KABIZLIK NEDENLERİ - DİYETİSYEN ZEYNEP EDA İMAMOĞLU - ANKARA

blog yazısı ekle !

KABIZLIK NEDENLERİ - DİYETİSYEN ZEYNEP EDA İMAMOĞLU - ANKARA

Pek çok nedene bağlı gelişebilen ve bazı hastalıkların da belirtileri arasında olan bir rahatsızlıktır

Sağlıklı bir bireyin günde bir kez ile haftada en az üç kez dışkılaması gastrointestinal sistemin işlevini sağlıklı sürdürdüğü anlamına gelir.

Yetersiz posa alımı, az su tüketimi, hareketsizlik, alkol tüketimi, hormon bozuklukları, tiroid hastalıkları, depresyon, demir eksikliği kabızlığın temel nedenleri arasında sayılabilir.

Peki belirtlilerin şiddetini azaltmak ya da tekrarını önlemek için neler yapabiliriz. Güne 1 bardak ılık su tüketerek başlayın (limon suyu ilave edilebilir, mide problemleriniz ya da düşük tansiyonunuz yoksa açken tüketilen bir bardak ılık su sindirim fonksiyonlarınızı olumlu etkileyecektir)

Günde 2-2,5 L su tüketin. Posadan zengin yiyecekler tüketin. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketin. pirinç pilavı veya makarna yerine bulgur pilavı tüketmeye çalışın

Günde 5 porsiyon sebze tüketin ( sebze yemeği ya da salata)

Meyvelerin suyunu sıkarak tüketmek yerine taze olarak kendilerini tüketin. Öğün atlamayın, uzun süre aç kalmayın

Haftada 2 gün kurubaklagil tüketin

Sağlıklı öğünler tercih edin Fastfood, kızartma, hamur işi gibi sağlıksız öğünler de ve şekerli yiyeceklerin kabızlığı artırdığını unutmayın‼ Sigara ve alkol tüketiminden kaçının. Fiziksel aktivitenizi artırın. Düzenli fiziksel aktivite bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olacaktır.

BESLENME VE YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ İLE ÖNLENEMEDİĞİ DURUMLARDA MUTLAKA BİR HEKİME BAŞVURULMALIDIR ‼️


Diyetisyen Zeynep Eda İmamoğlu
Ankara Diyetisyenleri