VEGAN DİYETİ

blog yazısı ekle !

VEGAN DİYETİ

Ankara' da ki diyetisyenler bu diyetin vejetaryenliğin çok katı bir hali olduğunu belirtmektedirler.

Bu diyette, hiç bir hayvansal kaynaklı ürün tüketilmemektedir. Sadece meyveler, sebzeler, bakliyatlar, tahıllar, yemişler ve tohumlar tüketilmektedir. Yumurta, peynir, yoğurt, dondurma, yağ veya diğer süt ürünleri tüketilmez.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Bu diyet çocuklar için önerilmez. Bu diyet içerisinde besinlerin dengeli olarak temin edilmesi zordur. Ancak yine de sağlanabilir. Aynı zamanda emziren veya hamile kadınlar için de durum aynıdır. Çok yakından takip edilmesi ve doğru bir programla ihtiyaç duyulan besinlerin alınmış olması şartıyla bu diyet tercih edilebilir. Ancak yine de tavsiye edilmez.

Genel itibariyle veganlar, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak, olması gerekenden de daha zayıf insanlardır. Çok düşük kolesterol seviyelerine sahiptirler. Lakto-ovo-vejetaryen diyetinin sağladığı aynı avantajları kendilerine çok iyi bir şekilde sağlarlar. Bu diyetin lif içeriği oldukça iyidir. Obezite, kalp rahatsızlıkları ile kolon, meme, rahim ve prostat gibi bazı kanser türlerine karşı daha az risk taşırlar.

Bu diyette ayrıca bazı besin maddelerinin eksikliği ile karşılaşılması mümkündür. Özellikle B12 vitamini bunun başında gelir. Aynı zamanda demir, kalsiyum seviyeleri de düşük kalabilir. Eğer kişi çok bilinçli bir şekilde diyetini uyguluyorsa herhangi bir protein eksikliği hissetmeyecektir. Eğer yeterli miktarda portakal ve narenciye ürünleri ile yeşil sebzeler tüketilmezse. A vitamini eksikliğiyle karşılaşılabilir. D vitamini eksikliği ise güneş ışıkları ile giderilebilir. Fındık ve fıstık gibi yemişler yardımıyla da çinko ihtiyacı karşılanacaktır.