağı kadar sesi açın)ve daha sonra da yapabildiğiniz kadar çılgınca dans edin. Yatağınıza zıplayın ve tekrardan yataktan aşağı atlayın. Yerde yuvarlanın.

Michael Jackson veya Madonna olduğunuzu hayal edin ve bildiğiniz tüm figürleri yapın.

81. Hafif uçan bir disk ya da frizbiyi yanınızda taşıyın. Bunu bir yere atın ve yakalamaya çalışın. Stresle savaşmak için harika bir yol olacaktır. Bir şeyleri tüm gücünüzle fırlatmak sizin iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ve egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

Ve fırlattığınız şey hafif ve yumuşak olursa, hiçbir şeye ya da hiç kimseye zarar vermeyecektir. Bu da sizin egzersiz yapmanıza engel olmayacaktır. Aslında ilgilendiğimiz fırlatmanız değildir. Her onu yakalamaya çalıştığınızda, kaslarınızın ve eklemlerinizi esnetebilmeniz bizim için daha önemlidir.

82. Gideceğiniz duraktan bir durak önce inin ve yürüyün. Yoğun yaşamınızdan dolayı uzun yürüyüşler yapamayabilirsiniz. Ama en azından bir durak öncesinde inmek sizin küçük bir yürüyüş olacaktır.

Otobüsle ya da trenle gidiyorsanız, ineceğiniz bir önceki durakta inin ve kalan mesafeyi yürüyüp yürümeyeceğinizi görün. Eğer işe arabayla gidiyorsanız, iş yerinize biraz uzak bir yere park edin. Ve kalan yolu yürüyün.

83. Kimse sizi izlemediğinde, karın kaslarınızı daire çevirerek çalıştırın. Vücudunuza bir baktığınızda, göbek bölgenizde yağlanma olduğunu göreceksiniz. Çok az egzersiz yaptığınız için ve kilo alırken en fazla bu bölgelerin yağlandığını göreceksiniz. Bu nedenden dolayı da buradaki yağlardan kurtulmak daha zordur.

Bu yüzden de yapabileceğiniz en iyi şey bilinçli olarak bu bölgelerdeki yağları egzersizle yakmaktır. Karın yağlarından kurtulmak zordur. Ama karnınızdaki yağlardan kurtulmak için daire çevirmek nispeten daha iyidir.

Çember döndürmek karnınızın tüm yönlere hareket etmesine yardım eder ve böylece tüm karın kaslarınız sıkılaşacaktır. Böylece de kilo verebileceksiniz.

84. Yürüdüğünüzde karnınızı sıkın. Bu uygun yürüyüşü sağlayın. Ve karnınızı içinize çekmek ve göğsünüzde havayı tutmak en iyi yöntemdir. Karnınızın et parçası gibi sallanmasını sağlamayın. Karnınızı kemerin altında tutun. Karnınızı her sıkıştırdığınızda, karın kaslarınızdaki baskıyı hissedeceksiniz. Bu kaslarınızı sıkılaştırmak ve gevşetmek midenizi sıkıştırmaktan daha iyidir.

85. Nefes egzersizlerini deneyin. Nefes egzersizlerinin kilo vermenizi kolaylaştırdığını bilmek sizi şaşırtacaktır.

Uygun bir şekilde nefes egzersizleri yaparsanız, vücudunuzun orta noktasında çok fazla baskı oluşturduğunuzu hissedeceksiniz. Nefes aldığınız ve nefes verdiğiniz her anda buradaki kasların sıkılaştığını hissedeceksiniz. Bu yüzden devam edin ve uygun bir şekilde nefes alın. Bu size iyi gelecektir.

86. Yogayı deneyin. Yoga kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Tabi ki, yoga dersleri hakkında tam anlamıyla size şimdi size ders veremeyeceğim. Ama yoga yapan insanların ne kadar iyi bedenlere sahip olduğunu söylemeliyim. Yoganın yararlarından biri de her kasınızı ve ekleminizi kontrol etmeyi öğrenmenizdir. Böylece de kilo almanızı önlemiş olursunuz.

87. Partnerinize masaj yapmayı deneyin. Kilo vermenin eğlenceli bir yoludur. Bu hem partnerinizin hoşuna gidecek hem de sizin de kilo vermenizi sağlayacaktır. Böylece siz ona masaj yaparsınız ve o da size masaj yapar.

