İYİLİĞİNİZ İÇİN KİLO VERMEK!

blog yazısı ekle !

İYİLİĞİNİZ İÇİN KİLO VERMEK!

Mutlu olmak, daha fazla biriktirmek, aşık olmak ve kitap okumak için daha çok zaman ayırmak yeni yıla girerken dilediğimiz dileklerden bazılarıdır. Fakat yıllar geçtikçe- online anketler ve diğer araştırmalara göre- aynı dileği dileyen kişi sayısı aynı kalmaktadır: kilo vermek. Eğer iyimser biriyseniz, obez ve kilolu olan toplumumuzun gerçeklerle yüzleştiği şeklinde bu durumu yorumlayabilirsin. Ama realist biriyseniz, kilo vermek için bitmeyen u arayışı farklı bir şekilde görebilirsiniz. Sizin için bu sadece kilolardan kurtulmanın ve kiloyu kendinizden uzak tutmanın ne kadar zor olduğunu gösteren bir kanıttır.
Neden? Ya da, sürekli kilo vermeye çalışan; ama bir türlü kilo veremeyip "Neden" diyen demesi gibi. Diyetle 25,50 ya da daha fazla kilo veren insanların tavsiyelerini dinleyince veya sağlık dergilerindeki tavsiyeleri (antep fıstığı yiyin, greyfurt deneyin) okursanız, kilo vermek çok kolay! Ama burada bir ironi var: başarılı bir şekilde kilo vermek için insanların ihtiyaç duyduğu kadar çok kilo verme yöntemi vardır.

Sadece birkaç örnek vermek gerekirse; çok fazla su içmek seni daha tok tutar ve bu yüzden de daha az yersin (Bir araştırmada, yemekten önce çok su içilince 12 hafta sonra 2,5 kilo vermeniz mümkün olacaktır- çünkü insanlar daha fazla yeme eğiliminde bulunmuyorlar). Akşam yemeği için çorba içmek sizi daha tok tutar ve daha az yemenizi sağlar. Tabağınızın üçte ikisini sebzeyle doldurmak (krema ile değil) kalori alımını azaltarak kalorili ete ve nişastaya daha az yer bırakır. İçki, şeker veya yağlı içecekleri (latte gibi),patates kızartması, tatlıları –listeyi biliyorsunuz- kesmek kilo vermenize yardım eder. Fakat neyin işe yaradığını bilmek ve işe yarayanı yapmak iki farklı şeydir.

Diyetisyen Aleyna Turgut

Bağlıca

Diyetisyen Aleyna Turgut Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olmuştur. Lisans döneminde beslenmeye dair çok sayıda seminer ve konferanslara katılmıştır. Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi'nde Ankara'da Bir Devlet İlkokuluna Devam Eden Çocukların Beslenme Sürecine Annelerinin Beslenme Bilgi Düzeylerinin Etkisinin İncelenmesi adlı çalışması ile katılım sağlamıştır.

Eğitim süresince devlet hastaneleri özel klinikler ve özel diyet mutfağında stajlarını tamamlamıştır. Ayrıca halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünde eğitimine devam etmektedir.

19 Eylül 2022'de Ankara Bağlıca'da Aleyna TURGUT Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi'ni açarak danışanlarına hizmet vermektedir. Diyeti bir süreç olarak görmekten ziyade onu yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini düşünen Aleyna Turgut, kişiye özel ve sürdürülebilir beslenme programlarını desteklemekte ve uygulamaktadır.
devamını oku...
Adres: Bağlıca Mahallesi Mert Caddesi No:2/9 Bağlıca-Ankara

Uzman Diyetisyen Fazilet Fatmanur Aktepe

Keçiören

Uzman Diyetisyen Fazilet Fatmanur Aktepe

2019 yılında Ankara Üniversitesi'nde lisans eğitimimi tamamladım ve 2019 yılında mezun olarak online diyet hizmeti ile danışanlarımın hayatına dokunmaya başladım. Ardından yüksek lisans eğitimime başladım ve obezite üzerine çalıştığım tezimi tamamladım. Katıldığım çeşitli kurslar ve eğitimler ile her gün gelişen bu bilimi sizlere en güncel şekilde yansıtmaya çalışıyorum.

Hastalıklarda beslenme, gebe emzikli beslenmesi , obezite-kilo verme, kilo alma, çocuk-ergen, bebek beslenmesi ve yetişkin beslenmesi alanlarında hizmet vermekteyim. Aylar süren eğitimlerimin ardından obezite cerrahisi diyetisyeni ve gastroenteroloji diyetisyeni sertifikalarımı başarıyla aldım. Ve bu alanlarda da hizmet vermekteyim.

Şu anda ise Lokman Hekim Etlik Hastanesi'nde danışanlarıma hizmet vermeye devam ediyorum. Aynı zamanda online beslenme danışmanlığı da vermekteyim.

Ankara - Keçiören - Etlik- Uzman Diyetisyen Fazilet Fatmanur Aktepe, Online Diyet, Ankara Diyetisyendevamını oku...
Adres: Etlik Mahallesi General Doktor Tevfik Sağlam Caddesi No:119 Lokman Hekim Etlik Hastanesi Keçiören - Ankara

Diyetisyen Kübra Kayış

Kızılay

MERHABA, BEN KÜBRA KAYIŞ!
Üniversite sınavlarına hazırlanmadan önce "Ben diyetisyen olacağım." dedim ve bunun için uğraştım. Diyetisyen olmak için attığım ilk adım Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü kazanmamla gerçekleşti. 4 yıl boyunca kapsamlı bir eğitimden geçtim. Son sınıfta artık Stajyer Diyetisyen olarak Erciyes Üniversitesi Hastaneleri başta olmak üzere çeşitli sağlık ocakları ve yemekhanelerde stajlarımı tamamladım.

