KİLO VERMEK İÇİN DİYETİNİZE DAHA AZ BEYNİNİZE DAHA FAZLA ODAKLANIN.

blog yazısı ekle !

KİLO VERMEK İÇİN DİYETİNİZE DAHA AZ BEYNİNİZE DAHA FAZLA ODAKLANIN.

Kilo vermek zorlu bir iştir. Kesin olarak yedikleriniz hem sağlığınıza hem de kilonuza büyük etkisi vardır. Ama kilo vermek adına diyet yapmaya çalışan herkes bu işin kolay olmadığını net bir şekilde bilir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Çoğumuz içgüdüsel olarak brokolinin, kurabiyelerden daha sağlıklı olduğunu anlarız. Tüm gün boyunca şeker, yağ, glüten ve antioksidanlar hakkında konuşabiliriz. Ama bu durum kurabiyelerin daha güzel bir tada sahip olduğunu ve onları hala istediğiniz gerçeğini değiştirmez. Herhangi bir kilo verme planı ne yiyeceğinizi söyler ve uzun evrede yapmanız gereken seçimleri gözden çıkarmanızı salık verir.

Besin bilgili kesinlikle önemlidir. Ama bu sadece pazılın bir parçası olur. En önemli nokta davranışlarınızın ve motivasyonunuzun kökenini anlamak ve bu bilgiyi sağlığınıza anlamlı etki oluşturması için kullanmaktır. Bu anlamda sağlığınızın iyi olması beyninizde başlar, tabağınızda başlamaz.

İrade kısıtlı bir kaynaktır

Anlamanız gereken ilk şey yiyecek tercihimiz hakkında birçoğumuzun inandığının aksine çok fazla kontrolümüzün olmadığıdır. Herhangi bir zamanda irademizi kullanmaya meyilli olduğumuzu düşünürüz. Böylece burger yerine salata tercih edebileceğimizi farz ederiz. Bunu da gerçekleştirmezsek bunu kendi hatamız olarak görürüz. Ama oto kontrol bizim kolayca hayata geçirebileceğimiz ya da birden vazgeçebileceğimiz bir durum değildir. Ve sonuç olarak da iş yiyecek konusunda karar vermeye gelince, her şey daha da karmaşık hale gelir.

Günde aldığımız kalorinin yüzde yirmisi beynimiz tarafından kullanılan kaloridir. Çünkü beyin aktivitesi çok maliyetlidir. Bunun içinde kendi kendimizi kontrol etmek ve karar almak gibi konular vardır. Bu yüzden de irade sınırlı bir kaynaktır. Bir kas gibi, irademiz sık sık kullanıldığında bitik bir duruma ulaşır. Gün boyunca aldığınız tüm kararlar iradenizi tüketebilir ve konu yemek yemeğe gelince gücünüzün yavaş yavaş azaldığını hissedersiniz. İronik olarak da artan kan şekeriniz iradenizin belirli bir süre daha yenilenmesine yardımcı olacaktır. Fakat azalan irade durumunda kan şekerinizi sağlıklı bir şekilde yükseltme yolu bulmak bir ikilem oluşturmaktadır. Yorulmuş bir beyin kurabiyeyi tercih etmek konusunda daha kolay karar verir. Çünkü iradesini gün boyunca başka konular için kullanmış olursunuz.

Beynimizin irade muamması ile başa çıkma yolu bir karar alırken otomatik hal alır. İrade bunu alışkanlıklar yaratarak gerçekleştirir.

Alışkanlıklar tetiklemeye ya da bir ipucundan dolayı oluşan belirli davranışlardır. Bunlar aynı zamanda bir tür ödüllendirmedir. Bu ödüllendirmeden dolayı da bu durum hem güçlenir hem de bu güdüyü daha da net bir hale getirir. Örneğin, cebinizdeki titreşim elinizi cebinize koymaya, telefonunuzu almaya, onu çıkarmaya ve ekrana bakmaya iten bir ipucudur. Gördüğünüz bilgi beyninizin ödül merkezindeki dopaminin oluşmasına neden olur. Biz insanlar yenilikleri severiz. Bu yüzdendir ki cep telefonumuza gelen mesaja bakmak için bir refleks geliştirmiş oluruz. Bu durum alışkanlıklarımızın nasıl meydana geldiğini gösterir.

