VİTAMİNLERİN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

VİTAMİNLERİN ÖNEMİ

Ankara 'da bulunan diyetisyenler vitaminlerin günlük faaliyetlerimizi gerçekleştirebilmemiz için çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Elbette buna rağmen günde 8 farklı vitamin hapını almaya çalışmak çok doğru bir davranış değildir. Bunun yerine ihtiyaç duyulan vitaminlerin yiyecekler yoluyla sağlanması en doğrusudur.

Almanız gereken bu vitaminleri ise neye göre seçeceğinizi düşünüyorsanız bu yazımız da bazı önemli vitaminleri ve ne işe yaradıkları hakkında ki bilgileri bulabilirsiniz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


A Vitamini;

Bu vitamin bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Özellikle bir diyetteyseniz bağışıklık sisteminizi güçlü tutabilmek yeteri kadar A vitamini almanızla mümkün olur. Aynı zamanda A vitamini kadınlarda gebe kalma olasılığını artırır, görme duyusunu iyileştirir çünkü içeriğinde ki beta karoten, retina, kornea ve göz bebeklerinin tamirini sağlar. Biber, tatlı patates ve havuç A vitaminini bol miktarda içerir.

B12 Vitamini;

Bu vitamin sinir sistemini kuvvetlendirmeye, DNA oluşumuna ve kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yaradığı için oldukça önemli vitaminlerden birisidir. Bu vitamin eksikliğinde anemi, depresyon ve sinir sistemi rahatsızlıkları ortay çıkmaktadır.

B6 Vitamini;

Bu vitamin metabolizmanın faaliyetlerine katıldığı için kilo vermek isteyen kişiler içinde oldukça önemlidir. Hem daha fazla kalori harcanmasını teşvik etmesi yönünden hem de kan şekerini sabitleyici yönüyle birçok hastalığında önüne geçilmesini sağlar. En çok balık, tavuk ve nohutta bulunur.

C Vitamini;

Antioksidan özellikleri nedeniyle en fazla bilinen, kanı temizleyip, sağlığımızı koruduğu için de kalori harcanmasını teşvik eden önemli bir vitamindir. Yapılan araştırmalar da belirli düzeylerde C vitamini tüketiminin birçok rahatsızlığa karşı önleyici özelliği olduğunu göstermektedir. Portakal, Limon, mandalina ve tatlı kırmızıbiber bu vitamin için en iyi kaynaklardır.

D Vitamini;

Belki çok fazla bilinmediği halde, organizmamız içerisinde ki rolü nedeniyle oldukça önemli olan bir başka vitamin çeşidi, D vitaminidir. Öncelikli faydaları kemik gelişimini ve sağlığını korumasından kaynaklanan bu vitaminin, kemik erimesine ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıklarına karşı önleyici özelliği olduğu ayrıca fosfor ve potasyum gibi elementlerin vücutta faydalı şekilde tutulmasını sağladığı için bağışıklık sistemini de geliştirdiği bilinmektedir.