Üniversite hayatım boyunca kendimi geliştirebilmek ve yeni şeyler öğrenebilmek adına birçok seminer ve kongrelere katıldım. Hala da katılmaya devam ediyorum.
Farklı bakış açıları kazanıp mesleğimle harmanlayabilmek için Anadolu Üniversitesi Aşçılık programına başladım ve halen devam etmekteyim. Mezuniyetimin ardından online olarak danışan takibimin yanında Star Fit Spor Center'da sizlerle yüz yüze görüşebilme fırsatı buldum. Sağlıklı ve sürdürebilir bir yaşamın vazgeçilmezi olan spor ve beslenmeyi harmanlama isteğim beni pilates eğitmeni olmaya itti.

2021 yılının Mayıs ayında 'Kübra Kayış Beslenme ve Diyet Danışmanlığı' adı altında kendi merkezimi kurdum. Burada sizlerle buluşup hayatlarınıza güzel dokunuşlar yapabilmek benim için büyük bir onur. Gerek yüz yüze gerekse online diyet ile size sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi öğretmek ve olayın sadece bir listeden ibaret olmadığını anlatmak en büyük amacım.

Hayatınızdan; diyetten önce, diyetten sonra gibi zaman dilimlerinin kalktığını ve sağlıklı bir yaşamı sürdürerek hayatınıza geçirdiğinizi görmek oldukça keyifli.

Sen de tüm sınırları kaldır ve ön yargılarını yıkarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşamın tadını çıkarmak için adım at. Unutma, bu süreçte kazanacağın bütün güzel alışkanlıklar hayatına ve bedenine bir yatırım olacak.

İster online ister yüz yüze her zaman bu yolda sizlerle birlikte yürüyeceğim. Bir tık mesafe ile dünyanın her yerindeyiz.

devamını oku...
Adres: Meşrutiyet Cad. Konur Sokak Özsoy İşhanı Kat 6 No: 25/17 Kızılay - Ankara

Diyetisyen Büşra Durna

Ümitköy

Ankara Üniversitesi mezunu olan Diyetisyen Büşra Dağlar Durna Ümitköy'de Valens Terapi'de yüz yüze ve online olarak hizmet vermektedir. Lisans tamamlama tezini iştah kontrolü üzerine yapmıştır (diyetsel liflerin sağlıklı kadın bireylerdeki besin tüketimi, enerji alımı ve postprandiyal iştah üzerine kısa dönem etkileri). Lisans eğitimi boyunca ve sonrasında seminerlere, eğitimlere katılarak ve Cebeci Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı E.A. Hastanesinde staj yaparak çok fazla tecrübe kazanmıştır.devamını oku... Adres: Valens Terapi - Mutlukent Mahallesi 1957. Sokak No:14 Ümitköy - Ankara

Yıldız Diyet ve Danışmanlık Merkezi

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni batı Mahallesi Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Bulvarı No:24/3K (Botanik Park Evleri ) Batıkent - Ankara

Diyetisyen Neva Yeniçeri

Ümitköy

Merhabalar, ben Diyetisyen Neva Melike Yeniçeri 2020 yılında Yüksek ihtisas üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden bölüm 5.si olarak mezun oldum.

Bunun yanı sıra açık öğretim fakültesinde sağlık yönetimi eğitimim devam ediyor. Eğitimim boyunca Ankara'nın seçkin hastanelerinde (Gülhane Askeri Tıp akademisi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt hastanesi, Ankara şehir hastanesi) yetişkin beslenmesi, çocuk beslenmesi, gebe beslenmesi, yaşlılarda beslenme, toplu beslenme ve toplum beslenmesi gibi alanlarda staj yapma imkanım oldu.

Bunun yanı sıra mezun olduğum zaman diliminden bu yana online diyet ve beslenme danışmanlığı vermekteyim. Deneyimlerime bir yenisini eklemek ve kendimi geliştirip, alanda tecrübe edinmek amacıyla 8 ay boyunca Ankara'da spor faaliyeti gösteren bir firmanın, 4 ayrı tesisinin diyetisyenliğini yaptım. Mezun olduğum tarihten itibaren işletmesini yaptığım kafemiz Chocomar Chocolate, online diyet görüşmeleri ve ayrı bir çok tesisin diyetisyenliğini yapmak yorucu bir süreç olduğu için bir seçim yapmam gerekiyordu.

Seçimimi zaman, mekan farketmeksizin işimi yapabildiğim online diyet ve Chocomar Chocolate de yapmak istediğim yeniliklerden yana kullandım. Bu süreçlerde yine yoğun tempoya alışan bedenimi doyurmak adına bir şeyler yapmam gerekiyordu yakın zamanda açacağım ofisimde danışanlarıma farklı alanlardada hizmet verebilmek adına fitoterapi ve aromaterapi eğitimleri almaya başladım ve eğitimleri başarıyla tamamladım.

Her zaman biraz daha farklı perspektiflerden bakmak istedim mesleğime bu yüzden hem kültürel hem iş amaçlı yurtdışı gezileri yaptım. Çeşitli televizyon kanallarından gelen bazı davetlere katıldım, seminer ve toplantılarda meslektaşlarımla ve sağlık personeli arkadaşlarımla bir araya gelip istişarelerde bulundum. Süreç biraz uzadı, yüz yüze hizmet almayı bekleyen danışanlarımı biraz beklettim fakat beklediklerine değecek bir beslenme danışmanlığı merkezi ile çok yakında Çayyolu bölgesinde hizmet vermeye başlayacağım.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent mah 3149 Sokak No:3 Yaşamkent-Ankara

Diet Works Beslenme Danışmanlığı - Yenimahalle

Yenimahalle

DietWorks Beslenme Danışmanlığı

Sizin Hedefiniz Bizim İşimiz…

DietWorks, Yenimahalle başta olmak üzere 8 farklı şubesi ve birbirinden deneyimli diyetisyen kadrosuyla yüz yüze ve online olarak hizmet veren Türkiye'nin en büyük Beslenme Danışmanlığıdır. Yüz yüze veya online tüm randevularınızda ilk görüşmeleriniz ücretsiz olarak gerçekleştirilmekte olup, yüz yüze görüşmelerimize özel tüm şubelerimizde her seans vücut ölçüm ve analizleriniz gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi, Dünya Sağlık Örgütü referans değerleri baz alınarak yağ/kas ölçümü yapan, metabolik değerleri ölçümleyen TANİTA Perfecto Plus ile yapılmaktadır.

