NASIL KİLO VERİLİR: 40 HIZLI VE KOLAY YÖNTEM

blog yazısı ekle !

NASIL KİLO VERİLİR: 40 HIZLI VE KOLAY YÖNTEM

Basit olarak kilo vermek, daha az kalori alırken daha çok kalori yakmaktır. Ama bildiğiniz üzere birçok diyet programı vaat olarak kalmaktadır. Eğer kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki sunduğumuz yöntemler sandığınızdan daha fazla işinize yarayacaktır.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler1.Bir hafta boyunca ne yediğinizi yazın ve kilo vereceğinizi göreceksiniz. Araştırmalar yediklerini not eden kişilerin, not etmeyenlere oranla %15 daha az yediklerini ortaya çıkarmıştır. Özellikle hafta sonu ne yaptığınıza dikkat edin. Her hafta sonu ekstra 115 kalori alkol ya da yemekteki yağlardan alınmaktadır. Bu yüzden de aldığınız kalorileri azaltmanın bir yolu sos, içecek ve abur cuburdan uzak durmak ya da onları azaltmak olabilir. Böylece tartıdaki sayıların ve aynadaki görüntünüzün değiştiğini göreceksiniz.
2. Dürüst olun ve günlük aldığınız kaloriye %10 da siz ekleyin.Eğer günlük 1700 kalorilik beslenme alışkanlığınız varsa ve neden hala kilo veremediğinizi anlayamadıysanız, 170 kaloriyi de kendiniz hesaba katınız. Elde ettiğiniz sonuç emin olun daha doğru olacaktır. Yeme alışkanlığınızı buna göre ayarlamayı unutmayın.

3. Daha fazla kilo vermek içinçevrimiçizayıflama arkadaşı edinin. Vermont Üniversite'sinin yaptığı çalışmaya göre kilo verirkençevrimiçi zayıflamaarkadaşı edinen kişiler daha hızlı kilo vermektedir. Araştırmacılar 18 ay boyunca gönüllüleri takip etti. İnternet zayıflama programına katılanlar katılmayanlara oranla daha fazla kilo vermişlerdir.

4. Mantra edinin. Kendi kendini gerçekleştiren kehaneti duydunuz mu? Eğer yapamadığınız şeylere odaklanırsanız ( abur cubara dayanamamak ya da günlük olarak dışarı çıkamamak gibi), şansınız hiçbir zaman yaver gitmeyecektir. Ve kehanetleriniz doğru çıkacaktır. Bunun yerine ister inanın ya da inanmayın, pozitif düşünceleri tekrarlamanız gerekmektedir. "Kilo verebilirim". "Bugün yürüyüşe çıkabilirim". "Akşam yemeğinden sonraki kurabiyeleri yemeyeceğim". Bu cümleleri tekrarlayın ve çok geçmeden hepsi gerçekleşecektir.

5. Kahvaltıdan sonra suyu bırakmayın.Kahvaltıda portakal suyu içebilirsiniz. Fakat gün boyunca soda veya meyve suyu yerine suyu tercih edin. Meyve suları bahsedildikleri kadar masum olmadıkları için sizin gün içerisinde daha fazla kalori almanıza neden olacaklardır. Şekerli içecekler yemeklerin aksine doygunluk hissini tetiklemezler.

6.Öğününüzden 3 lokma daha az alın. Bir bardak daha az meyve suyu veya daha az abur cubur tüketin. Bunları yapmak günlük olarak 100 kalori daha az almanız demektir ve sadece bununla kilo almanızı engelleyeceksiniz. Ve yılda herkesin düşünmeden aldığı 1 kilodan kurtulmuş olacaksınız.

7. Bir saat az TV izleyin. 76 üniversite öğrencisinin çalışmasına göre televizyon izlemek şişmanlamayı tetikliyor. Ne kadar çok televizyon izlerseniz, o kadar çok yeme eğiliminde bulunursunuz. Bir programı hayatınızdan çıkarın ve onu izlemek yerine yürüyüşe çıkın.

8. Haftada bir kez bir şeyler yıkayın. Pencere, yer, banyo ya da arabanızı yıkayabilirsiniz. 75 kilodaki bir kişi her dakikada yaklaşık olarak 4 kalori yakar. Ve bu aktiviteyi yarım saat yaparsa, 120 kalori yakmış olur. 30 dakikalık bu çalışmada yakılan bu kalori de yarım fincan vanilyalı yoğurta denktir.

9. Yemeye başlamadan önce karnınızın guruldamasını bekleyin. Sıkıntıdan, sinirden, alışkanlıktan veya hayal kırıklığından dolayı ne kadar da çok yemek yiyoruz! Aslında çoğumuz fiziksel açlığın ne olduğunu unuttuk. Eğer belirli bir yiyeceği canınız istiyorsa, muhtemelen bu açlık değildir. Elinize ne geçerse onu yiyorsanız, kesin açsınız. Sıkıntınız için çözüm bulun, stresi yenin, aşkınızı ifade edin ve yemekten uzak durun.

