KOLAJENLER NİÇİN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

KOLAJENLER NİÇİN ÖNEMLİDİR?

Ankara 'da bulunan diyet ve beslenme uzmanları, vücudumuz içerisinde oldukça fazla bulunan bir protein çeşidi olan kolajenlerin önemini sizlerle paylaşmak istiyor. Vücudumuza esneklik ve dayanıklılık kazandıran dokularımızın hepsi bir protein çeşidi olan kolajenlerden meydana gelmiştir. Bu da bütün kemik, tendon, eklem, kıkırdak ve deri yüzeyinin içeriğinde bulunduğu anlamına gelir. Aynı zamanda yaşamımız boyunca kaslarımızı ve hayati organlarımızı koruyup, damar çeperlerinin, korneanın, dişlerimizin ve diş etlerimizin yapısında yer alır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Ancak yıllar geçtikçe bu proteinin üretimi metabolizmamız içerisinde azalır. 40 yaşına gelindiğinde, bu proteinin üretimi 15 yaşınıza oranla yarı yarıya azalmıştır. Bu da içerisinde kolajen içeren tüm dokuların esnekliğini kaybetmesinde ki en önemli nedendir. Bu yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ise özellikle protein ağırlıklı bir diyet ve yeterli miktarda takviye gıdanın sağlanmasıyla mümkün olur. Bu yönüyle de kolajen içeriği en zengin gıdalar olarak, beyaz et, kırmızı et, deniz ürünleri, soya ve jelatin gösterilebilir.

Aynı zamanda C vitamini de kolajen üretiminde önemli bir rol oynar, kolajen seviyesini yukarıda tutarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlar. En iyi C vitamini kaynakları olarak da narenciye, kivi ve domates sayılabilir.

Kolajenin büyük bir molekül yapısına sahip olması ise vücudumuz tarafından emilmesini zorlaştırır. Bu yüzden sosis ve jelatin gibi çeşitli yiyeceklerle kolajen ihtiyacının karşılanması çeşitli sindirim sistemi faaliyetleri nedeniyle bu süreci zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla bu proteinin eksikliğinin giderilmesi Ankara 'da bulunan çeşitli sağlık ürünlerinin de satıldığı mağazalarda ki özel takviye gıdalarla daha kolay sağlanabilir.

Bu bahsedilenler dışında, kolajenlerin vücudumuzda ki önemini vurgulamak adına söylenebilecek diğer faydalı yönleri de kısaca şöyle özetleyebiliriz;

- Derinizin kaslarınıza tutunmasını sağlar, dolayısıyla özellikle kollarınız, bacaklarınız ve karnınızda ki sarkmaları önler.

- Romatizma, gut ve kireçlenme gibi rahatsızlıklardan dolayı meydana gelebilecek ağrıları, şişkinlikleri ve sancıları önleyebilir.

- Kıkırdak dokusunun onarılmasına katkı sağlar.

- Kemikleri, eklemleri, tırnakları ve saçları kuvvetlendirir.

- Egzersizlerden sonra vücudun kendini onarmasını sağlar.