KARBONHİDRATLAR NİÇİN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

KARBONHİDRATLAR NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Ankara 'da bulunan diyetisyenler çoğu kişinin herhangi bir diyet programına başladığında ilk iş olarak karbonhidrat tüketimini kestiğini belirtiyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, diyete başlar başlamaz karbonhidrat tüketimini bırakmanız çok büyük bir yanlış. Çünkü vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı vardır ve kilit nokta ise bunların hangilerini, ne zaman tüketmemiz gerektiğini bilmektir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Karbonhidratların esas görevi, bütün vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin, kanımız aracılığıyla glikoz formunda her yere sağlanmasıdır. Aslına bakılırsa enerjinin bu yolla sağlanması, yağlar ve proteinlerle karşılaştırıldığında en sağlıklısıdır. Çünkü karbonhidratlardan elde ettiğimiz enerji sonrasında geriye protein ve yağların bıraktığı gibi toksinler veya kalıntılar vücudumuzda kalmaz. Beynimiz ve sinir sistemimiz de mevcut fonksiyonlarını yürütebilmek için karbonhidratlardan sağlanan bu enerjiye oldukça bağımlıdır.

Genel itibariyle de, hızlı absorbe edilen ve yavaş absorbe edilen olmak üzere vücudumuza aldığımız iki çeşit karbonhidrat vardır. Bu ikisi arasında ki esas fark ise ne kadar hızlı absorbe edildikleri ve kandaki glikoz seviyesini ne kadar çabuk yükselttikleri ile alakalıdır. İdeal olarak da hepimizin yapması gereken, hızlı absorbe edilen karbonhidratlar yerine, yavaş absorbe edilen karbonhidratların tüketimini artırmaya çalışmaktır.

Ankara diyetisyenleri olarak da bununla ilgili bazı ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

HIZLI ABSORBE EDİLENLER

- BAL: Balın her 100 gramında 75 gram karbonhidrat vardır. Ayrıca her ne kadar C ve B vitamini yönünden zengin, diğer mineraller bakımından besleyici olsa da, kilo verdiğiniz dönemler için uygun bir yiyecek değildir. Çünkü yediğiniz andan itibaren vücudumuz tarafından tamamen saf şekere dönüştürülmektedir.

- ŞEKER: Şekerin %99' u karbonhidrattır ve metabolizmamız tarafından hiç zaman kaybedilmeden ve daha yakılmasına izin verilmeden absorbe edilir. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun mutlaka uzak durmalısınız.

- MEYVE SUYU: Özellikle içeriğinde ki tatlandırıcılar nedeniyle, içerisinde bol miktarda fruktoz bulunur ve bu da tıpkı sıradan bir şeker gibi hiç zaman kaybedilmeden vücudunuz tarafından absorbe edilir.

YAVAŞ ABSORBE EDİLENLER

- TAM TAHILLAR: Esmer pirinç, tam buğday makarnası, buğday ve arpa yavaş absorbe edilen karbonhidratlardır ve içerlerinde bol miktarda lif ve B vitamini bulunur.

- BAKLİYAT: Özellikle fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesinin %60 ' yakın bir kısmı iyi karbonhidratlar ve önemli miktarda protein içerir.

- KIRMIZI MEYVELER: Çilek, ahududu ve kızılcık içerisinde yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Aynı zamanda çok sayıda vitamin çeşidini de içerdiği için, beslenme programınız içerisinde mutlaka yer alması gerekir.

Unutmayın, iyi karbonhidratlar olarak bahsedilen yiyeceklerin de sadece bir çeşidini her öğününüzde bulundurmaya dikkat edin. Hepsini aynı anda yemeniz sağlığınıza beklediğiniz olumlu etkiyi yapmayacaktır.

Ayrıca kendiniz için özel olarak hazırlanmış bir diyet programını da takip etmek istiyorsanız, Ankara 'da bulunan size en yakın diyetisyen veya sağlıklı beslenme uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.