10. Aç hissediyorsanız; muz, elma ya da naneşekeri koklayın. Aptalca olduğunu düşüneceksiniz; ama işe yarıyor. Yapılan araştırmaya göre daha sık yiyecekleri koklayan kişiler daha az acıkıyor ve ayrıca daha fazla kilo veriyorlar. Verdikleri kilo da ortalama olarak 15tir. Bir teoriye göre yiyecekleri kokladığımızda, beynimizin o yiyeceği yediğimizi sanması doğrultusundadır. O zaman onu kandırmak elinizde.

11. Mavi renge odaklanın.Birçok fastfood tüketilen yerin dekorasyonunun maviden uzak olduğunu göreceksiniz. Mavi iştah kapatmayı kolaylaştırır. Bu yüzden de mavi tabaklar, mavi masa örtüsü ya da yemek yerken mavi bir kıyafet giymek iştahınızı önemli bir oranda azaltacaktır. Bunun aksine; kırmızı, sarı ve turuncuyu yemek alanından uzak tutun. Bu renkler yemek yemeyi destekleyen renklerdir.

12. Aynaların karşısında yemek yiyin ve zayıflayın. Bir araştırmaya göre ayna karşısında yemek yiyen insanların yeme miktarının üçte bir azaldığı görülmüştür. Yemek yerken kendinizle göz göze gelmeniz, içsel bir konuşma gibi algılanmaktadır. Bu da amaçlarınızı ve neden zayıflamak istediğinizi hatırlatmaktadır. Böylece fazladan kalori almanızı önlemiş olursunuz.

13. Günde 10 dakika merdivenlerden inin ve çıkın. Azımsadığınız bir aktivite olsa da merdivenlerden gün içerisinde yaklaşık 10 dakika inip çıkmak yılda 5 kilo kaybetmenizi sağlar ( tabi ki daha fazla yemek yemezseniz).

14. İki saatte bir en az beş dakika yürüyün. Bütün gün koltuğunuza ya da sandalyenize mi yapıştınız? Sadece iki saatte bir beş dakika yürümeniz günlük ekstra 20 dakika yürümenizi sağlayacaktır. Ve bu küçük yürüyüşler abur cubur ihtiyacınızı azaltacaktır.

15. Günde 30 dakika yürümek değil, 45 dakika yürümek sizi zayıflatacaktır. 30 dakika kilo almanıza engel olurken, 45 dakika yürüyüş yağ yakımını başlatmış olacaktır. 45 dakika sayesinde yakacağınız 300 kalori, yeme alışkanlığınızı değiştirmeden bile yılda sizin yaklaşık 15 kilo zayıflamanızı sağlayacaktır.

16. Hazır gıda satın almayın. Yediğiniz tüm abur cuburların içeriğinin ne kadar zararlı olduğunu düşündünüz mü? İçlerindeki früktoz, mısır şurubu, şeker sadece birkaç zararlı maddedir. Aynı yiyeceğin daha az kalorili alternatifini bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız, onun yerine bir meyve yiyebilirsiniz. Şekersiz çeşitleri mevcut olan yiyecekleri tercih ediniz. Unutmayın hayatınızdaki ufacık bir değişiklik istediğiniz ölçülere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Gıdaları satın almadan mutlaka içindekiler kısmını okuyun. Liste ne kadar uzunsa, alacağınız kalori o kadar fazla olacaktır.

17. Her lokmada çatalınızı ve kaşığınızı tabağınıza koyun. Yemek esnasında sık sık su içiniz. Ve yemeği tek başınıza yemeyip sohbet halinde bulunabilirsiniz. Mideniz beyninize doyduğunuzu yaklaşık olarak yirmi dakika içinde bildirir. Eğer yeterince yavaş bir şekilde yemek yerseniz, beyniniz artık yemek yeme ihtiyacı duymadığınız mesajını yakalar.

18. Size bol gelen kıyafetlerden hemen kurtulun. Kilo vermeye başladığınızda, üzerinize oturmayan her kıyafeti atın veya birine verin. Bu durumda, kilo almanız sizin için yeniden alışveriş ve yeni bir gardırop anlamına gelecektir. Bu yüzden de kilo almamak için çaba göstereceksiniz.

19. Mutfağı 12 saat kapalı tutun. Akşam yemeğinden sonra, tüm bulaşıkları yıkayın ve tezgahı, ocağı temizleyin. Daha sonra da ışığı kapatın. Gerekli görürseniz, buzdolabını da kapatabilirsiniz. Akşam geç saatlerde yediğiniz yemek size kilo olarak dönecektir. Geç saatlerde yemek yemeyi bırakmanız, günlük 300 ya da daha fazla kalori almanızı engellerken, yıllık 15 kiloyu almanıza engel olacaktır.

