SAVAŞÇI DİYETİ

blog yazısı ekle !

SAVAŞÇI DİYETİ

Ankara' da ki diyetisyenlerin görüşlerine göre bu diyet aslında bir yemek yeme alışkanlığını adlandırmak için kullanılıyor. Özellikle yoğun geçen bir güne başladığınızda veya üretken olmayı amaçladığınız bir günde ki yemek yeme alışkanlıklarınız için.

Bu diyet gün içerisinde her 2 veya 3 saat içerisinde yediğiniz küçük öğünler veya atıştırmalardan oluşuyor. Bunlar basit öğünler ve genellikle kolay ulaşılabilir gıdaları içeriyorlar. Örneğin bir avuç badem veya ay çekirdeğini, bir elma, havuç veya kereviz saplarını, krakerleri, avokadoyu veya bir kâse pirinç ve fasulyeyi tüketebiliyorsunuz ve küçük veya orta büyüklükte ki kâselerle gün boyunca size enerji verecek yiyecekleri almış oluyorsunuz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara DiyetisyenlerBir savaşçı sahip olduğu enerji ile her zaman harekete geçmeye hazırdır. Büyük öğünler veya zor hazmedilen yiyecekler, kanın büyük bir bölümünün midenize akın etmesini sağladıkları için sizi zihinsel olarak yavaşlatabilirler. Savaşçılar büyük yemekleri sadece kutlamalarda veya şölenlerde yerler. Bunun günümüze uyarlaması da gün bittiğinde aileniz veya sevdiklerinizle yiyeceğiniz öğünler olabilir. Böyle zamanlarda fiziksel kaygılarımız ve gerilimlerimizi unuturuz, kendi iç dünyamızın daha çok farkına varırız.

Savaşçının mantığında, yemek bir yakıttır. Enerjimizin sürekliliğini sağlamak için de vücudumuza ihtiyacı olanları veririz. Burada, savaşçı denilen kişi başkalarıyla savaşan değil, hayatın zorluklarını tutkuyla ve bazı duygularla karşılayan kişilerdir. Yemeklerden alınan besinler de bu durumu desteklemelidir. Bizleri fazla saldırgan veya fazla rahat hissettirmemelidir. Hastalıklar ise bu savaşın kaybedildiği anlardır.

Beslenme açısından duruma bakarsak, eğer çok fazla şey tüketirsek, stresimizle baş etmesi için gerekli olan enerjimizin önünü kesmiş oluruz ve böylece aynı savaşın içinde takılır kalırız. Örneğin, birisiyle anlaşamamak veya bir işi halledememek gibi. Kendimizi hafif ve basit gıdalarla besleyerek ise bütün enerjimizi istediğimiz her an kullanıma hazır halde bekletmiş oluruz ve böylelikle olmamız gerektiği gibi "ruhsal savaşçılara ve atletlere" dönüşürüz.