KİLO ALMANIN GİZLİ NEDENLERİ

blog yazısı ekle !

KİLO ALMANIN GİZLİ NEDENLERİ

Günümüz koşullarında yoğunluk, stres ve hayat karmaşası içinde, kolay bir şekilde yemek yemeye ya da atıştırmaya yöneliriz. Bu durum da bizim doğrudan kilo almamıza neden olur. Çünkü fazla kalori ve enerji aldığımızda ve bu enerjiyi fiziksel aktivitelerle yakamadığımızda kilo alırız. Ama bu durumun gerçekleşmesine neden olan faktörler kesinlikle alışkanlıklarımızdan kaynaklıdır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Kilo vermek daha az kalori almak ve fiziksel aktiviteler sayesinde daha fazla enerji harcamaktır. Bu cümleleri duyduğumuzda bu süreci hayal etmesi oldukça kolaydır. Fakat yüzde altmıştan fazla kişi günümüzde kilolu ya da obezdir. Hayat tarzımız daha fazla kalori alırken çok az fiziksel aktivite yapmamıza neden olmaktadır.

Kilo almanın nedenlerini biliyor musunuz?

Az yağlı olarak etiketlenen yiyecekler

Süpermarketteki çoğu yiyecek günümüzde az yağlı olarak etiketlenmektedir. Fakat bu durumda, az yağ varken çok şeker olma olasılığı vardır. Bu şekerde de çok fazla kalori bulunmaktadır ve kilo almaya sebebiyet verir.

Ne yapabilirim?

Etiketleri okuyun. Tüm enerji ve kalorileri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Yiyecekteki yağ oranı azaltılmış olsa da, aynı kaloriye sahip olabilir. Az yağlı etiketine sahip yiyecekler alternatiflerinden daha fazla kaloriye sahip olabilirler. Örneğin, az yağlı mafin üzümlü çörekten daha fazla kaloriye sahip olmaktadır. Alternatif yiyeceklere bakarken mutlaka daha sağlıklı ve az kalorili olmasına dikkat ediniz.

Stres

Stres altında olduğumuzda hemen şekerli bir yiyeceğe uzanmak kolay bir çözümdür. bunu sık sık yapın ve kilo aldığınızı görün.

Ne yapabilirim?

bir şeyler atıştırmak istiyorsanız meyve, sebze ve diğer az kalorili alternatifleri seçiniz. Bunlar yağsız patlamış mısır, kraker ve pirinç kekler olabilir. Stresle başa çıkmaya çalışırken yiyeceklerden uzak durun. Kendinize daha uygun bir çözüm bulun. Egzersiz yapmak sizin için bir alternatif olabilir. Egzersiz sayesinde endorfin hormonunun salgılanıp stresle savaştığını göreceksiniz.

Televizyon

Çok fazla televizyon seyretmek hayatınızın hareketsiz olmasına neden olur ve birçoğumuz TV izlerken ihtiyaç duymadığımız kalorileri alırız. Birçok insan televizyon seyrederken çikolata, cips gibi kalori oranı yüksek yiyecekler tüketirler.

Ne yapabilirim?

Kilonuz hakkında endişeleriniz varsa, fiziksel bir aktiviteye katılın tabi ki sağlığınız el veriyorsa. İşe, okula ya da alışverişe yürüyerek gitmeye çalışın ve televizyonun karşısında daha az zaman geçirin. TV izlerken herhangi bir aktivite yapabileceğiniz konusunda kendinizi kandırmayın.

Sizin İlaç Dolabınız

Çoğu ilacın yan etkisi kilo almaktır. Kilo almaya neden olan en yaygın ilaç steroit(eklem hastalıkları, ekzema ve astımdan dolayı alınan ilaç), antipsikotik ilaçlar ve insülindir.

Ne yapabilirim?

Doktorunuz size söylemeden asla bu ilaçları kullanmayı bırakmayın. Çünkü bu durumda kilo almak konusunu düşünürken, sağlığınızı da tehdit altına almış olursunuz. Eğer kilo almak sizi rahatsız ediyorsa, bunu doktorunuzla paylaşın. Bu noktada da doğru beslenip beslenmediğinizi kontrol ediniz.

