SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN İPUÇLARI

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN İPUÇLARI

*Beslenme programınıza nişasta içeren ekmek, patates, makarna, pirinç ve nişasta gibi sağlıklı gıdaları eklemelisiniz. Bu gıdalar arasında da seçiminiz tam tahıllı olanlarından yana olmalıdır. Örneğin tam tahıllı ekmek, bulgur, kepekli makarna ve tatlı patates içerdikleri yüksek posadan dolayı birincil seçiminiz olmalıdır. Unutmayın ki bu tarz yüksek posalı nişastalı gıdalar yağlı gıdaların gram başına olan kalorilerinin neredeyse yarısını içerir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


*Beslenme programınızı yüksek miktarda meyve ve sebze ile taçlandırın. Sebze ve meyveleri seçerken dikkat etmeniz gereken ana unsur, çeşitlilikleridir. Sebze ve meyveleri çeşit çeşit tükettiğinizde her meyve ve sebzede farklı olan vitamin ve mineral alımınız da çeşitlenecektir. Her besin maddesinin vitamin ve mineral içeriği birbirinden farklıdır. Makarna ve pilavlarınızı hazırlarken içlerine sebze eklemeyi denemeniz besinlerinizin besin içeriklerinin kalitesini arttıracaktır. Yemek yaparken tüm sebze ve meyveleri taze olarak ve mevsiminde tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

*Beslenme programınızdan doymamış yağ içeren besinleri ve şekeri çıkartmalısınız. İnsan vücudu yağda eriyen ADEK vitaminlerinin kullanılabilmesi için mutlaka yağ alımına ihtiyacı vardır. Ancak vücudun ihtiyacı olan yağdan fazlasının tüketilmesi kilo artışına neden olur. Kan kolesterol seviyesini de yükselten tereyağı, organ yağları, hamur işleri, kek, börek, kaymak, krema gibi doymamış yağ içeren besinler yerine zeytinyağı, ayçiçeği yağı, fındık yağı, balık, avokado ve yağlı tohumları tercih etmelisiniz. Çok fazla şekerli yiyecekler diş çürümesi riskini arttırdığı gibi vücudun kalori alımını arttırarak kilo almanıza neden olur. Saf şeker içeren besinler yerine beslenme programınızda meyve tüketimini arttırmanız çok daha sağlıklı olmanızı sağlar.

*Günlük uyguladığınız diyetinizde tuz alımını sınırlamalısınız. Yetişkin bireyin günlük alması gereken tuz miktarı 6 gramdır. Bu miktar çocuklarda daha azdır. Diyetle yüksek tuz alımı kalp krizi riski üzerinde büyük risk oluşturan kan basıncının artmasına neden olur. Tuz alımını kısıtlamak için yemek yaparken kullandığınız tuz oranını azaltabilir hatta yemek masasından tuzu kaldırabilirsiniz. Etiket okuma alışkanlığı edinerek, aldığınız her üründeki tuz miktarını kontrol altına alabilirsiniz. İşlenmiş hazır gıdalardan ve turşu, salamura gibi gıdalardan uzak durabilirsiniz.