DietWorks Beslenme Danışmanlığı gelişim çağında olan ve özellikle pandemi süreci sonrasında kilo problemi yaşayan 9-16 yaş çocuklardan her yaş grubunda yetişkinlere, gebelik süreci devam eden ya da emziren annelere, polikistik over, hashimato, hipotiroidi-hipertiroidi, tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri nedeniyle sağlıklı ve doğru beslenmeye ihtiyaç duyan bireylere kadar geniş bir yelpazede danışanlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca gerçekleştirilen görüşmelere bağlı olarak haftalık kişiye özel beslenme programları hazırlanmaktadır.

Sağlıklı yaşam ilkesi ile akademik araştırmaları yakından takip eden diyetisyenlerimiz, bilimin ışığında, çeşitli lokasyonlarda toplumun bilinçlenmesi için seminerler, workshoplar düzenlemekte, tüm Türkiye'nin doğru bilgiye ulaşmasını hedeflemektedir.

Detaylı bilgi ve randevu için Yenimahalle ve diğer şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz.devamını oku...
Adres: Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı 5387.Cadde Yenimahalle-Ankara

Diyet Form Klinik

Ümitköy

DİYET FORM Klinik diyetisyen Büşra Boyalı Özbey tarafından kurulmuş olup, Ümitköy'de hizmet vermektedir.

Kişiye özel oluşturulan programlarla kişinin sürdürülebilir bir şekilde sağlıklı beslenmesini amaçlamaktadır. Öncelik her zaman kişinin sağlığı olmakta olup amaç yaşam tarzı değişikliği ile sonuca ulaşmaktır.

Yüz yüze ve online danışmanlık ile Türkiye'nin her yerine hizmet vermektedir.

Ücretsiz ön görüşme ve vücut analizine göre diyetler planlanmaktadır.

Andulasyon terapi ile beslenmeyle beraber bütüncül bir hizmet sağlanmaktadır.

Andulasyon Terapi ise organizmanın korunma sistemlerini ve hücre gelişimini destekleyen geniş bir frekans alanında dokularda biyolojik rezonans titreşimleri üreten mekanik vibrasyon ile kızılötesi derin ısının kombinasyonundan oluşan yeni jenerasyon, biyofiziksel bir bütüncül terapi yöntemidir. Bu teknoloji multidisipliner bir çalışmanın sonucu olup bu kişiler bilim insanı, akademisyenler, spor tıbbı uzmanları ve hekimlerdir.devamını oku...
Adres: Ümit Mahallesi 12. Sokak No:1 Kat:7 No:40 Oranj Home Ofisi Ümitköy - Ankara

Uzman Diyetisyen Yasin Koçak

Çukurambar

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2101. Sokak Barış Sitesi No:13 Çankaya - Ankara

Diet Works Beslenme Danışmanlığı - Çankaya

Çankaya

DietWorks Beslenme Danışmanlığı

DietWorks, Çankaya şubesi başta olmak üzere 7 farklı şubesi ve alanında uzman diyetisyen kadrosuyla yüz yüze ve online olarak hizmet veren Türkiye'nin en büyük Beslenme Danışmanlığıdır. Yüz yüze veya online tüm randevularınızda ilk görüşmeleriniz ücretsiz olarak gerçekleştirilmekte olup, yüz yüze görüşmelerimize özel tüm şubelerimizde her seans vücut ölçüm ve analizleriniz gerçekleştirilmektedir.

DietWorks Beslenme Danışmanlığı 9-16 yaş çocuklardan her yaş grubunda yetişkinlere, gebelik süreci devam eden ya da emziren annelere, polikistik over, hashimato, hipotiroidi-hipertiroidi, tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri nedeniyle sağlıklı ve doğru beslenmeye ihtiyaç duyan bireylere kadar geniş bir yelpazede danışanlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca gerçekleştirilen görüşmelere bağlı olarak haftalık kişiye özel beslenme programları hazırlanmaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için Çankaya ve diğer şubelerimizde bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Sizin Hedefiniz Bizim İşimiz…devamını oku...
Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi No:4/9 Bahçelievler-Ankara

Diyetisyen Büşra Yılmaz

Pursaklar

Profesyonel ekip eşliğinde, uzman diyetisyenlerin sizlerle VIP ilgilendiği bir hizmet düşünün. Sağlıklı yaşamayı kendinize hedef olarak belirlemenizde yardımcı olacak olan bu uzman ekip sadece sizin mutluluğunuz ve ideallerinizi göz önünde bulundurur. Mutluluğun ve kahkahaların kalori yaktırdığına inanıyoruz. mutluluğunuz ve şen kahkahalarınız için sizleri ofisimize bekliyoruz.devamını oku... Adres: Tevfik İleri Mahallesi Emek Caddesi No:14 MyPlaza 3. Kat Daire 26 Pursaklar Ankara

Vita Diyet

Keçiören

devamını oku... Adres: Güçlükaya Mah. Çekirge Caddesi 21-A Keçiören-ANKARA

Diyetisyen Zeynep Eda İmamoğlu

Sincan

Diyetisyen Zeynep İmamoğlu

2018 yılı Gazi Üniversitesi mezunuyumMezun olduktan 3 ay sonra Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde klinik diyetisyen olarak çalışmaya başladım.

