KİLO ALMANIN SAĞLIKLI YOLLARI

blog yazısı ekle !

KİLO ALMANIN SAĞLIKLI YOLLARI

Çoğumuz zayıf olan insanları kıskanmaktayken, zayıf olan ve kilo almaya çalışan kişi sayısı hiç de az değildir. Bu yüzden de çok zayıf olmak kıskanılacak bir durum değildir. Eğer kilo vermekle ilgiliyseniz, onların da kilo almak için çaba harcadığını unutmayınız.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Sağlıklı bir şekilde kilo almak gerçek bir mücadeledir. Kilo alma nedenlerinden bazıları sağlıkla ilgili sorunlar ve iştah eksikliğidir. Bu durumdan kurtulmak için de sağlıklı bir şekilde spor yapılıp kas oranını dengeli tutmak gerekmektedir. Doğal olarak zayıf olmak büyük bir problem değildir. Ama kilo almak istiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde almak istiyorsanız, her şeyi yiyerek bu amaca ulaşmaya çalışmayınız.

Kalorili olduğu kadar besleyici yiyecekler de tüketiniz.

Kilo almak için sağlıklı yiyeceklere odaklanın. Çünkü amacınız kilo almak olsa da ilk amacınız besleyici yiyeceklere yönelmek olmalıdır.

Eğer kilonuz yaşınıza ve boyunuza göre azsa, yavaş yavaş kilo almaya çalışın. Böylece yaşınıza ve boyunuza uygun kiloya ulaşınca kilonuzu sabitlemeye çalışabilirsiniz.

Doğru yöntemlerle kilo almanız önem taşımaktadır. Bu yüzden de yağ bakımından zengin abur cuburları, çikolata, cips gibi yiyecekleri listenizin başına sakın koymayın. Bu yiyecekler sadece vücudunuzdaki yağ oranını arttırır. Bunun yerine günde üç öğün yemek yiyin ve öğün aralarında atıştırmayı unutmayın.

Kilo aldıran yiyecekler

Kalorisi yüksek ve besleyici besinler aynı zamanda yağ bakımından zengin olurlar. Bitkisel yağlar; fındık yağı, fıstık, badem yağı, avokado gibi sağlıklı yağlardan bazılarıdır. Bu yağlar hem yüksek kalorili hem de bir o kadar besleyicidir.

Hayvansal yağlar da bitkisel yağların sahip olduğu kaloriye sahiptir. Fakat hayvansal yağlarda doymuş yağ oranı fazla olduğu için kötü kolesterolü arttırmaktadır.

Su yerine yüksek kalorili meyve sularını içiniz ve yüksek kaloriye sahip sosları tüketin. Bunlar mayonez, krema ve diğer soslar olabilir.

Öğün yerine geçen içecekler ve aperatifler çok elverişli olacaktır. Avuç dolusu fındık tüketin veya bu fındıkları çorbanın, salatanın, mısır gevreğinin, tatlıların üzerine serpin. Böylece alacağınız protein, lif, sağlıklı yağ ve kaloriyi arttırmış olacaksınız. Yağlı yoğurdun üzerine eklediğiniz kuru yiyecekler ve fındıklar besleyici kalori almanızı sağlayacaktır. Ve protein bakımından çok daha fazla olacaktır.

Kuru meyveler konsantre olan kalori kaynağıdır ve salata, yoğurt, mısır gevreği, tatlılarla tüketilebilecektir. Ayrıca bu kuru meyveleri tek başına da tüketebilirsiniz.

Patates de büyük bir kalori kaynağıdır. Patates pişirdiğinizde; yağ, süt, peynir, biber, sebze ve fasulye de ekleyin. Başka kolay yol da sebze, salata, tahıl, çorba gibi yiyeceklere zeytinyağı eklemek olacaktır.

Kilo almak için sık sık yemek yiyin.

Neden kilo almak istediğiniz önemli değil. Yapmanız gereken de öğünleri atlamamak ve sık sık atıştırmaktır. Belki de günde altı küçük öğün sizin kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Örnek öğün mayonezli, domatesli ekmek tüketmek ya da kremalı yiyecekler tüketmek olabilir.

Sık sık yiyin ve akıllıca seçimler yapınız. Haftada 500 gram almayı amaçlayabilirsiniz.

Asıl amaç vitamin, mineral, besin ve kalori bakımından zengin olan yiyeceklere odaklanmaktır. Böylece her lokmada yüksek kalori aldığınız gibi beslenmenizi de sağlamış olacaksınız.

