ŞEKERE OLAN AÇLIĞINIZI KONTROL ETMENİN 3 TEMEL YOLU

blog yazısı ekle !

ŞEKERE OLAN AÇLIĞINIZI KONTROL ETMENİN 3 TEMEL YOLU

Ankara diyetisyenleri, sağlıklı beslenmenin önünde ki engellerden birinin, şekerli gıdaların aşırı tüketimi olduğunu belirtiyor.

Eğer siz de gün içinde şekerli gıdaları tüketme ihtiyacını çok fazla hissediyorsanız. Bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Genel olarak 3 temel unsurdan oluşan bu yöntemler özellikle bu krizlerin geldiği anlarda uygulandığında, şekere olan açlığınızı kontrol edebilmenizi sağlayacaktır.

DİKKATİNİZİ DAĞITIN

Şekerli gıdaları tüketmeye karşı olan isteğinizi köreltecek en iyi şeylerin başında dikkatinizi başka bir yere odaklamak gelir. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler de oldukça etkili ve kolaydır.

- Banyo yapın
- Egzersiz yapın
- Dişlerinizi fırçalayın
- İnternette gezin
- Kitap veya dergi okuyun
- Yazı yazın

ALTERNATİF OLUŞTURUN

Eğer yukarıda sayılanları yaptığınız halde dikkatinizi dağıtamıyorsanız ve halen aklınızda şekerli bir şeyler yemek varsa, o zaman ikinci aşama olan alternatif yiyeceklere yönelerek, şekerli gıdaların yerini alabilecek daha sağlıklı şeyler bulmalısınız.

Proteinli içecekler;

İçerisinde meyveler olan ve protein tozları ile zenginleştirilmiş bir içeceği kendinize hazırlamayı deneyin.

Çiğnenebilir Vitaminler;

Bu tür vitaminlerin tadı tıpkı diğer şekerlemelere benzeyebilir ve hatta çok hoşunuza da gidebilir ancak günlük 2000mg 'ın üzerine çıkmamaya dikkat edin.

Yoğurt;

Yoğurdu sade yiyebileceğiniz gibi içerisine meyveler veya vanilyalı protein tozlarını da karıştırarak tüketebilirsiniz.

Siyah Çikolata;

Mümkün olduğunca bitter çikolata tüketmeyi tercih edin ve şekere karşı olan iştahınızı da bu şekilde kontrol etmeye çalışın ancak bunun da içerisinde belirli miktarlarda şeker olduğunu unutmayın ve aşırı tüketiminden uzak durun.

Meyve;

Bazı koyu renkli ve çekirdeksiz üzümler oldukça besleyici ve tatlıdır. Aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda lifler ve antioksidanlar içerdiği için çekinmeden tüketebilirsiniz.

KONTROLÜNÜZÜ KAYBETMEYİN

Tüm bu yukarıda tavsiye edilen yöntemleri denemenize rağmen şekerli gıdalara karşı olan alışkanlığınızı ve açlığınızı gideremiyorsanız, bu gıdaları en azından mümkün olduğunca kontrollü tüketmeye çalışın. Aşırıya kaçmayın.