Hastalıklarda beslenme, onkoloji, gebe-emzikli, çocuk-ergen, bebek beslenmesi, yetişkin beslenmesi ve kilo kontrolü alanlarında çalışmaktayım.
2019 yılında katıldığım eğitimler sonrası emzirme danışmanı olma hakkı kazandım ve hastalarıma bu alanda da destek vermekteyim.

Lokman Hekim Hastanesi'nde poliklinik takipleri ve online takipler yapmaktayım.devamını oku...
Adres: Antiçen Mah. Polatlı 2 Caddesi İdil Sokak No:44 Sincan - Ankara

Senanur Çevik Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi

Bahçelievler

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde lisans sürecimi şeref öğrencisi olarak bitirdim.

Hacettepe Çocuk Hastanesi, Hacettepe Erişkin Hastanesi, Hacettepe Onkoloji Hastanesi, Hacettepe Hastanesi Mutfağı, Güven Hastanesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ve Çankaya 3 Nolu Aile Sağlık Merkezinde staj yaparak birçok farklı alanlarda deneyim kazandım.

Kilo almada, kilo vermede, birçok hastalıkta beslenme tedavisinde, yeterli ve dengeli beslenmede bireysel veya kurumsal danışmanlık şeklinde hizmet vermekteyim.

Bilim ışığında öğrendiğim bilgileri sizlerle de paylaşmak isterim.

devamını oku...
Adres: Yukarı Bahçelievler Mah. 54. Cadde (Eski 6. Cadde) No: 26/2 Bahçelievler - Ankara

Diyetisyen Aylin Koyuncu

Çankaya

Ben Diyetisyen Aylin Koyuncu
Kişiye Özel Beslenme Programı, Kilo Alma & Kilo Verme, Hastalıklarda Beslenme, Anne Çocuk Beslenmesi, Belirtilen konularda danışmanlık alarak benimle bu yola başvurmak istiyorsanız size ulaşabilmem ve sizi daha yakından tanımam için ön görüşme formunu doldurmanız yeterlidir. Online görüşme sağlanarak haftalık analizler ve beslenme planı yapılır. Sağlıklı tarif önerileri verilir. Birlikte çıktığımız bu yolda whatsapp üzerinden fotoğraflı öğün takibi ve soru sorma imkanıyla, sizlere beslenme alışkanlığı sağlamaktadır.
devamını oku...
Adres:

1977 yılında Kayseri'de doğdum. Lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesinde tamamladım. İntern diyetisyen olarak Hacettepe Yetişkin Hastanesi , Hacettepe Çocuk Hastanesi ve Zekai Tahir Burak Kadın -Doğum ve Çocuk hastanesinde ihtisasımı tamamladım.2000 senesinde diyetisyen olarak mezun oldum.16 yılllık mesleki tecrübemle Klinik diyetisyenliği, Poliklinik diyetisyenliği , Diyaliz diyetisyenliği ve Kurum diyetisyenliği görevleri yaptım.2013 yılında Gazi Üniversitesinde Obezite diyetisyenliği sertifikası aldım.Aynı yıl Başkent Üniversitesinden Kardiyoloji Diyetisyenliği sertifikası aldım.Beslenme ve Diyetetik bilimi ile ilgili birçok eğitim toplantılarına iştirak ederek mesleğimde en doğru bilgileri keşfetmeye devam ediyorum. Uzun yıllar özel bir üniversite hastanesinde çalıştıktan sonra kendi beslenme danışmanlık merkezimi açmaya karar verdim. Özellikle obezitede diyet danışmanlığı , bireysel diyet danışmanlığı, hastalık durumunda tıbbi beslenme tedavisi, gebe ve emzirme döneminde beslenme, sporcu beslenmesi ve eliminasyon (gaps diyeti,glütensiz diyetler,kan grubu diyetleri,besin intolerans test diyetleri) diyet tedavileri ile ilgileniyorum.

Hayatı keşfetmeye devam ediyorum, bu keşifte Sola Unitas ile tanıştım. ICF onaylı Yaşam koçluğu eğitimime devam ediyorum.

Türkiye Diyetisyenler Derneği (TDD) üyesiyim.

Sağlıklı yaşamın temelinde düzenli beslenme ve beslenme alışkanlıkları bulunmaktadır.Bu düzen bozulduğu takdirde tedavisi çok uzun sürebilecek,hatta imkansız derecede zorlaşabilecek hastalıklara yakalanmanın yolu açılmış olmaktadır.

16 yıllık klinik diyetisyenliği tecrübemle; hayatınızda önemli bir yeri olan beslenmenizi keşfetmenize,ne yiyip ne içtiğinizi farketmenize ,tercihleriniz noktasında -optimum beslenme koçluğu - yapmak için sizleri Ekol Diyet Danışmanlık ofisime bekliyorum.
devamını oku...
Adres: Mehmet Akif Ersoy Mah. 294. Sokak Wings Ankara Plaza B Blok No:13 Yenimahalle - Ankara

Uzman Diyetisyen Büşra Yılmaz

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi 1425 Cadde No:31/1 Çukurambar-Ankara

Diyetisyen Aylin Güngör

Tunalı

YÜZYÜZE DİYET

Hacettepe üniversitesi mezunu, deneyimli Dyt. Aylin GÜNGÖR olarak hizmet vermekteyiz.

İlk görüşmemizde sağlık durumunun ve beslenme öyküsünün değerlendirmesi yapılarak vücut analizi sonrası diyet planlaması yapılmaktadır.

Görüşmelerimizi hassasiyetle yürütüyor ve her hafta yüzyüze görüşüyoruz (ayda 4 görüşme). Vücut analizi sonrası beslenme programımızı her hafta güncelliyoruz.

Günlük whatsapp takibimiz mevcut. Soru-cevap, öğün takibi ve motivasyon desteği sağlıyoruz.