20. Akşam yemeğinden önce yürüyün ve böylece hem iştahınız kapanacaktır hem de kalori yakmanız sağlanacaktır. Obez insanlarda yapılan bir araştırmaya göre, akşam yemeğinden önce yapılan yürüyüş iştahı kapatmaktadır ve hafif bir akşam yemeğini mümkün kılmaktadır.

21. Kendiniz için sosyal bir aktivite seçin. Filmleri bir kenara bırakın ve onun yerine parka gidin. Hem daha az oturacaksınız ve mısır yemediğiniz için de kalori almayacaksınız. Başka aktif fikirler: tenis maçı, doğa yürüyüşü veya yürüyüş, bisiklet sürmek veya bowling.

22. Adım ölçer satın alın ve günde 1000 adım yürümeyi amaçlayın. Ortalama olarak insanlar günde 2000 ve 3000 arasında adım atarlar. Buna ek olarak 2000 adım daha atmanız kilonuzun aynı kalmasını sağlayacaktır. Böylece kilo almayacaksınız ve daha fazla adım atarsanız kilo vermeniz mümkün olacaktır.

23. Önünüzde ne kadar az yiyecek varsa o kadar az yersiniz. Tam tersine, önünüzde ne kadar çok yiyecek varsa, o kadar çok yersiniz. Üstelik ne kadar aç ya da tok olduğunuz önemli olmayacaktır. Bu yüzden de daha küçük tabaklar kullanın. Boş kalmayan tabağınız doyduğunuzu hatırlatacaktır. Büyük bardaklar yerine de küçük bardakları tercih ediniz. Böylece daha az kaloriyle günü bitirebileceksiniz.

24. Evde yemeğinizin yüzde doksanını tüketin. Dışarda yemek yediğinizde evde yediğiniz yemeğe oranla daha fazla yersiniz ve daha fazla yağ almış olursunuz. Restoranlardaki tabaklara veya bardaklara hiç baktınız mı? Hepsinin porsiyonun ne kadar devasa olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden evde yemek yemenin kesenize ve sağlığınıza katkısını unutmayınız.

25. Tencereden servis edeceğinize kendi tabağınızı paylaşın. Restorandaki gibi sadece kendi tabağınıza odaklanırsanız ve tabak tabak yemeklerden tabağınıza servis yapmazsanız, kilo verirsiniz. Birçoğumuz kahvaltıya oranla, akşam yemeğinde %150 daha fazla yemek yeme eğilimi gösteririz. Şimdi buna engel olabilirsiniz. Çünkü tabağınızdaki yemek bitince, başka bir tabağa uzanma şansınız olmayacak.

26. Geniş gruplarla yemek yemeyin. Kalabalık bir gruplayken daha fazla yeme eğilimi gösterdiğimiz bir araştırmaya göre kanıtlanmıştır. Bunun nedeni ise masada çok fazla zaman harcamamızdır. Ama sevdiğiniz insanlarla yemek yemek, sohbet etmek ve yediğiniz yiyecekleri daha fazla çiğnemek kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

27. Her şeyin en küçük porsiyonunu sipariş edin. Eğer dışardaysanız ve yemek yiyecekseniz, mutlaka en küçük porsiyonu sipariş edin. Küçük patlamış mısırı, salatayı veya en küçük hamburgeri satın alın. Çünkü önünüzde bulunan koca bir patlamış mısır ya da başka bir yiyecek, tok olsanız da yemenize neden olacaktır.

28. Sulu yiyecekleri tercih ediniz ve daha az kalori almış olursunuz. Patlıcan, domates ve salata gibi sulu sebzeleri tüketmek daha az kalori almanıza neden olacaktır. Diğer sulu yiyecekler de salata ve çorbadır. Su içmeniz sizin için aynı kazancı sağlamayacaktır. Çünkü vücut açlık ve susuzluk gösterdiğinde, farklı süreçler oluşturur. Su,tokluk hissini tetiklemez.

29. Öğünlerinizi sebzelerle doldurun. Brokoli, havuç ve domatesle dolu olan salatayı iki kez yiyebilirsiniz. Sebzelerledolu olan bu öğün daha az kaloriyle doymanızı sağlayacaktır. Ana yemeğe geçmeden önce, karnınızı sebzelerle doldurmak, çok yedikten sonra oluşacak suçluluk hissini yok edeceği gibi kilo almanızı da engelleyecektir.

