METABOLİZMANIZI HIZLANDIRMANIN 4 YOLU

blog yazısı ekle !

METABOLİZMANIZI HIZLANDIRMANIN 4 YOLU

Ankara'da ki uzman diyetisyenler, metabolizmanızı hızlandırmanız için normalde olması gerektiğinden daha yoğun programlarla egzersizlerinizi gerçekleştirmeye çalışmanızın, amacınıza çok da yardımcı olmayacağını belirtiyorlar.

Bu yüzden metabolizmanızı ve yaşam kalitenizi artırmak için, dikkat etmeniz gereken konu, günlük alışkanlıklarınız. Özellikle spor salonu çalışmalarınızı düzenli takip ediyor olsanız bile, eğer zararlı alışkanlıklarınız hala devam ediyorsa, harcadığınız çabanın metabolizmanızı hızlandırmaya tek başına etkisi yetmiyor.

Bunun için Ankara' da ki diyet uzmanları da sizlere kolaylıkla takip edebileceğiniz 4 önemli tavsiye de bulunuyor.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


1. GÜNLÜK SU TÜKETİMİNİZİ ARTIRIN

Bildiğiniz gibi insan vücudunun %70' i sudan oluşmaktadır. Bu yüzden sizler de günlük aktiviteleriniz sonucunda kaybedeceğiniz belirli oranlarda su miktarını yeniden vücudunuza kazandırmalısınız. Ayrıca soğuk su içmenin sizin için biraz daha faydalı olacağını bilmelisiniz. Çünkü soğuk su içildiğinde, vücudunuz olması gereken normal sıcaklığını kaybedecek ve bunu telafi edip, normal beden sıcaklığını yakalayabilmek için daha çok kalori harcayacaktır.

Günlük olarak ne kadar su tükettiğinizi kolay yoldan takip etmek isterseniz yanınızda daima bir su şişesi bulundurabilirsiniz. Hatta üzerinde bazı işaretler belirleyerek, saatlik su tüketiminizi de kontrol edebilirsiniz.

2. D VİTAMİNİ ALMAYI UNUTMAYIN

D vitamini eksikliği, açlığınızı artıran veya azaltan ghrelin hormonunun da düzensiz çalışmasına neden olur. Böylece dengesiz bir iştaha sahip olursunuz. Aynı zamanda D vitamini, kemiklerin kalsiyumu işleyebilmeleri ve daha güçlü olabilmeleri için de gereklidir. Bu sebeplerden dolayı kolay bir D vitamini kaynağı olarak balık eti tüketmeye özen göstermelisiniz.

3. EGZERSİZ DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Aktif bir metabolizmaya sahip olmak istiyorsanız, egzersiz programınıza sürekli yeni hareketler eklemeli ve kademeli olarak yoğunluğunu artırmalısınız. Böylece vücudunuzu yeni bir hareket düzenine alışması için efor harcamaya teşvik etmiş olursunuz.

4. DİNLENME SAATLERİNİZİ ARTTIRIN


Dinlenmek en hayati ihtiyacınızdır. Doğru miktarlarda uyku almanız, açlığınızı kontrol eden hormonların da normal seviyelerde seyretmesini sağlar. Eğer uyku ihtiyacınızı tam olarak karşılayamıyorsanız, bedeniniz dinlenme saatlerinizde de kendini aç hissedecek ve gece yarısı atıştırmalarınızı sonlandıramayacak bu yüzden kilo kontrolünüzü de kaybedeceksiniz.

Unutmayın, metabolizma aktiviteniz kilonuza doğrudan etki eder. Bu yüzden metabolizmanızı mümkün olduğunca aktif tutamaya özen gösterin. Egzersiz yapmamak, öğünlerinizi atlamak ve uykusuz kalmak metabolizmanızı yavaşlatır. Bu yüzden mümkün olduğunca soğuk su içmeye, gıdanızı almaya, egzersiz düzeninizi geliştirmeye ve kendinizi dinlendirmeye dikkat edin.