NOT: MERKEZİMİZDE BÜTÜN COVİD HİJYEN ÖNLEMLERİ ALINMAKTADIR.


ONLİNE DİYET

Online diyette görüşmelerimizi isteğiniz doğrultusunda görüntülü veya sesli olarak telefon üzerinden gerçekleştiriyoruz.
Görüşmeleri haftada 1 kez yapıyoruz.
Her hafta listenizi güncelliyoruz.
Günlük whatsapp takipli ve motivasyonlu ilerliyoruz.
Öğünlerinizin fotoğrafını WhatsApp üzerinden takip ediyoruz.

devamını oku...
Adres: Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad. 87/3 Tunalı - Ankara

Dyt. Beyzanur Özen Beslenme ve Diyet

Mustafa Kemal Mahallesi

Diyetisyen Beyzanur ÖZEN

2021 yılında Kırıkkale Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü onur derecesiyle tamamlayıp diyetisyen ünvanını aldım. Bu süreçte yetişkin ve çocuk alanında hastalıklarda tıbbi beslenme tedavisi, toplu beslenme sistemlerinde beslenme ve toplum beslenmesi gibi temel alanlarda gerekli bilgileri eğitim sürecinde öğrenme imkanı elde ettim. Yetişkin ve çocuk alanlarında aktif hasta gördüğüm zorunlu stajımı Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde başarıyla tamamladım.

Özel sektörde yüz yüze danışan kabulünü daha iyi öğrenebilmek adına zorunlu stajlarıma ek olarak gönüllü stajlar da gerçekleştirdim. Öğrenci olduğum süreçte İşkur'un sosyal çalışma programı kapsamında Ankara Tarım Orman İl Müdürlüğü Yemekhanesinde gönüllü olarak çalıştım, catering sektöründe menü planlama becerilerimi geliştirdim.

Lisans eğitimim esnasında birçok eğitime katılıp kendimi geliştirdim ve "Yetişkin Bireylerin Sezgisel Yeme Davranışının ve Akdeniz Diyetine Bağlılık Düzeylerinin Belirlenmesi" adlı tez ve "Arı Ürünleri: Propolisin Sağlık Üzerine Etkisi" adlı seminer çalışmamı tamamladım.

2021 yılından itibaren aktif olarak online yürüttüğüm mesleğimi Mustafa Kemal Mahallesi'nde açmış olduğum Diyetisyen Beyzanur Özen Beslenme ve Diyet Danışmanlığı merkezinde yüz yüze danışan kabulü ile taçlandırmış bulunmaktayım.

Bu zamana kadar ideal ağırlığına kavuşturduğum birçok danışanım gibi sizlerin de hayatına dokunmayı çok isterim.
devamını oku...
Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2143. Sokak 10/10 Kat:2 Çankaya - Ankara

Diyetisyen Esma Güven

Tunalı

Diyetisyen Esma Güven - Hacettepe Üniversitesinden şeref öğrencisi olarak mezun oldum.

"Yetişkin bireylerde fonksiyonel besin tüketim durumlarının değerlendirilmesi" konulu lisans tezim ve "sağlıklı yeni yağlar" konulu lisans seminerim hacettepe üniversitesi tarafından kabul edildi. Öğrenimin boyunca Liv Hospital Ankara Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Mendika Catering Şirketi, Hacettepe Üniversitesi Erişkin, Onkoloji ve İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde, T.C. Sağlık Bakanlığı Keçiören İsmet Ayturan Aile Sağlığı Merkezinde mesleki deneyimlerde bulundum. Deneyim süreçlerimde Obezite Tedavisi, Onkolojide Beslenme, Diyabet ve Beslenme, Kardiyovasküler Hastalıklar ve Beslenme, Kilo Kontrolü, Toplu Beslenme, Toplum Beslenmesi, Endokrin Hastalıklarda Beslenme, Polikistik Over ve Beslenme, Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme, Çölyak, Vegan, Vejeteryan Beslenmesi, Sporcu Beslenmesi, Çocukluk ve Adolesan Çağı Beslenmesi üzerine çalıştım. Öğrenim sürecim boyunca mesleğimle ilgili bir çok kurs ve seminerlere katıldım ve halen katılmakta ve güncel gelişmeleri takip etmekteyim.
2018 yılından beri aktif meslek hayatım ile bir çok danışanımın hayatına dokundum. Eylül 2020'den beri kendi kurduğum beslenme danışmanlığı ve eğitim merkezim ile hayatlarınıza dokunmaya devam ediyorum.

YÜZ YÜZE DİYET PROGRAMI
Haftalık yüz yüze 30 dakikalık görüşmeler yapıyoruz. Profesyonel vücut analizimiz ile vücut yağ, kas, sıvı ve iç organ yağlanması oranlarını analiz ediyoruz.
Sağlık durumu değerlendirmesi yaparak, beslenme alışkanlıklarınıza göre her hafta size özel beslenme programı hazırlıyoruz.
Günlük whatsapp uygulaması ile yediğiniz içtiğiniz tüm besinlerin fotoğraflarını takip ediyoruz. Fotoğraflar üzerinden size beslenmedeki doğru ve yanlışları anlatıyoruz. Sizler de sorularınız olursa yine whatsapp uygulaması ile ulaşabiliyorsunuz.

