METABOLİZMANIZI HAREKETE GEÇİREN 5 YİYECEK

blog yazısı ekle !

METABOLİZMANIZI HAREKETE GEÇİREN 5 YİYECEK

Ankara 'da bulunan diyetisyenler ve sağlıklı beslenme uzmanları, gerçekte herhangi bir çaba harcamadan kilo vermenin mümkün olmadığını belirtmek istiyorlar. Ancak yine de tüm bu emeklerinizi ve adanmışlığınızı pekiştirecek, bunun yanında hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırabilecek bazı ufak püf noktalarının da olduğunu vurguluyorlar.

Öncelikle yediğimiz her şeyin ağırlığımızda ve organizmamızın çalışmasında farklı etkiler oluşturduğunu bilmemiz gerek. Nasıl ki bazı yiyecekler size enerji verip, sisteminizi detoks etkisiyle arındırabiliyor veya rahat uyumanıza yardımcı oluyorsa, bazıları da metabolizma faaliyetlerinizi hızlandırabiliyor. Böylece hızlı çalışan bir metabolizma daha fazla kalori harcayabilir hale geliyor.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Elbette herkes farklı metabolizma hızına sahiptir ancak yine de belirli bir ölçüde mevcut ritmini hızlandırmak mümkün olmaktadır.

Ankara diyetisyenleri de size bu faydayı sağlayabilecek başlıca 5 yiyecek hakkında bazı bilgileri paylaşmak istiyor;

1. ENGİNAR

İçerisinde oldukça fazla miktarda ve çeşitte vitamin ve mineral içeren enginar bitkisi, özellikle vücudunuzda üretilen ghrelin isimli açlık hormonunun düzeyini düşürmeye yarayan bir karbonhidrat bileşiği olan "inulin" içerir. Böylece kanınızda daha az ghrelin hormonun olması, daha az açlık hissetmenize, böylece vücudunuzun da mevcut enerjisini kullanmasına neden olur.

2. ACI BİBER

Aklınıza gelebilecek ve yemeye dayanabildiğiniz acılıktaki her çeşit biber vücut ısınızı yükseltecektir, bunun sonucunda olması gerektiğinden yüksek sıcaklıklara ulaşan ısınızı tekrar normal seviyelere döndürmek için metabolizmanızın faaliyete geçip bunu düzenlemesi gerekecektir. Bu işlemi gerçekleştirdiği sırada ise fazladan kalori harcayacaktır. Ancak bunu baharatlar ile denemeye çalışmayın çünkü vücudunuz bu baharatlara alışacak ve her defasında daha fazlasını isteyecektir.

3. TARÇIN

Yapılan çalışmalar, günde yarım çorba kaşığı miktarında tarçın tüketiminin, vücudunuza aldığınız şekerlerin metabolizmanız tarafından harcanma hızını normalden 20 katına çıkardığını gösteriyor. Böylelikle vücudunuzda fazla miktarda şeker bulunduğunda depolanıp yağa dönüştürülmesi de önlenmiş oluyor.

4. ZENCEFİL

Zencefil özellikle tokluk hissi vermesi yönüyle tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra içeriğinde ki bazı maddeler metabolizmanızı da harekete geçirecek özelliklere sahiptir ancak esas faydası bahsedildiği gibi daha az yemenizi teşvik ederek aldığınız kalori miktarını kontrol etmenizi sağlamasıdır.

5. ÇAY

İçerdiği antioksidanları bir kenara bıraktığımızda bile, içerisinde ki kafein sayesinde yağların yakılmaya başlanıp ortaya enerji çıkarmasını teşvik etmesi sebebiyle de gün içerisinde belirli ölçülerde yeşil çay tüketimine mutlaka özen gösterilmelidir.