Gece geç saatler

Bazı araştırmalar uyku eksikliğinin de kilo almaya neden olmaktadır. Gece geç saatlerde uyumak ya da çok az uyumak kilo almaya doğrudan etki eder. Bu yüzden de uykunun doğrudan kilo alıp vermeye etkisi olduğu söylenebilir.

Ne yapabilirim?

Basit çözümü: olabildiğince daha fazla uyuyun. İyi bir uykudan sonra, güne güzel başlamak mümkündür. Zinde bir vücuda sahip olmak için uyku sizin için bir yapı taşı olacaktır. Modern zamanımızda çoğu kişi tarafından uyumak zaman kaybı olarak görülür. Fakat fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmak istiyorsanız, mutlaka iyi bir şekilde uyumanız gerekmektedir. Fakat uyku konusunda sıkıntılarınız varsa, doktordan tavsiye almanızı öneririm. Ayrıca gerekli bir şekilde beslenmek de uyku düzeninizi sağlamak için yeterli olacaktır.

İyi tavırlar (destekleyici tavırlar)

İdeal dünyada, arkadaşlar ve aileniz sizin kilo vermeniz için size cesaret evereceklerdir. Gerçekte ise, kendi yemek kültürümüze bakacak olursak bize daha fazla yememiz için ısrar ederler. Dolu dolu tabaklar ve yağlı yemeklerle zenginleşen Türk mutfağı yüzünden kilo almak hiç de zor değildir. Çünkü bu yemekler aşırı derecede kaloriye sahiptir ve yemek kültürümüzden dolayı yemekten sonra tatlı, daha sonra da gelen meyveler bizim neden kilo aldığımızı net bir şekilde gösterir. Üstelik yemek yemezsek ya da ısrarlara karşı koyarsak bunu kabalık olarak kabul edebilirler. Bu yüzden de tekliflerini reddetmek gerçekten de zordur.

Ne yapabilirim?

Öncelikle yapmanız gereken bir karar vermektir. Gerçekten boş yere yağ almak istemiyorsanız, artık "Hayır" demeyi öğrenmeniz gerekmektedir, değil mi? Üstelik bunu hayat biçimi haline getirmeniz gerekmektedir. Tabağınızda yemek bırakmanın iyi bir şey olduğunu ve buna alışmanız gerektiğini öğrenin. Bu noktadan sonra, aileniz ve arkadaşlarınız belirli bir zamandan sonra bu ısrarlarından vaz geçeceklerdir. Ayrıca sizin bu kararınıza da saygı göstereceklerdir. Böylece de kendi hayatınıza kendiniz yön vermiş olursunuz.

Porsiyon Ölçüleri

Son on yıldan fazladır, restoranlardaki ve süpermarketlerde servis edilen porsiyon ölçüleri artmıştır. Örneğin hamburgerlerin ölçüleri ikiye katlandı. Çalışmalar gösteriyor ki daha fazla yiyeceği karşımızda görünce, daha fazla yemek için eğilim gösteriyoruz. Herhangi bir restoranı tercih ederken de porsiyon ölçülerini düşünerek hareket ediyoruz. Açken verdiğimiz karar da bizim iştahımızın daha da artmasına neden olur.

Ne yapabilirim?

Tok olduğunuzu anladığınızda daha büyük porsiyon ölçülerle başa çıkmak oldukça zordur. Olabildiğince yavaş yemek yiyin ve bu durum da sizin gerekenden fazla yemek yemenizi önleyecektir. Evde kontrol sizde olduğu için, kendinize yemek hazırlarken daha küçük porsiyonlarda servis edin. Ve ayrıca gerçekten daha fazla yemek isteyip istemediğinizi kontrol ediniz. Yemek yerken mutlaka çok büyük porsiyonlardan uzak durunuz. Evde yemek pişirip, sağlıklı öğünler hazırladığınızda ve kendi yiyeceğiniz tabağın ölçüsünü ayarlarsanız, hem kilo almayı engellersiniz hem de para biriktirmiş olursunuz.