ONLİNE DİYET PROGRAMI
Online diyet programlarımızda görüşmelerimizi sesli telefon görüşmesi veya whatsapp üzerinden görüntülü görüşme ile yapıyoruz.
Her hafta evdeki tartınızda kilo takibi yapıyorsunuz. O haftaki tartı sonucuna göre her hafta beslenme programınızı güncelliyoruz.
Sağlık durumu değerlendirmesi yaparak, beslenme alışkanlıklarınıza göre her hafta size özel beslenme programı hazırlıyoruz.
Online programlarda aktif süreç yürütebilmek adına whatsapp yoluyla günlük destek sağlıyoruz. Whatsapp uygulaması ile yediğiniz içtiğiniz tüm besinlerin fotoğraflarını takip ediyoruz. Beslenmenizdeki doğru ve yanlışları anlatıyoruz. Sizler de sorularınız olursa bize yine whatsapp üzerinden ulaşabiliyorsunuz.devamını oku...
Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi Kabalak Apartmanı No:87/3 Tunalı-Ankara


2012'de yapılan araştırma en sonunda "işe yarayanı yapmak" kısmına değindi. Metabolizmanın yeni anlayışını karşı olan grubun psikolojik taktiklerinden, bilim artık diyetisyenlerden daha fazla seçenek sağlar. Kilo vermeye yardımcı ve daha zayıf olmanız için en iyi şansı tanıyan diyet ve egzersiz programını size iletir.

Diyet yapmanın en temel noktalarını alın: aldığınız kaloriden fazla kalori yakarsanız, ancak o zaman kilo verirsiniz. Uzmanlar şimdi enerji/denge eşitlenmesinin her iki tarafının- yakılan kalori ve tüketilen kalorinin- dudaklarınızdan geçen yiyeceklerin kalorisi ve ne kadar egzersiz yaptığınız kadar kolay olmadığını biliyorlar. Texas A&M Üniversitesi'ndeki sağlık ve kas bilim Profesörü Dr. Richard Kreider" Alınan ve yakılan kalori hakkındaki geleneksek düşünce, insanların farklı yiyeceklere farklı tepkilere sahip olduğunu gösteren araştırmadan dolayı değişmektedir. "Bu nedenledir ki herkesin diyet programı ya da egzersiz programı başkası için işe yaramaz. Eğer bir kişi günlük aldığı kalori miktarını 500 kalori olarak her gün kısarsa ve bir saatten fazla egzersiz yaparsa, bu farklı insanlar üzerinde farklı etkiler yaratacaktır."

Yakılan kalorilerle başlayalım. Egzersiz boyunca kaybettiğiniz kalorilerden dolayı cesaretiniz kırılmasın (80 kiloda olan birisi için, bir saat boyunca bisiklet sürmek 288 kalori, veya 4 km yürümek 317 kaloridir- her iki durumda da sadece yağda pişirilmiş yumurtayı yakmak için yeterlidir). Bunun yerine, hiçbir şey yapmadan daha fazla kalori yakmanızı sağlayacak metabolizmanızı hızlandıracak bir tür egzersize odaklanın. Hareketli insanlar daha zayıf olmaya eğilimdir; her gün 16 saat ayakta kalıp, 7 gün boyunca, yaptıkları egzersizle daha kolay kalori yakarlar. Bu hareketli olmak zorunda olduğumuz anlamına gelmez.Ama ana ilke kendi rejimine alışıp gücünü arttırmaya yardımcı olmaktır. Kreider bacaklarınızı hareket ettirmek, oturup kalkmak ve kaslarınızı çalıştıracak egzersizler yapmanın gerekli olduğunu iletir. Yarım kilo kas yarım kilo yağdan daha fazla kalori yakar. Bu yüzden de, yağların yerine kasların gelmesi metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Kreider "Egzersiz yaptığınız kadar egzersiz sonrası da daha fazla kalori yakarsınız", demektedir.

Diğer bir yandan da kalori alımınızı çok azaltmak da metabolizmanızın hızını düşürür. Bu nedenledir ki birçok diyet insan yo-yo diyete sahiptir. Her gün 1200 kalori azaltarak kilo vermeye çalışırlar; çok düşük kalori alımı kas oranını düşürüldüğü için (birçok durumda, kaybedilen kilonun yarısı ya da daha fazlası kastır), sonuç artarak metabolizmanın hızını düşürür. Sonunda metabolizma o kadar düşer ki, pratik olarak kilo almamak için kendi kendine mücadele edersin.

Açlıktan kendini öldürmek komik değil. Hele ki bunun farkında değilsen. Ve diyette perişan olmak insanların diyeti bırakması için ve sonraki yıl için kilo vermeyi ertelemesinin büyük bir nedenidir. Çok düşük kalori diyetleri başka bir nedenle sizi karşı karşıya getirir. Klinik Araştırma Dergisi'nde basılan çalışma glukoz düştüğünde, çok az tükettiğimizde olduğu gibi, beynin hipotalamusun algısı değişir ve beynin insula ve striyatumunu aktive eder. Aynı zamanda, öndeki korteks striyatumundan gelen "YE! YE!" sinyallerinin azaldığı görülür. Glikoz seviyesinde oluşan değişiklik yeme isteğini durmamayı engellemekte olduğunu Dr. Kathleen Page, Güney Kaliforniya Üniversitesi, açıklamaktadır.

Farklı yiyecekler metabolizma hızını yükseltebilir veya düşürebilir. Kilo vermek için, besinlerle uyuşmadan daha fazla aktivite yapmanızı gerekir. Yeşil çay ve kafein metabolizma hızını arttırır. Ve kaslar yağlardan daha fazla kalori yaktığı için, proteinden zengin olan besinler metabolizma hızınızı arttırır. Proteinden alınan kaloriler sindirmeniz için daha fazla kalori yakan enerji alır ve karbonhidrat bakımından zengin olan kaloriden daha fazla tokluk bırakır. Yüksek lifli tahıllar nişastalı ve şekerli meyve ve sebzelere ikinci dereceden yakındırlar. Eğer diyet sizin tok hissetmenizi sağlarsa, buna alışıp hayat tarzınızı doğru bir şekilde değiştirip ve sekiz haftalık şok diyet olmadan yaparsanız. Hangi yiyeceklerin sizi daha tok tutacağı önemlidir. Salata, çorba, makarna ve tokluk oluşturacak üzümler de sizin kilo vermenizi sağlar.

