YÜKSEK KALORİLİ ANCAK SAĞLIKLI 6 GIDA

blog yazısı ekle !

YÜKSEK KALORİLİ ANCAK SAĞLIKLI 6 GIDA

Ankara diyetisyenleri, bir diyet programını takip eden kişilerin sıkça yaptığı hatalardan birinin yüksek kalorili yiyeceklerin hepsini beslenme alışkanlıklarından tamamen çıkarmak olduğunu belirtiyor ve sizlerin de bu yanlışa düşmemeniz için bazı püf noktalarını paylaşmak istiyorlar. Çünkü bazı yüksek kalorili olarak bilinen yiyeceklerin, içerisinde oldukça önemli besin maddelerini bolca bulundurduğunu ve düşük miktarlarda tüketiminin bile, takip edilen sağlıklı diyet programına oldukça faydası olacağını vurguluyorlar.

Eğer siz de aldığınız kalorilerin hesabını yakından takip ediyorsanız, aşağıda tavsiye edilen ve sizin listenizde ki herhangi bir yiyecekten daha faydalı olduğu ortaya çıkan bir besini, kendi programınıza dâhil edebilirsiniz.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


AVOKADO - 190 Kalori/100 Gr. (1 Porsiyon=80 gr)

Avokado yemek kolesterolünüzü düşürür. İçerisinde bol miktarda, potasyum, B vitamini ve folik asit bulundurur ve diğer sebze ve meyvelerden elde ettiğiniz karotenlerin vücudunuz tarafından emilmesini sağlar. Hatta diyet programınıza uyması durumunda bazı durumlarda zeytinyağı yerine avokado yağı da kullanabilirsiniz. Çünkü ikisi de doymamış yağ içerir.

Eğer diyet programınız içerisinde bir değişiklik yapmak isterseniz, öğünlerinizde ki keçi peyniri yerine avokado tüketmeye başlayabilirsiniz.

SİYAH ÇİKOLATA - 540 Kalori/100 Gr. (1 Porsiyon=25 gr.)

Bütün çikolata severler için oldukça iyi bir haber niteliğini de taşıyan bu bilgi, siyah çikolatanın genel itibariyle sağlığınıza oldukça faydalı olduğu yönündedir. Kakaonun içerisinde ki polifenoller kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Düzenli olarak siyah çikolata yemek, kan akışınızı düzenler ve damarlarınızı korur. Aynı zamanda siyah çikolata yüksek miktarda bakır, magnezyum ve potasyum içerir.

Eğer diyet programınız içerisinde belirli zamanlarda yiyebildiğiniz sütlü çikolata varsa, bunu siyah çikolata ile değiştirebilirsiniz.

FINDIK - 600-700 Kalori/100 Gr. (1 Porsiyon=25 gr.)

Yapılan birçok çalışma, fındığın kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı yönündedir. Fındık, vejetaryenler için oldukça iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, aynı zamanda yüksek seviyede lif oranına, vücudunuz için gerekli olan temel yapıtaşlarının bazıları ile antioksidan özelliğe sahip E vitamini ve selenyum içermektedir.

ZEYTİN - 105 Kalori/100 Gr (1 Porsiyon=80 gr)

Zeytin sofralarımızda her gün severek yediğimiz gıdalardan çok daha fazlasıdır. Zeytinin içinde doymamış yağlar bulunur. Aynı zamanda sizi kalp rahatsızlıklarına karşı koruyan oldukça iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Gün içerisinde atıştırmak için tercih ettiğiniz bitkisel yağlı gıdalar yerine zeytin tüketebilirsiniz.

TOHUMLAR - 600 Kalori/100 Gr (1 Porsiyon=25 gr.)

Tohumlar vücudumuz için gerekli olan temel yağ asitleri için en iyi kaynaktır. Öğünlerinize de kolaylıkla ilave edebileceğiniz bazı tohumları, salatalarınız üzerine ekleyebilir, kurutulmuş meyvelerle karıştırabilirsiniz veya bu tohumları içeren ekmekleri tercih edebilirsiniz.

Eğer diyetinizin belirli öğünlerinde ekmek tüketme hakkınız varsa bunu tohumlu ve tam buğdaylı ekmeklerden yana kullanabilirsiniz.