Tek taraflı bir çaba olmamalı. Aksi taktirde ilginiz azalacaktır. Çitler birlikte kilo vermeye çalışması iyi bir fikir olacaktır. Hem birbirlerini kontrol edebilecekler hem de birbirlerine rutin sağlayacakladır. Böylece kilo vermeleri konusundaki motivasyonları artacaktır. Çiftlerin birlikte yapabilecekleri birçok aktivite ve aktif olacakları birçok yöntem vardır.

Partneriniz yoksa bunu bir arkadaşınızla ya da aile üyelerinden biriyle de yapmanız mümkündür. Kilo vermek için belirli bir rutine sahip olmak gerekmektedir.

88. Yapabileceğiniz herhangi bir şey yok diye düşünüyorsanız, yastığınıza yumruk atmayı deneyin. Şimdi bu fikir de tuhaf fikirlerden birisi vardır; ama inanın ki işe yarıyor. Çoğumuzun evinde kum torbası yoktur ve eğer bir yastığınız varsa, ona yumruk atmayı deneyin. Böylece stres atmanız için iyi bir yöntem olacaktır. Hepsinden öte hiç yoktan iyidir.

Ama size tavsiyem çok sert bir şekilde vurmayın, yoksa içindeki her şey dışarı dağılır. Yastığa attığınız yumrukların gücüyle fazla ilgilenmeyin. Attığınız yumruklar önemlidir. En azından elli yumruk atmayı deneyin.

Bir ipucu daha vermek istiyorum. Eğer sevmediğiniz bir komşunuz ya da patronunuz varsa veya belki eski kız arkadaşınız ya da erkek arkadaşınız varsa, onun resmini yastığa takın ve bu şekilde yastığa yumruk atın. Bu şekilde kesinlikle yumruk atmak zevkli hale gelecektir.

89. Merdivenden yavaş yavaş yürümek yerine, iki ayağınızı da aynı anda hareket ettirin. Şimdi yaparken dikkatli olmanız gereken bir durumdan bahsediyoruz. Sizin zarar görmenizi istemeyiz. Bu yüzden de eğer ayaklarınızı aynı anda aynı basamağa koyabildiğinizde, bunu deneyin.

90. Köpeğiniz varsa, onu koşuya götürün ve köpeğin size liderlik etmesine izin verin. Köpeğiniz sayesinde ne kadar egzersiz yapabileceğinize şaşıracaksınız. Hayvanlar sizin egzersiz ihtiyacınız olduğunu bilecek kadar akıllıdırlar. Bu yüzden de bırakın köpeğiniz size yön versin. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ve yürüyüşün birdenbire koşuya döneceğinin farkına varın.

91. Dans sınıfına katılın. Dans etmek ekstra kalori yakmak için harika bir yoldur. Bu doğru. Dans ettiğiniz zaman, kesinlikle çok fazla kalori yakıyorsunuz. Tabi ki dans derken salon danslarını kast etmiyoruz. Tamamen hızlı olan dans türlerinden bahsediyoruz.

Dans etmenin en güzel yolu da bir dans sınıfına katılmaktır. Çünkü dans ettiğinizde kendinizi bitmiş gibi hissetmezsiniz. Ama balerin olmadan önce kilolarınızı yok etmenizi tavsiye ederim.

92. Olabildiğince duvara yaslan. Duvara yaslanırken ellerin düz olacak ve duvara karşı ellerini uzatacaksın. Bu durumda yüzün duvara çok yakın olacak. Daha sonra vücudunu duvardan uzaklaştırmak için ellerini kullanacaksın. Bu hareketi günde iki ya da üç kez esneme hareketi olarak kullan.

93. Eğer yakınlarında yüzme havuzu varsa, olabildiğince yüzmeye git. Yüzmek en iyi egzersiz yöntemlerinden biridir. Suyun birçok avantajı vardır. Ve hiçbir şey yapamasanız da, havuzun içine girmeniz mükemmel bir stres azaltıcıdır.

