KASLARINIZI DEĞİL YAĞLARINIZI YAKIN

blog yazısı ekle !

KASLARINIZI DEĞİL YAĞLARINIZI YAKIN

Sağlıklı zayıflamak denilince, aklımıza yağlardan kurtulmak gelmektedir. Aşağıda kas kaybetmeden nasıl kilo vereceğinizle ilgili bazı ipuçları var.
1. Yeteri Kadar Protein Yiyin

Günlük aldığınız protein miktarı kas oluşumu için tek önemli beslenme ölçütüdür. Bu aslında yediğiniz yiyecekle, öğünle ya da yediğiniz yiyeceğin kalitesi ile ilgilidir. Gün içerisinde yeteri kadar protein alımıyla kas değil yağ yakabilirsiniz. Birçok araştırma da bunu kanıtlamıştır. Fazladan protein alımı da yağ yakımı anlamına gelmektedir.

Bu yüzden de kas oranınızı korumak için uygun bir diyet oluşturulmalıdır. Peki ya ideal protein alımı nedir? Her yarım kilonuz için 1 gram protein olarak düşünebilirsiniz.

Diyetisyen Merve Emek Hacıfazlıoğlu

Balgat

Merhaba ben Merve

1992 Ankara doğumluyum. 2014 yılında İstanbul Arel Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde mezun oldum. Mezun olduktan sonra tekrar Ankara'ya döndüm ve hemen çalışmaya başladım. Farklı spor salonlarında çalıştıktan ve biraz tecrübe edindikten sonra 2015 yılında bir beslenme danışmanlığı merkezinde işe başladım. Yaklaşık 2 buçuk sene sonra sağlıklı beslenmenin ve zayıflamanın sadece besinlerle alakalı olmadığını anladım ve işin psikolojik boyutu beni çok etkiledi pek çok kitap okudum fakat yeterli olmadığını düşündüm ve bunu profesyonel bir şekilde yapmaya karar verdim ve işimden ayrılıp Orjin Akademi'de "Yaşam Koçluğu" eğitimi almaya başladım.

Eğitimler sonrasında üniversitenin ilk yıllarından beri hayalim olan beslenme ve diyet danışmanlığımı açtım. Hedefim sağlıklı beslenme programını yaşam koçluğu ile birleştirip danışanlarımı zayıflatmanın yanı sıra daha kaliteli bir yaşama kapıları aralamak.

Şuanda kuruculuğunu yaptığım diyet ve yaşam koçluğu merkezinde çalışmaktayım.
devamını oku...
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. 1267. Sok No:1/2 Balgat-Ankara

Diyetim Burada

Pursaklar

Profesyonel ekip eşliğinde, uzman diyetisyenlerin sizlerle VIP ilgilendiği bir hizmet düşünün. Sağlıklı yaşamayı kendinize hedef olarak belirlemenizde yardımcı olacak olan bu uzman ekip sadece sizin mutluluğunuz ve ideallerinizi göz önünde bulundurur. Mutluluğun ve kahkahaların kalori yaktırdığına inanıyoruz. mutluluğunuz ve şen kahkahalarınız için sizleri ofisimize bekliyoruz.devamını oku... Adres: Fatih Mah. Emek Cad. 15/2 Pursaklar - Ankara

İnteraktif Diyet Merkezi

Kızılay

2 şube (Merkez Kızılay ve Şube Eryaman) 3 Diyetisyen olarak Ankara'da hizmet vermekteyiz.

Merhaba, Çalışma yöntemi olarak; iki hizmeti bir arada veriyoruz.

İlk olarak, merkezimizde her hafta yüz yüze görüşme yapıyoruz.

Yeni teknoloji profesyonel vücut analiz cihazımız 4 Frekanslı (5, 50, 250, 550 KHZ) ACCUNİQ 510 ile 19 farklı ayrıntılı segmental analizinizi yaparak haftamızı değerlendiriyoruz. Analiz sonuçları ve programa uyumunuza göre her hafta diyet programımızı değiştiriyoruz.