Kas Oranını Attırmak

Atletler ve sporcular kalori alırken, bunun kas oranını arttırıp arttırmadığına dikkat ederler. Böylece yeterince güç elde etmedikleri anlaşılır. Kas oranını arttırmak için en iyi yiyecekler tavuk ve balıktır. Bu yiyeceklerle birlikte de pirinç tüketmeniz kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca sık sık abur cubur tüketmek de kas oranını arttıracaktır.

Kilo alırken, sağlığını yitirmek

Kilo vermek genellikle iştahsızlık veya belirli hastalık koşullarından dolayı hasta olmakla bağdaştırılır. Hastalık boyunca, çoğu insanın beslenmesi yetersiz düzeyde olur. Böylece gereken kalori alınmadığı gibi, vitamin ve mineral kaybına da sebep olur.

Meyve püresini için veya yumurta yemeklerini yiyin ve hafif yiyecekler tüketin. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için bu yöntemler hem hazırlaması kolay hem de tüketmesi kolay olacaktır. Ayrıca sindirilmesi de kolay olacağı için sizin için en güzel atıştırma olacaktır.

Ayrıca bir hastalıktan sonra çok kilo kaybetmişseniz (kanser olabilir), eski sağlığınıza kavuşmanız için tam yağlı süt tüketin, yüksek kalorili abur cuburu yemek aralarında yiyin. Bunun yanında yapmanız gereken kalori alımınızı arttırmaktır.

Öğününüze ve abur cuburunuza kalori eklemek için birçok yöntem vardır. Tam yağlı ve yüksek kalorili olanlarını seçmeyi unutmayınız. Aşağıda sizin için bazı yöntemler sunmaktayız.

• Az yağlı süt yerine tam yağlı sütü kullanın.

• Sütü daha da yoğunlaştırmak için de iki ya da dört kaşık süt tozu ekleyin. Böylece normalde alacağınız kaloriden daha fazla kalori almış olursunuz.

• Sütlü kahve içiniz.

• Çayınıza, kahvenize ya da yatmadan önce içeceğiniz içeceğinize süt ekleyin veya sıcak çikolata içiniz.

• Paket soslarını ya da çorbaları su yerine sütle yapınız. Kalorisinin artacağını göreceksiniz.

• Çorbanızın içine de krema ekleyin.

• Akşamları yulafınızı kremalı sütle ıslatın. Bu da yulafı daha da yumuşatacak ve yemenizi kolaylaştıracaktır. Bunun üzerine de kuru meyve ekleyebilirsiniz. Böylece alacağınız kaloriyi ve besini artırabilirsiniz. Bu alacağınız yulaf 500 kalori almanızı sağlayacaktır.

• Patatesin içerisine de peynir veya krema ekleyin.

• Bisküvi, peynir, kuru meyve, kraker, yağlı yoğurt, kuru yemiş sizin için vazgeçilmez olmalıdır.

• Soğuk pudingin üzerine dondurma, krema ya da süt ekleyebilirsiniz.

• Sıcak pudingin üzerine de muhallebi ekleyin.

• Şeker, glikoz tozu, bal ya da şurup tatlılara ekleyeceğiniz seçenekleriniz olmalıdır.

• Sıcak olan sebzelerin üzerine tereyağı eritin ya da yumurtanın üzerine peynir rendeleyin. Ayrıca rendelemek yerine peyniri kesebilirsiniz de.

• Herzaman bol bol tereyağı veya margarin kullanın.

• Sandviçinize ekleyeceğiniz ürün yelpazenizi arttırın. Olabildiğince kalın bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

• Sandviçinizin içerisine mayonez, yumurta ya da ton balığı ekleyebilirsiniz.

İştahınızı arttırmanız için ipuçları

Yemek yemek sizin iştahınızı kabartmıyorsa, iştahınızı arttıracak bazı ipuçlarının olduğunu biliniz. Yemek yemeden önceden yapılacak kısa bir yürüyüş iştahınızı açacaktır. Aç olmadığınızda, sevdiğiniz yiyecekleri seçmek size iyi gelecektir. Bu yiyeceklere de baharat ve sebze de ekleyebilirsiniz. Su bile sizin açlığınızı yok ediyorsa, yemek yemeden önce sudan uzak durun. Böylece suyun midenizde kapladığı yeri yiyeceğiniz yemekler alabilecektir. Tatlı meyveler de iştahınızı arttırabilir. Bu yüzden de meyve püresi tercih edebilirsiniz.