Bir kere kabul edildiklerinde, alışkanlıklar herhangi bir irade ya da zihinsel çaba harcamadan otomatik olarak oluşmaya başlarlar. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre günlük aldığımız yiyeceklerin yüzde doksanı tamamen alışkanlıklardan kaynaklıdır. Böylece alışkanlıklar devreye girdiğinde, beynimiz iradeyi harekete geçirmek için herhangi bir enerji kullanmaz. Alışkanlıklarda harcamadığı enerjiyi beynimiz zor durumlardakullanmak için saklar. Bu yüzdendir ki alışkanlıklardan çabucak kurtulmamız zor olmaktadır.

Peki, bu bilgi kilo vermemiz için bize nasıl yardımcı olabilir?

Öncelikle irade uzun süreli olarak kilo vermek için güvenebileceğimiz bir çözüm noktası değildir. Bunun yerine kendimize daha sağlıklı alışkanlıklar oluşturmamız daha iyi olacaktır. Çabalarımızı sağlıklıalışkanlıklar oluşturmak için harcayarak, istediğimiz sonuca ulaşmamızı mümkün olacaktır.

Bu durum ayrıca geliştirmeyi istediğimiz herhangi bir alışkanlığın anlamlı bir ödülle sabitlenmesi gerektiğini öğretmektedir. Siz muhtemelen diyet yaparken geleceğiniz için bazı belirsiz vaatlerin yeterli olmadığını tahmin edebilirsiniz. Herhangi bir alışkanlığı köklendirmek adına ödül oluşturmak hem aniden olmalı hem de bu ödüller ulaşılabilir olmalıdır. Uzun vadede kilo vermek ve kilonuzu kontrol etmek istiyorsanız sağlıklı yiyecekleri bulunuz, yemekten zevk alacağınız yiyecekleri seçiniz, yapmaktan hoşlanacağınız fiziksel aktivitelere yöneliniz ve ayrıca bunları hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir. Böylece kilo vermek için girdiğiniz bu yolda hepsi birlikte önem taşıyacaktır. Yaşam tarzı haline getireceğiniz bu unsurlar zamanla alışkanlık haline geleceklerdir.

Bunların hepsi mükemmel haber, öyle değil mi? Kısıtlayıcı diyet için iradenizi kullanmak çok zordur ve aynı zamanda da hoş değildir. Hepimiz hep bir ağızdan bunun işe yaramadığını söyleyeceğiz. Çünkü hepimizin ortak sorunudur. Kilo verme konusunda sağlıklı kilo vermek için ve aynı zamanda başarı sağlamak için, hep birlikte diyeti bırakmamız daha iyi olacaktır. Daha sonra da hoşumuza gidecek sağlıklı alışkanlıklar elde etmeye odaklanabiliriz. Öncelikle alışkanlıkları oluşturmak için kahvaltıda bir alışkanlık yaratmaya çalışarak başlayabilirsiniz. Badem sütü ve tarçınla oluşturulacak ılık bir müsliyi oluşturmak sadece bir iki dakikada hazırlanır ve kesinlikle de lezzetlidir. Pedometreye yatırım yapın ve gün içerisinde kendinize 10000 adıma ulaşmak için bir hedef oluşturun. Ulaşılabilir bir hedef oluşturmak ve ona ulaşmak oldukça güçlü bir ödül olacaktır ve bu da video oyunlarının birçok insan tarafından sevilmesinin nedenidir.

Beyinlerimiz kolay bir şekilde bitik bir hale geldiği için, bir kerede birçok alışkanlık oluşturmaya çalışmayın. Aynı anda sadece iki ya da üç alışkanlık üzerinde çalışın ve bunları hayatınıza entegre etmeye çalışın. Alışkanlıkların kök salması için iki haftadan üç aya kadar zaman geçmesi gerekmektedir. Ama ortalama olarak geçmesi gereken zaman dilimi iki aydır. En kolay olan alışkanlıklarla başlayın ve böylece planlarınızı bu şekilde hayata geçirin. Yeterince iyi alışkanlıklar elde ettiğiniz zamanda da sağlığınız kendi kendine düzelebilecektir.