30. Beyaz yiyeceklerden uzak durun. Karbonhidrat aldığınızda kan şekeriniz artar ve bu da kilo almanızı kolaylaştırır. Şeker, pirinç ve unu hayatınızdan çıkartırken, tam buğday ekmeği ve esmer pirinç yemelisiniz. Yapılan bir araştırmaya göre ise beyazdan uzak duran kişilerin obez olma riski %49 daha azdır.

31. Sıradan kahveyi tercih edin. Hayatınızdaki stres ya da çalışma ortamıyla birlikte, belki kahve sizin için bir tutku olmuştur. Fakat kahvenin sade olması sizin sağlığınız için daha iyi olacaktır. Çünkü kahveye eklenen, şekerli şurup, krema kaloriyi maksimum düzeye ulaştıracaktır. Mümkünse süt tozu yerine de süt ekleyebilirsiniz.

32. Hoşunuza giden her yiyecekten kurtulmak için daha az kalorili olanı tercih ediniz. Daha fazla kalorili yiyecekleri istemek, size işkence gibi geleceklerdir. Örneğin; bir kaşık balda 64 kalori bulunmaktadır. Bir kaynamış yumurtada 70 kalori vardır. Siyah çikolatada ise 168 kalori vardır. Yapılan bir araştırmaya göre günde 500 kaloriyi hayatından çıkaran bir kişi ve günde üç kez yoğurt yiyen kişi, yoğurt yemeyene göre daha fazla kilo verir.

33. Yüksek kalorili yiyecekleri tadımlık yiyin doyumluk değil. Bir kaşık dondurmayı mücevher gibi düşünün ve meyveyi de tahtı olarak görün. Kalorili yiyecekleri çok az yiyin. Böylece kendinizi tamamen kısıtlamak yerine, ufak "ödüllerle" daha az kalori alacaksınız.

34. Haftanın beş gününde mısır gevreği tüketin. Her gün mısır gevreği tüketenle hiç tüketmeyen kişiler arasında yapılan çalışmaya göre, kahvaltıda mısır gevreği yiyenlerin obez veya diyabet olmaya daha az eğilimli olduğu görülmüştür. Ayrıca bu kişiler daha fazla lif ve kalsiyum tüketirken, daha az yağ tüketirler. Yulaf unu yapınız veya meyveli kahvaltı gevreklerini tercih ediniz. Böylece sindirim sisteminiz rahatlayacak ve kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

35. Acı soslarını deneyiniz. Az kalorili ve az yağlı acı sosları tercih ediniz. Sindirimi kolaylaştırıp vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını sağlarlar. Tereyağlı, kremalı veya tatlı soslar yerine, bu sosları tüketin. Kendi sosunuzu kendiniz hazırlarsanız daha da bilinçli bir yaklaşıma sahip olabilirsiniz.

36. Meyve suyu içmek yerine meyve yiyin. Bir kutu meyve suyundaki kaloriler yerine; elma, portakal ve bir dilim karpuz yemekten zevk alın. Bu meyveler sizi daha uzun süre idare edecektir. Böylece daha az kaloriyle günü tamamlayabileceksiniz. Çünkü hazır olan meyve suları sadece şeker alımını destekler.

37. Süt çeşidini değiştirin ve aldığınız kalorinin yüzde yirmi azalacağını göreceksiniz. Eğer tam yağlı süt içiyorsanız, yarım yağlı içebilirsiniz. Eğer yarım yağlı içiyorsanız, daha az yağlı olanı seçebilirsiniz. Bir kere kendinizi alıştırırsanız, hayatınızdaki fazla kalorilerin azaldığını göreceksiniz.

38. Bir avuç fındık atıştırın. Az miktarda badem yiyen kilolu insanlarla yapılan araştırmaya göre, atıştırılan kuru yemiş kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Günde bir ya da iki kez yapılan bu küçük atıştırmalar açlığı yatıştırdığı gibi metabolizmayı da hızlandırıyor. Ayrıca yanınıza kuru meyve, kuru üzüm, fındık alabilirsiniz. Elbette fazlasının kilo almaya neden olacağını unutmayınız.

39. Öğleden önce gün içerisinde alacağınız kalorilerin çoğunu alınız. Yapılan bir çalışmaya göre sabah ne kadar çok yiyecek yenirse, akşam o kadar az yeme ihtiyacı duyulur. Böylece aldığınız bu kalorileri gün içerisinde yakmanız daha kolay olacaktır. Çünkü akşam yenilen yemekten sonra spor yapma imkanı da minimum düzeydedir.

40. Her öğünden sonra dişlerinizi fırçalayınız. Özellikle de akşam yemeğinden sonra fırçalayın. Ağzınızdaki ferah ve naneli tat, yemeğin bittiğini gösterir. Böylece beyin bu bilgiyle uyarılır. Beyin, koku kadar tat duyusu ile de artık yeme ihtiyacının olmadığını hissedecektir.