KIŞ AYLARINDA KİLO VERMENİN YOLLARI

blog yazısı ekle !

KIŞ AYLARINDA KİLO VERMENİN YOLLARI

Kış mevsimine girdiğimiz şu aylar, kilo almaya başladığımız aylardır. Genel olarak soğuktan dolayı vücudun metabolizma hızı yavaşlar ve vücudun yağ depolamaya eğilimi artar. Üstüne günlerin kısalmasıyla birlikte ve havanın sürekli kapalı olması eklenerek fiziksel aktivite de azalmalar yaşanır. Tüm bu olumsuzluklar kilo almaya etken oluşturur.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Ufak ipuçlarıyla hayatınızda yapabileceğiniz birkaç anahtar değişiklikle kilo almayı durdurabilir ve kilo vermeye adım atabilirsiniz. Kilo almanızı önleyecek birkaç ipucu:

  • 1.Dışarıda yemek yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı yarı yarıya kesmelisiniz. Restaurantta seçeceğiniz menüler de sizin kilo almanıza neden olabilir. Menü seçimlerini ızgara et, tavuk, balık ve yanında sossuz salataya indirgeyebilirsiniz. Yemekten önce çorba alarak mide de doygunluk hissi yaratabilirsiniz.
  • 2.Öğünlerinizin düzeni oldukça önemlidir. Öğün düzenleri insülin salgılanmasını düzenleyerek vücudun yağlanmasını önlemektedir. Beslenme uzmanları ve diyetisyenlerin önerdiği 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenerek insülin salgılanmasını dengeler ve kilo alma riskini önleyebilirsiniz.
  • 3.Öğün aralarında seçtiğiniz besinlerin düşük kalorili ve yüksek proteinli olmasına dikkat etmelisiniz. Protein vücutta dokuların yenilenmesi, onarılması ve gelişimi için kullanılmaktadır. Proteinler enerji olarak vücut tarafından değerlendirilmez. Bu yüzden öğün araları seçimini yüksek proteinli besinlerden seçmeye özen göstermelisiniz.
  • 4.Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Diyetisyenler özellikle diyet yapan bireylerin kahvaltı etmeden güne başlamamalarını önermektedir. Kahvaltı seçimleriniz yüksek tahıllı gıdalar ve protein içeriği yüksek gıdalardan oluşmalıdır. Güne enerjik ve neşe ile başlayarak hem metabolizma hızınızı arttırabilir hem de vücudun yağ depolama gücünü azaltabilirsiniz.
  • 5.Özellikle kış aylarında diyet yapmak hele de egzersiz yapmak oldukça zor gelebilir. Ancak günde 30 dakikalık hafif yürüyüşler ya da evde yapabileceğiniz hafif kültürfizik hareketleri endorfin hormonu salgılanmasını artıracaktır. Bu hormon mutluluk hormonu olarak da bilinir. En önemli özelliği ise kış aylarında oluşan depresyon riskinden sizi korumaktır.
  • 6.Özellikle kış aylarında bolca bulunan mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveler ve lahana, karbanahar, ıspanak, kereviz gibi kış sebzelerine beslenme programınızda sıklıkla yer vermelisiniz. Antioksidan özellikleri nedeniyle vücuttaki toksin maddeleri vücuttan uzaklaştırarak vücudunuzun ödem tutmasını önleyen bu sebze ve meyveler aynı zamanda tok tutucu özelliktedir.