94. Tenis veya basketbol gibi oyunları deneyin. Oyun oynamak kilo vermek için en eğlenceli yoldur. Kendi kendine spor yapmak yerine oyun oynamak daha heyecan vericidir. Oyunlar hakkındaki en iyi şey ise bağımlılık yapmalarıdır.

Oyun oynamaya başladığınızda, arkadaş edinmeye başlarsınız. Ve daha sonra da oyunu bilmesiniz de oynamaya devam edersiniz. Buradaki en önemli unsur oyun oynarken stresin olmamasıdır. Daha doğrusu bu oyunu ne kadar çok oynarsanız, o kadar az kilo vermek hakkında düşüneceksiniz. Kalorileri yaktıkça, sosyal hayatınızı da genişletmiş olacaksınız.

95. Herhangi bir egzersiz programınız 5-10 dakika ısınmayla başlamalıdır. Ve egzersiz sonunda da aynı şekilde 5-10 dakikalık soğuma seansı yapmalısınız. Ne tür fiziksel egzersize dahil olursanız olun, egzersize başlamadan önce gerçekten ısınmayı unutmamalısınız.

Vücudunuzun egzersize cevap verebilmesi için belirli bir seviyeye ulaşması gerekmektedir. Ve bu hazır olma durumu ısınma süreci ile sağlanabilir.

96. Cep telefonunuzu yanınızda taşımayın; ama çaldığını duyabileceğiniz bir yere bırakın. Bu durumda en azından ayağa kalkıp ve ona doğru yürüyebilirsiniz. Aptalca gelebilir; ama gerçekten bunu kast ediyorum. Kendinizi harekete geçirmek için nedenler oluşturun. Hayat şimdi o kadar kolay ki her şeyi parmak ucumuzla yapabiliyoruz.

Yapmamız gereken tek şey tuşlara basmak. Sadece parmaklarımız egzersiz yapıyorlar. Cep telefonları uygun olabilir. Ama aynı şey aynı zamanda hayatı çok az kolaylaştırır. Cep telefonu hakkında bir çok argüman vardır ve bu konu bizim konumuz dışındadır.

Size tavsiye edebileceğim telefonunuzu evde veya ofiste uzakta bir yere bırakmanız ve biri aradığında oraya kadar yürümenizdir. Telefona cevap vermek için birkaç adım atmak size iyi gelecektir.

97. Asansörde giderken, sadece orada durmak yerine ve giden numaralara aptal bir şekilde bakmak yerine, ayak parmaklarınızın üzerinde yükselin ve tekrardan ayak parmaklarınızın üzerine inin. Bunu birkaç kez tekrar edin. Ayrıca kaslarınızı da çalıştırmaya çalışın.

Aslında başkalarının ilgisini çekmeden kaslarınızı esnetmenin birçok yöntemi vardır. Başkaları sizi fark etse de, sizin için kilo vermek önemli olduğu için bu büyük bir mesele olmayacaktır. Çünkü görünmeyen kaslarınızı harekete geçirmiş olacaksınız. Bazıları sizi spor delisi gibi görecektir. Ama şişko patates demeleri yerine size spor delisi demeleri kesinlikle daha çok hoşunuza gidecektir. Bu yüzden de hayatınızın her alanında egzersize yer vermek için elinizden geleni yapın. Bahanelerden uzak yaşayın.

98. Kıyafetlerinizi çıkarın ve aynada kendinize bakın. Eğer gördüğünüz şey sizi memnun etmiyorsa, egzersiz yapmak için daha fazla nedeniniz var demektir. Bu yüzden de yağlardan kurtulmak istediğiniz bölgeyi sıkılaştırmaya çalışın ve bu noktada kendinize uygun egzersizi seçin. Durumunuzu değiştirin ve istediğiniz görüntüye kavuşun.

Bu sizin gerçekten kilolu olup olmadığınızı anlamak için mükemmel bir yöntemdir. Havayı içinize çekin ve daha sonra göbeğinize bakın. Eğer karnınız biraz içeriye gidiyorsa, sizin için hala umut var demektir. Şimdi başlarsınız, kendinizi kontrol edip kendiniz için bir program oluşturabilirsiniz. Ve daha sonra da birkaç hafta da belinizi inceltebilirsiniz. Banyo terazisinde tartılmak mantıklıdır; ama kişisel olarak aynadaki görüntünüze bakmanızı öneririm. Böylece kendinizle yüzleşmeniz daha kolay olacaktır. Çünkü terazide gördüğünüz rakamlar yerine kendi görüntünüze bakmanız kilo vermek konusunda daha kararlı olmanızı sağlayacaktır.