2011'de Tüketici Repor analizlerinin, Jenny Craig, Slim-Fast ve Weight Watchers hem kısa hem de uzun dönem kilo verme buna bağlılık konusunda hepsi mükemmeldirler. Bu diyetler proteinden yüzde 20 veya daha fazla kalori aldığı için (uzmanlar yüzde 30 almamızı tavsiye ederler) ve her 1000 kalori için en az 21 gram lif içerdiğinden etkilidirler. Protein ve direnç eğitimi nasıl bir farklılık yaratır? Kreider hastalarına günlük 2600 kalori - diğer diyet programına nazaran 800 kalori daha fazla- ve egzersiz verir. Çok düşük metabolizmaları, düşük enerji alımlarından dolayıdır. Ama hastalar daha yüksek kalori aldıklarında kilo verirler ve daha fazla protein alımı, kas güçlendirme eğitimi ve metabolizma hızının artması söz konusudur. " Yüksek protein alımı yağları daha etkili bir şekilde yakan gen ifadesinde değişikliğe neden olur. DNA'nızın sizi incitmesi söz konusu olmaz.

Jenny Craig'in rakiplerini geçmesinin nedeni de başlangıç yemekleri, tatlılar ve abur cuburlar (günde 1315 kalori) ve seçenekleri çıkarmasıdır. Bu kısıtlayıcı görünebilir; ama birçok diyet yapan kişi bu tür kararlardan sayesinde rahat nefes alırlar. "Bunlar birçok insan için çok etkilidir" der profesör Dr. John Foreyt. Aslında "bazı insanlar" "birçok insan" gibi görünür. Sıkı bir şekilde yapılan planlar daha az kilo verilmesine neden olur. Hem de uzun dönem de (bir yıl ya da daha fazla) veya kısa dönemde de etkilidir (altı yıldan daha az dönemde).

Yapılandırılmış yeme planda daha az kötü yiyecekleri yeme eğilimi gösterirsin. Burada tüm kalorilerin nasılk birbirinden farklı olduğunu göreceksiniz. Şeker şuruplu besinler diğer şekerlerden daha fazla kaloriye sahip olmamasına rağmen, beyindeki ve vücuttaki etkisi farklı görünmektedir. Bu savı da Florida Üniversitesi'ndeki yeme sıralaması ve obezite programı yöneticisi Dr Richard Shriner tarafından iletilmiştir. Leptin, seviyesini yani tok olduğumuzun sinyalini veren iştah hormonunun seviyesini düşürür. Shriner şuruplu yiyecekleri "bariatrik yiyecek" olarak adlandırır. Bu yiyecekler daha fazla kilo almamıza neden olacak şekilde fizyolojimizi değiştirir.

En önemli faktör kilo verip vermemek ve aynı kiloda kalıp kalmamaktır. Bu kısmen düşük karbonhidrat diyetlerinin yağ bakımından düşük diyetlere üstünlüğünü açıklar. Düşük yağlı diyetler gerekli olarak protein diyetlerini azaltrı. Çünkü çoğu protein (et, süt ürünleri, fındıklar) yağla gelir. Foreyt "Az yağlı diyetin karton yemek gibi olduğunu" belirtir. "Aç ve mutsuz hissedersin. Uzun zamanlı başarı için, diyetin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyeceklerle şekillendirilmelidir."

Egzersiz de önemli bir rol oynamaktadır. Endorfin ve diğer iyi hissetme kimyasallarını arttırma yeteneğinizi arttırır. "Kendiniz için daha iyi hissederseniz, diyete daha fazla alışırsınız" der Foreyt. Yediklerinizi değiştirmeden, kilo vermeniz sadece egzersizle mümkün değildir. 1847 kilolu hastanın olduğu, 12 haftadan 12 aya değişen aerobik egzersiziyle 14 egzersiz çalışmasının 2011 analizi 6 aydan sonra 1,5 kilo verildiğini ve 12 aydan sonra 2 kilo verildiğini göstermektedir. Egzersiz sadece diyetle etkisini göstermektedir.

Birçok diyet insanlar ona bağlı oldukları sürece işe yarar ve bir birey için bunu yapıp yapmamak kilo verme uzmanlarının kilo vermede psikolojinin ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Jenny Craig danışma seansları ve Weight Watchers haftalık buluşmalar sağlamaktadır. Curves 30 dakikalık yapısal direnç ve aerobik egzersizleri- 30 dakika, 500 kalori ve metabolizmanın hızlanmasını sunar. Metabolizmanın hızını arttırırken kasların artmasını sağlamak için yapılan egzersizin önemi başarı ile başarısızlık arasındaki farkı gösterir. "Eğer kilo vermek isterseniz, tek başınıza yapmayın özellikle de egzersizi" der Kreider. Kendinize bir arkadaş seçin. "Kilo vermeye çalışmak çok yalnız olunan bir deneyim olabilir" der Shriner. "Saat gece 2'de buzbolabına bakarken ve bir şey yemek isterken, bir arkadaşınızı arayın".

Çalışma ne tür psikolojik desteğin yardımcı olduğunu ve kilo veren kişinin davranışsal terapisini inceler. Bu yaklaşımda depresyon gibi akli hastalıklarda etkiyi kanıtlamıştır. Terapistler kişinin kilo vermesini engelleyen negatif yönleri tanımaya yönelir ve özellikle de bir kere başarısız olmaları bir daha başarısız olacakları anlamına geldiğinde. Yapılan bu terapi de kişinin kendisi hakkında daha bilinçli olmasını sağlar.Van Dorsten'e göre kilo vermeyi sağlayan programlar tamamen bilişsel ve davranışsal bileşenlere sahiptirler. "Terapist sizin için realist ve net bir diyet planı oluşturduklarında, sizin kilo almanızı engeller."

