YAŞLANDIKÇA NEDEN KİLO ALIRIZ?

blog yazısı ekle !

YAŞLANDIKÇA NEDEN KİLO ALIRIZ?

Yaşlandıkça, fiziksel aktivitelerdeki azalma metabolizmamızın hızının da azalmasına neden olur. Bunun sonucunda da kilo almamız kaçınılmaz olur. Artan yaşla birlikte oluşan fizyolojik değişiklikler vücut bileşenlerini ve kalp ile akciğer fonksiyonunu etkiler. Bu nedenle de çalışmanız ve egzersiz yapmanızı azaltır ve böylece kilo vermenizi de zorlaştırır. Genetik, kas miktarı, cinsiyet, kalori alımı ve yaşam tarzı kilo alımını etkileyen faktörlerdir.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler

Yaşla oluşan değişiklikler

Fiziksel yeteneklerdeki düşüş yaklaşık 30 yaşımızda başlar, hayatımız boyunca devam eder ve 60-70 yaşımızda zirveye ulaşır. Ve daha sonra da daha yavaş bir düşüş oluşur. Metabolizmadaki düşüş kişiden kişiye değişiklik gösterir. Maksimum nefes alma kapasitemiz de bu periyodda yüzde kırk oranında azalma gösterir. Kronik akciğer hastalıktan mustarip olan kişiler daha fazla düşüşten dolayı sıkıntı yaşarlar. Yaklaşık 30 yaşlarında kardiyovasküler fonksiyonlarda azalma oluşur ve bu nedendendir ki atletler bu yaşlarda mesleklerini bırakırlar. Bu dönemde yaklaşık olarak yüzde 40 ile yüzde 50 oranında hem kemikte hem de kas oranında azalma olmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yağ oranı artış gösterir. Düzenli yapılan egzersiz kas oranınız korumanıza yardımcı olur.

Sık sık yapılan diyetler gibi davranışlar, duran metabolizmanızı ve kilonuzu etkilediğini göstermektedir. Sık sık diyet yapan kişilerin metabolizmalarında önemli bir düşüş oluşur. Bu düşüş de kas kaybına sebebiyet verir. Uzun zaman aç kalma metabolizmanın hızının yüzde kırk oranında azalmasına neden olur.

Fiziksel aktivite enerji üretimini sağlayan beden hareketlerini kast etmektedir. Bir egzersiz programı seçildiğinde aktivitenin sıklığı, tipi ve süresi göz önünde bulundurulmalıdır. Fiziksel aktiviteler bazı kronik hastalıklardan dolayı düşüş göstermektedir. Birçok kanıta göre fiziksel olarak aktif olan kişilerin hastalıktan ölme risklerinin daha azdır. En güçlü kanıtlar koroner atardamar hastalıklarda görünür. Fiziksel aktivitelerin hipertansiyon, obezite, kolon kanseri, insüline bağlı olmayan diyabete ve kemik erimesi risklerini düşürdüğünü göstermektedir.

Genel Yorumlar

Görsel, duyu gibi organ sistemlerimiz ve endoktrin sistemleri yaşla birlikte düşer. Bağ ve tendondaki suyun azalmasından dolayı da esneklik azalır ve böylece de fiziksel yetenekler sınırlandı. Ama bazal metabolik oranı net bir şekilde kas oranında, kişinin yaşam tarzında azalmaya neden olur. Bu sınırlamalara rağmen, fiziksel aktivitelerdeki düşüş kaçınılmazdır. Çalışmalara göre her yaştaki sağlıklı bireyler kas gücünü arttırabilir ve kondisyonunuzu da orantılı hale getirir. Aslında sağlıklı kadın ve erkeklerden oluşan 62 ile 84 yaş arasındaki kişiler arasında yapılan çalışma kısa bir zamanda yapılan egzersizlerle yüzde 57 oranında gelişme yaratmıştır.

Ne yazık ki iştahta yaşla birlikte bir düşüş oluşmamaktadır. Çoğu kişi gereğinden fazla kalori alırız. Ve yıllar sonra da kilo almakla sonuçlanmaktadır. Yaşla ilgili bu kilo alımını engellemek için sabit bir motivasyon gerekmektedir. Kalori alımı ve onları yakmak konusunda bir kişi dengesizliği yok etmeli. Bunun yanında da sağlıklı yaşam tarzı elde ederken yaşlanmanın etkilerini de düşünmelidir.