DİYETTE İSTİKRAR NASIL SAĞLANIR?

blog yazısı ekle !

DİYETTE İSTİKRAR NASIL SAĞLANIR?

Yazar Bilgileri Furkan Şahin Diyetisyen @ -
Genellikle diyete başladıktan birkaç gün sonra tökezlemeye başlıyor, yavaş yavaş kendimizi diyeti bırakmaya ikna ediyoruz. Peki neden başaramıyoruz? Nasıl istikrarlı bir şekilde diyetimizi devam ettirip hedeflerimize ulaşırız? Gelin birlikte bu soruları cevaplayalım.
o Yaptığımız ilk hata uyguladığımız diyetin bize uygun olmamasıdır. Her diyet kişiye özgüdür ve bunun için uzmanlardan yardım almak gerekir. Genellikle internetten bulduğunuz hazır diyet listeleri veya çevrenizden tanıdıktan duyduğunuz “O uygulamış çok fayda görmüş bende denemeliyim" düşüncesini kafanızdan atmanız lazım.
o Kendinize ulaşılmaz hedefler koymak; sürekli başarısız olduğunuz ve emekleriniz boşa gittiği düşüncesine neden olur. Uzun dönemde ulaşılması zor hedefler koymak yerine kısa dönemde ulaşılabilir hedefler koyun. Hedefinize ulaşmak size pozitif yönlendirecek ve yeni hedefler ile yolunuza sağlam bir şekilde devam edeceksiniz.
o Elinizdeki programı bir kısıtlama gibi görmek istikrarınızı olumsuz etkiler. Size verilen beslenme programını sadece belli bir dönem için özgürlüğünüzü elinizden alan bir liste gibi değil de size sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandıracak bir eğitim gibi düşünün.
o Diyetinizi bilinçli bir şekilde esnetmekten korkmayın. Burada anahtar kelimemiz “bilinçli". Diyetimizde kısıtlanmış olan ama sizin çok sevdiğiniz bir besini bilinçli bir şekilde tüketip onu telafi etmenizde yada özel günlerde bir öğününüzde programın dışına çıkmanızda sorun yok. Kendinizi aşırı yıpratıp diyetinizden tamamen soğumayın.
o Sürekli tartılmak size hem doğru bir sonuç vermez hem de motivasyonunuzu kırar. Her gün tartılmaktansa haftada 1 gün aynı ince kıyafetler ile sabah aç karınla tartılın. Tartıda gördüğünüz olumsuzluklar ile kendinizi demorilize etmeyin ve diyetisyeninizle görüşüp hatayı telafi etmeye bakın.
o Diyetimizi sürdürülebilir yapamamamızın en büyük nedenlerinden biri de yediklerimizi tam olarak bilmememizdir. Gün içerisinde yediğimiz atıştırmalıklar gün sonunda unutulabiliyor. Bu yüzden en azından diyetinizin ilk zamanlarında gün boyu yediğiniz her şeyi miktarları ile birlikte yazdığınız bir beslenme günlüğü tutun.