Davranışsal yaklaşımı kullanmak kilo vermenin bilimsel parçasıdır. Bu da beyninizde olan gelişmeler kadar sindirim sisteminizde de neler olduğunun önem taşımasıdır. Örneğin, Yale'de yapılan araştırma insanların (milkshake gibi) cezbedici, kalori açısından zengin ve ağır olan yiyecekleri düşündüklerinde, birazcık bu yiyeceği tüketirlerse onu yemeye devam etmezler. Çünkü alacakları kalori miktarı onlara engel olabilmektedir. Diğer taraftan, eğer yiyeceğin kalorisi azsa ve mantıklı görünüyorsa bitene kadar bu yiyeceği tüketiriz ve hatta hala daha tokluk hissetmeyiz. Bu da diyet yemeklerinin neden işe yaramadığını açığa çıkarır. Çünkü insanlar bu yemekleri daha çok tüketmeye yönelirler. Bu diyet yiyeceğin bir havuç kadar bizi doyuracağını düşünürüz ve bu yüzden de kendi kendimize ona bir beklenti yükleriz. Almamız gereken ilk der de kendimizi yiyeceğimiz yemekler hakkında ikna etmek. Bu yönde de yiyeceklerin bizi doyuracağına ve yeterli olduğuna inanmaktır.

Günün sonunda mantıklı bir şekilde yemek yemek ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmak sizin iradenizi güçlendirecektir. Bununla birlikte kendiniz için sonuç oluşturmak isteyeceksiniz. Burada da anlayacağımız gibi psikolojinin ve bilimin ne kadar şüpheye neden olmayacak bilgiler sunduğunu ve bu bilgilerin net olduğunu görebiliriz.

Florida Eyalet Üniversitesi,Psikolog Roy Baumeister'ın da belirttiği gibi irade tıpkı enerji gibi sonu olan bir kaynaktır. İradenizi herhangi bir şey için kullanırsanız, başka bir şey için de kullanacağınız miktarda azalma olur. Bu yüzden de kilo vermek için kendi iradenizi kullanın.

Örneğin kendilerini diyette kısıtlayan kişiler, alışverişe gidince istedikleri yiyecekleri almaktan kendilerini alamadılar. Ayrıca arkadaşları ile dışarıya yemeğe çıkmamak için elinden geleni yapan kişi, uzun zamandır almamak için direndiği ayakkabıdan vaz geçemez. Çünkü iradesini başka bir şey için olabildiğince kullanmıştır ve gücü azalmıştır.

Ve tüm bunlar da başarısız olursa, mutlaka gelecek yeni bir yıl ya da pazartesi olacaktır.

Zayıf Kalmak için Kolay Kurallar

İrade sınırlı olabilir. Çok fazla takılıp kalmak istemediğin alışkanlıklardan uzak bir hayat ayarlayın.

Hafif Bir Alışveriş Yapın

öncelikle bol kalorili ve sizin yemenizi sağlayacak yiyecekleri satın almayın. Bunları satın alırsanız, gözünüzün önünden ve ulaşabileceğinizden daha uzak bir yere onları yerleştirin.

Evde Yemek Yiyin.

restoranlarda çok fazla kalori almak oldukça kolaydır. O yüzden kendi seçeceğiniz yiyeceklerle oluşturacağınız menüyle evde yemek yiyin.

Bir Günlük Tutun.

kilo verme projeniz için bir kayıt yapın ve kendinizi övmek adına listeyi kısaltmayın. Peynire ve aşırı yağlı yemeklere karşı koyamadığınızda, kendinizi görmek önemlidir. Değişen hayat tarzınız oluştukça kendinize güveniniz artacaktır.

Daha iyi Uyuyun.

düzenli uyku kilo yönetimi için önem taşır. Bu yüzden günde yedi sekiz saat uyumak önemlidir.

Kendinize Ödül Verin

herkes ödüle ihtiyaç duyar ve küçük ödüller iradenizi güçlendirebilir. Rejiminize ödül kavramını katmayı ihmal etmeyin. 2011'de yapılan bir araştırmaya göre 18 hafta boyunca diyet yapan ve her gün siyah çikolata yiyen kişiyle yemeyen kişinin aynı kiloyu yani 5 kilo verdiğini göstermektedir.

Aşırı Şekilde Diyet Yapmayın.

Diyet yapmaya kendinizi adamak yeterince zor ve hayatınızı da ona göre şekillendirip yeni bir hayat tarzı oluşturmak da hayatınızdaki her şeyi zayıflatır. Gerçekçi olun. Hepsini aynı anda yapmanız mümkün değil. İşte ya da evde stresli bir projeye başlamayın. Çünkü kilo verme planına başladınız.

Daha Sık Yemek Yiyin!

Daha iyi anlamanın fizyolojisi ve psikolojisini ortaya çıkaran diğer bir ipucu da yemek yemenin sindirim sisteminde daha çok glikoz ve yağın birikmesine neden olur ve bu da metabolizma hızını arttırırken iştahı azaltır. Yemekler arasında yağ ve glikoz hücrelerimizin hareket etmesini sağlamak için depoladığı yağları ortaya çıkarır ve metabolizma yavaşlar. Birçok diyet yapan kişi üç büyük öğün yemek yerine 5 küçük öğün sayesinde daha iyi sonuç elde edebilirler. Daha sık yemek yemek metabolizmayı hızlandırır ve kan şekerinin düşmesini engeller. Ki ani iştah artmasının en büyük etkeni olarak görülür.Bunun tam tersinde ise eğer 1200 kaloriden az kalori alırsanız, vücut bunu kıtlık olarak algılar ve vücudu hayatta kalma mücadelesine hazırlar. Metabolizmayı yavaşlatırken yağların yakılmasına engel olur. Kronik olarak da aç hissetmek de diyeti bırakmamızın en etkili nedeni haline gelir. Bu yüzden de denge oluşturmak ve ona uymak gerekmektedir.