KIŞ MEVSİMİNDE NASIL BESLENMELİYİZ

blog yazısı ekle !

KIŞ MEVSİMİNDE NASIL BESLENMELİYİZ

Soğuk havaların kapımı çaldığı şu günlerde, vücudumuzun metabolizma hızı yavaşlamaya başlar. Bağışıklık sistemimiz zayıflamaya başlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek metabolizma hızını arttırmak için beslenme programımızda ufak tefek değişiklikler yapmalıyız.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara DiyetisyenlerKış Mevsiminde Sağlıklı Beslenmek İçin Püf Noktaları

  • Yemeklerde kullanıla yağ miktarını azaltmalısınız. Kişi başına düşen yağ porsiyonu 5 gramın üzerine çıkmamalıdır. Vücut soğuk havaya karşı kendini korumak için deri altı yağ tabakasını arttırmaya eğilim gösterir. Deri altı yağ dokusunun kalınlaşması için vücudun kaloriye olan ihtiyacı artar. Vücut bu kaloriyi tamamlamak için iştah mekanizmasını artırır. Vücudun bu davranışına karşı direnç göstermek için yağlardan özellikle tereyağı, margarin gibi doymuş yağlardan kaçınmak gereklidir. Bu yağlar yerine zeytinyağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı, soya yağı, fındık yağı gibi bitkisel kaynaklı yağlar tercih edilmelidir. Yüksek enerji veren şekerli yiyecekler, hamur işleri, kızartmalar beslenme programından çıkarılması gereklidir.
  • Günlük olarak tüketilen sebze ve meyve porsiyonu en az 5-6 olmalıdır. Kış mevsiminin antioksidan sebze ve meyvelerini tüm öğünlerinizde salata, sebze yemeği, meyve olarak tüketebilirsiniz. Kış döneminde bağışıklık sistemi düşük olduğundan dolayı vücut direncini arttırıcı olan tüm sebze ve meyveler, ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineral desteğini verecektir. Meyve sebzelerde çeşitliliğe önem verin, tüm renkli sebzeleri tüketmeye çalışmalısınız. Her sebzenin kendine özgü vitamin mineral örüntüsü vardır.
  • Sarımsak ve soğan tüketiminizi arttırmalısınız. Bu besin maddeleri özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırıcı doğal antibiyotik besinlerdir. Soğan ve sarımsağı beslenme programınıza ekleyerek günlük tüketiminizi arttırmanız, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.
  • Kış mevsiminde balık tüketimini haftada en az 2 kez olmak üzere arttırmalısınız. Balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri ve selenyum bağışıklık sistemini destekleyen önemli besin maddeleridir. Ayrıca antioksidan özelliğe de sahip olduklarından dolayı vücuttaki toksin maddeleri vücuttan temizler.
  • Kış mevsiminde güneş ışıklarının azalmasından dolayı D vitamini depolarından azalma gözlenir. Bunu engellemek için süt ve süt ürünlerini günde en az 2 porsiyon tüketmek kemik gelişiminin sağlanması ve cildin sağlıklı olması için tüketmelisiniz.