Dürüst olmak gerekirse, birkaç kilo almak sizi şok etmeyecektir. Ama sizi tamamen tiksindirmez. Bunun dışında yağlı ve şişman bir vücut sizi tamamen tiksindirecektir.

99. Eğer evinizde bir tırabzan varsa ya da bir demir korkuluk, üzerine oturun ve bisiklet sürüyormuş gibi bacaklarınızı hareket ettirin. Elbette bunu yaptığınızda, düşmemeye çalışın. Kulağa tamamen çılgınca bir fikir gibi gelecektir ve bunun hakkında kesinlikle sizin ile tartışmak istemiyorum.

Bu tür çılgınca şeyler yaparak diyebilirim ki, siz aslında ekstra kilolarınızdan kurtulma şansını kaybediyorsunuz. Nasıl ki aklınızın alamadığı bir egzersizse, aklınızı canlı tutacağını da bilmeniz gerekmektedir. Hayatınızdaki her şeye bir olanak olarak bakmanızda fayda var. Böylece hayatınızdan kilolar uçup gidecektir.

100. Sandalyenize tembel tembel oturmaktan vazgeçin; ama karnınızı içinize çekip düz bir oturma pozisyonu sağlamaya çalışın.Tembel tembel sandalyede oturmak çok kötü bir alışkanlıktır. Sadece sırtınız için kötü değildir; ama aynı zamanda vücudunuzun sarkık bir görüntü almasına neden de olmaktadır.

Bu yüzden de tembel tembel oturmak kilo almak için uygun bir pozisyondur. Elbette konforlu olması sizin bunu hayatınıza katmanızı daha da kolaylaştırır. Yapabildiğiniz kadar dik oturmaya çalışın. Dik oturarak dayanılmaz sırt problemlerinden de kurtulmayı sağlamış olursunuz.

101. Şşşt. Size bir sırrımı vermek istiyorum. Tüm yazıdan da anlayabileceğiniz gibi, çoğumuz kilo alırken yağların karın çevresinde toplanmasından dolayı sıkıntı yaşarız. Karnınızın da tek başına bir aklının olduğunu düşünebilirsiniz. Pekala, karın çevrenizde biriken yağlardan kurtulmak için size şok bir yöntem sunacağım. Öncelikle bu hamilelikten sonraki karın için doğru olmadığını belirtmeliyim.

Yapmanız gereken şudur. Havayı olabildiği kadar güçlü bir şekilde içinize çekin ve böyle yaparken de karnınızı olabildiğince içinize çekmeye çalışın. Bunu yaparken yaklaşık birkaç saniyetutun ve daha sonra da yavaş yavaş aldığınız nefesi bırakın. Ama bunu yaparken karnınızı içinize çekmeye devam edin. Bu yöntemin işe yaraması için mutlaka karnınızı içinize çekmeniz gerekmektedir. Günde yaklaşık olarak elli ya da altmış kere bu şekilde nefes alıp nefes vermeye çalışın. Aslında aklınıza geldikçe bunu tekrarlamanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü nefes eğitimi kesinlikle büyük önem taşımaktadır.

İlk günden sonra, karın kaslarını hissetmeniz gerekmektedir. Ve bunu tekrarladığınız her seferde karın kaslarınızın sıkılaştığını fark edeceksiniz. Bunu fark ettikten sonra da doğru yolda olduğunuzu bilmenizde fayda var. Eğer yirmi gün boyunca bu egzersizi hiç bırakmadan yapmayı başarırsanız, yirminci günün sonunda karın çevrenizde incelmenin olduğunu göreceksiniz. Hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun, bu egzersizi yapmak hem sizi rahatlatacak hem de sizi çok yormadan kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

101 tane ipucunu okudunuz ve hepsinin ne kadar basit önlemler olduğunu gördünüz. Peki bu ipuçları hakkında ne düşüyorsunuz? Bunlar sizin için işe yarayacak mı? Ya da herhangi birini denediniz mi? Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşın.