KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİNİN SEBEPLERİ

blog yazısı ekle !

KOLESTEROL YÜKSEKLİĞİNİN SEBEPLERİ

Kanda bulunan kolesterolün yükselmesine neden olan sebepler:

1.Genetik Faktörler

Bazı hastalıklar genetik kodlamada yer alır ve kuşaklar boyu anneden veya babadan çocuklara geçer. Kolesterol yüksekliğinin önemli bir nedeni genetik oluşudur.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


2. Yaş ve Cinsiyet Faktörü

Tüm insanlarda erkek ve kadın ayırt edilmeksizin 20 yaşından itibaren kan kolesterol düzeyi artış gösterir. Menopoza giren kadınlarda kolesterol düzeyi önemli oranda artar. Normalde erkeklerde kolesterol oranı kadınlardan fazla iken, menopoza giren kadınlarda ki kolesterol düzeyi erkeklerden fazladır. Yaş ilerledikçe kan kolesterol düzeyinde artış gözlenir.

3. Kilo Artışı

Beden kitle indeksi 30 un üzerinde olan bireylerde kolesterol düzeyi normal bireylere göre daha yüksektir. Vücudun yağ oranı arttıkça kan kolesterol düzeyi de doğru orantılı olarak artar.

4. Beslenme Programı

Beslenme programı hayvansal gıdalara dayalı olan bireylerin kolesterol düzeyleri daha yüksektir.

Bu dört ana neden kolesterol yüksekliğini açıklayan nedenlerdir. Diyetle alınan kolesterol miktarı azaltıldığında kan kolesterol düzeyinde belirgin düşüşler gözlenir. Diyetle alınan kolesterol miktarını azaltmak için hayvansal kaynaklı yağ alımının kesilmesi gereklidir. Bitkisel kaynaklı yağlarda kolesterol yoktur, kolesterol hayvansal gıda kaynaklıdır. Yemeklerinizi hazırlarken bitkisel kaynaklı zeytinyağı, ayçiçeği yağı, soya yağı, fındık yağı gibi yağları tercih ederseniz kolesterol yüksekliğini engelleyebilirsiniz.

Kolesterolden Fakir Bir Diyet İçin Öneriler

  • Derisiz tavuk ve balıketini kırmızı et yerine tüketebilirsiniz.
  • Yemekler içinde et kullandığınızda ekstra olarak yağ eklemeyiniz.
  • Yemekleri hazırlarken kullandığınız yağları bitkisel kaynaklı sıvıyağlardan temin ediniz.
  • İşlenmiş etlerden yani sucuk, sosis, salam, pastırma gibi et ürünlerinden ve ayaküstü tarzı hazır gıdalardan uzak durunuz.
  • Karaciğer, dalak, dil, işkembe, beyin, yürek, dalak, böbrek gibi organ etlerini tüketmeyiniz
  • Süt ve süt ürünlerini satın alırken yarım yağlı olanlarını tercih ediniz.
  • Kepekli, tam buğday ya da çavdar ekmeğini tercih ediniz.
  • Sebze- meyve tüketimini arttırınız. Yüksek posa içeren bu besinler kan kolesterol düzeyini düşürücü etkiye sahiptir.
  • Düzenli egzersiz, kan kolesterol düzeyini kontrol altında tutar. Günde 45 dakika orta düzey tempoda yapacağınız yürüyüşler kolesterol düzeyinde düşüş sağlayacaktır.
  • Günde en az 8 bardak su tüketilmesi, kan dolaşımını arttıracağından dolayı kan kolesterol düzeyinin kontrol altına alınmasını sağlar.