ÇOCUĞUNUZ GERÇEKTEN İŞTAHSIZ MI?

blog yazısı ekle !

ÇOCUĞUNUZ GERÇEKTEN İŞTAHSIZ MI?

Hangi anneye sorsanız ''benim çocuğum çok iştahsız, hiçbir şey yemiyor, aç geziyor'' diye dert yanar. Peki çocuklar mı iştahsız anneler mi evhamlı ?

İştahsızlık olabilir ama kime göre neye göre? Komşunun çoğundan 200 gram az olması mıdır iştahsızlık?

Tıbben iştahsızlık, çocukta yemek reddine neden olan bir hastalık olmamasına rağmen yeterli beslenememesi ve bunun sonucu olarak da olması gereken boyda ve kiloda olmaması durumudur. Yani çocuk aileyi tatmin etmese bile yedikleriyle kendini büyütebiliyorsa bu çocuk iştahsız değildir.

Çocuğunuzun gerçekten iştahsız olduğunu varsayarsak altta yapan bir hastalığı da yoksa acaba nerelerde yanlış yapıyoruz?
İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler için ek besine geçmek cok büyük bir değişimdir ve neredeyse bütün hayatı boyunca sahip olacağı beslenme tarzı ve damak tadı 6. Aydan itibaren oluşmaya baslar.1 yasından sonra artık aile sofrasına oturabilen bebekler için artık yenilemeyecek besin kalmamıştır hatta kendi yemeğini dökse de kussa da kendi yemeye başlamalıdır.

Tv veya bilgisayar karşısında yemek yemek isterse engel olun, özellikle aksam yemeklerini bütün aile bir arada yiyin ama yemek yerken mümkünse yemek yemek üzerine sohbet etmeyin.

Çok fazla çeşitli yemek yapmayın, bir yemeği yemek istemediğinde tamam o zaman ben sana tost yapayım gibi alternatifler ise asla sunmayın.

Yemekten önce abur cubur, asitli içecek içmesine izin vermeyin, hatta 1 saat öncesinden fazla su alımını bile sınırlayın, boş kalori alımına engel olun.

Sevdiği yemekleri kıyma, tavuk, yumurta gibi besin değeri yüksek besinlerle zenginleştirin ve en sevdiği öğünü iyi değerlendirin.

Bir besini farklı günlerde değişik şekillerde sunun, nasıl olsa yemiyor diye hemen vazgeçmeyin. Örneğin peyniri direk yemeyen çocuklar için omletin veya böreğin içine koyarak yemesini sağlayın.

Ve unutmayın sizin önem vermediğiniz görselliğe çocuğunuz önem verir, onun ilgisini çekecek renkli tabaklarda güzel bir sunumla önüne koyun, hatta mutfakta beraber zaman geçirin ve yemek isteyeceği yemeği beraber hazırlamaya fırsat verin.