SAĞLIKLI BESLENEREK ÖFKENİZİ KONTROL ALTINA ALMANIN YOLLARI

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BESLENEREK ÖFKENİZİ KONTROL ALTINA ALMANIN YOLLARI

Ankara'da bulunan diyetisyen ve sağlıklı beslenme uzmanları, herkesin zaman zaman sinirlendiğinde, iş yerinde zor bir gün geçirdiğinde veya ay sonuna doğru karşılaştığı faturalar yüzünden kendini rahatlatmak için yemek yemeye yönlendirdiğini belirtiyor. Elbette belki bir kaç dakikalığına böyle bir yöntem işe yarayabiliyor fakat sonuçları çok daha vahim oluyor.

Bizler de sizin böyle durumlarda ruh halinizi olumlu yönde etkileyecek ve vücudunuza ve kilonuza zarar vermeyecek bazı yiyecekler hakkında ki bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


KAHVALTI

Kahvaltıyı atlamak sizi oldukça kötü bir ruh haline sokabilir ve sabrınızın sınırlarını oldukça azaltabilir. Bunun başlıca sebebi de düşük enerji seviyenizdir. Kahvaltı sinir sisteminiz için adeta bir yakıttır ve o olmadan doğru bir şekilde çalışamazlar. Bu yüzden de duygularınızı kontrol edemeyip kendinizi kaybetmeniz an meselesine dönüşür.

-Proteinler: Metabolizmanızı hızlandırarak, gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi ve dolayısıyla konsantrasyonu da sağlamış olurlar. Bunu elde etmenin en sağlıklı ve pratik yolu ise yumurtadır.

-Kivi: Günlük C vitamin ihtiyacınızın tamamını karşılayabilecek en düşük kalorili meyvelerden birisidir. Ayrıca stresli olduğunuz zamanlarda kanınızda ki şeker düzeyini kontrol etmeye yarayan kortizon hormonunun da üretilmesini teşvik eden bir vitamindir.

ATIŞTIRMALIKLAR

Aslında gün içerisinde öğlen yemeklerinden sonra akşam yemeğine kadar geçen süre de vücudunuza ihtiyaç duyacağı bir besin desteğini sunmanız oldukça faydalı olacaktır. Özellikle enerjinizin düşmeye başladığını hissettiğiniz 3 ve 4 saatleri arasında tüketebileceğiniz bazı atıştırmalıklar şunlar olabilir.

Kabak çekirdeği: İçerisinde ki yüksek miktarda magnezyum, kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olacaktır.

Tuzsuz fıstık: Yer fıstığı inanılmaz bir B vitamini kaynağıdır. Ayrıca enerji içeceklerinden çok daha fazla etkilidirler ve onlar gibi vücudunuza da zararlı olabilecek kalıntıları yoktur.

ÖĞLEN YEMEKLERİ

Öğlen vakitlerinde kan şekerinizin artık iyice düşmesi sonucunda kendinizi oldukça bitkin ve aç hissedebilirsiniz. Ancak elbette bu durum elinize ne geçerse yemeniz anlamına gelmemelidir. Bunun yerine aşağıda bahsedildiği gibi daha sağlıklı tercihlerde bulunmanız gerekecektir.

Arpa: Yüksek kalitede bir karbon hidrat içeriğine sahip olan bu tahıl grubu. Aynı zamanda doyurucu özelliği sayesinde de kan şekerinizin doğru seviyelerde kalmasına yardımcı olur.

Balık: Vücudunuzun seratonin hormonunu salgılayabilmesi için omega-3 ihtiyacı vardır ve bunu sağlayabilecek en iyi besinler ton balığı ve somon gibi deniz ürünleridir.

Enginar ve brokoli: Bu iki sebze özellikle çok yüksek miktarlarda ki lif içerikleri ile ön plana çıkarlar. Ayrıca sisteminiz için sayılamayacak kadar çok başka faydaları da beraberinde getirirler.

AKŞAM YEMEĞİ

Bazı günler, gün içerisinde neşemiz ve enerjimiz oldukça yüksek olmasına rağmen akşam eve döndüğümüz de evde kalan yarım işlerimizi fark eder ve bir anda kendimizi yorgun hissetmeye başlarız. İşte bu gibi durumları önleyebilmek doğru yemeklere beslenerek giderilebilir.

Acı: Yiyeceklerin içerisine ekleyebileceğiniz bir miktar acı ile yeniden sisteminizi canlandırabilir, metabolizmanızı harekete geçirebilirsiniz.

Tavuk: Yağsız bir parça yiyeceğiniz tavuk hem size gerekli olan proteini sağlayacak hem de gece boyunca acıkmanızı engelleyecektir.

Bütün bunlara ek olarak unutmamanız gereken ise bütün bu yiyeceklerin diyet programınızda olması ve sağlıklı olarak nitelendirilmesine rağmen asla aşırı tüketimine kaçmamanız gerektiğidir.