KÖTÜ YAĞ, İYİ YAĞ NEDİR?

blog yazısı ekle !

KÖTÜ YAĞ, İYİ YAĞ NEDİR?

Yağ Nedir?

1 gramı 9 kalori veren yağlar zengin bir enerji kaynağıdır. Yağlar yağ asitleri olarak adlandırılan bloklardan oluşur. Yağ asitleri kimyasal yapılarına göre doymamış, tekli doymamış, çoklu doymamış yağ asitleri olarak sınıflandırılır. Bu yağ asitlerinden bazıları diyetle mutlaka alınması gereken besin bileşenlerini oluşturur. Ancak çok fazla yağ tüketimi sağlıklı yaşamı tehdit edici olabilir.

Bütün yağ tiplerinin 1 gramı 9 kaloridir. Bunun anlamı hangi yağ tüketimi tercih edilirse edilsin kilo alımını destekleyicidir. Bir besin maddesi ne kadar çok yağ içerirse kalori miktarı da o derece artar. Yağlı gıdaların aşırı tüketimi vücut yağ oranının da artmasına neden olur ki bu da obezite, kanser, kalp damar hastalıkları gibi metabolik hastalığa yakalanma riskini artırır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Günlük Alınması Gereken Yağ Miktarı Ne Kadardır?

Günlük olarak yetişkin bir erkeğin ihtiyacı olan yağ miktarı 95 gramdır ve bu miktarın yaklaşık 30 gramı doymuş yağlardan gelmelidir. Yetişkin bir kadının ise günlük olarak alması gereken yağ miktarı 70 gramdır ve bu miktarın yaklaşık olarak 20 gramı doymuş yağlardan gelmelidir. Sağlıklı bir beslenme programında günlük olarak alınan kalorin % 25-30 unun yağlardan gelmesi yeterlidir.

Vücut İçin Zararlı Olan Yağlar Hangileridir?

Doymamış yağlar kan kolesterol düzeyinin artmasına neden olarak k alp hastalıkları ve damar tıkanıklıklarına yol açar. Vücutta iki tip kolesterol vardır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL. Kötü kolesterol olan LDL kan damarlarında birikerek damarların daralmasına neden olur. Daralan kan damarları kalp krizi, felç ve kan pıhtılaşması riskini artırır. İyi kolesterol, kötü kolesterolü vücuttan alır ve kan dolaşımında fazla dolaşmasını engellemek amacıyla karaciğere taşır. Yüksek miktarlarda doymuş yağ alımı kandaki kötü kolesterol seviyesini artırır. Doymuş ya içeren gıdalar, hayvansal içerikli besinlerdir. Et ve et ürünler, işlenmiş gıdalar, tereyağı, kaymak, krema gibi gıdalar doymuş yağ içerir. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı haldedir.

Trans yağlar et ve süt ürünlerinde küçük miktarlarda doğal olarak bulunur. Ancak çok daha büyük miktarlarda hidrojene bitkisel yağlardır. Bu şekilde üretilen trans yağlar doymuş hale getirilir. Trans yağların yani margarinlerin kan kolesterol düzeyleri üzerinde çok daha büyük olumsuz etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.