İkinci olarak da, www.interaktifdiyet.com web sitemizde size bir kayıt oluşturuyoruz. Burada bulunan" Besin Bilgi Bankamız" aracılığıyla siz yediğiniz besinleri sayfanıza kaydettiğinizde; söz konusu besinlerden ne kadar enerji, yağ, protein, karbonhidrat, kolesterol aldığınızı, oluşan grafikler ve tablolar yardımıyla limitlerinizi geçip geçmediğinizi ya da nasıl bir beslenme yaptığınızı görebiliyorsunuz. Böylece besinler hakkında farkındalığınız ve motivasyonunuz artıyor.

Günlük olarak bu besin tüketimlerinizi değerlendirerek sizi motive edici yönlendiriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir sıkıntınız ya da sorunuz olursa da telefon veya WhatsApp aracılığıyla desteğimizi anlık devam ettiriyoruz.

Program sonunda Hedefinize ulaştığınızda ayda bir Kontrollü Koruma diyetinizi hediye ediyoruz
devamını oku...
Adres: Selanik Cad. 39/15 Kızılay - Ankara

Diyetisten Elmas Burçin Yücel

Çayyolu

5 ekim 1993 doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Ankara'da tamamladıktan sonra 2015 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca çocuk sağlığı, gebe ve emziren anne beslenmesi, obezite ve beslenme tedavisi, sporcu beslenmesi, ağırlık kontrolü ve hastalıklarda tıbbi beslenme gibi çeşitli konularda çalışmalar yaparak deneyimler edindim. Ankara Özel Medicana Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi, Yüzüncüyıl Aile Sağlığı Merkezi, Ankara Atatütrk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi Türkiye'nin birçok saygın sağlık kurumunda stajlarımı tamamladım. Mezun olduğum yıl Sports İnternational Altınoran şubesinde işe başladım ve 4 yıl sporcu beslenmesi, ağırlık yönetimi, kilo alma kilo verme gibi birçok alanda çalışma fırsatım oldu. 2017-2019 yılında yüksek lisans eğitimimi sporcu beslenmesi üzerine tamamladım. Eylül ayından itibaren 360 fit zayıflama merkezinde uzman diyetisyen olarak beslenme danışmanlığı hizmeti vermekteyim.
devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2753. Cd. No: 33 Orun Villaları Yenimahalle - Ankara

Diyetisyen M.Hafsanur Tok ile Eat&Fit

Çukurambar

devamını oku... Adres: Beştepe Mah. Nergiz Sokak No:7/2, Via Flat No: 87 Çukurambar - Ankara

Diata Klinik Uzm. Dyt. Merve Demir Çelebi

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. Maidan İş Merkezi C-40 Çankaya - Ankara

Uzman Diyetisyen Fitoterapi Uzmanı Yasemin Bekmezci

Çukurambar

1981 yılında Ankara'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimden sonra 1999 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyet Bölümü'nü burslu olarak kazandım. 2003 yılında üniversiteden birincilikle mezun oldum. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde bilim uzmanlığını tamamlayarak uzman diyetisyen oldum. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi'nin Fitoterapi Yüksek Lisans Programı'nı bitirerek fitoterapi uzmanı unvanını almaya hak kazandım. Burada bitkilerin dünyasıyla tanışarak mesleğime farklı bir bakış açısı kazanma fırsatı yakaladım ve obezite tedavisinde kullanılan bitkilerle ilgili araştırmalar yaptım.

Çalışma hayatıma ilk olarak, 2003 yılında Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde başladım. Arkasından çeşitli kurumlarda klinik diyetisyen, kurum diyetisyeni, yönetici diyetisyen olarak çalıştım. 2012 yılında Acıbadem Sağlık Grubu'nda görev almaya başladım. 2018 yılının sonuna kadar aynı kurum çatısı altında klinik diyetisyen olarak hem poliklinik hem de yatan hastalara beslenme ve diyetetik alanında hizmetler verdim aynı zamanda Acıbadem Sağlık Grubu adına çeşitli kurumlara kurumsal beslenme danışmanlığı yaptım. Bütün çalışma hayatım boyunca mesleki pek çok seminer ve kongrelere katıldım, kurumlara, kadın gruplarına, okullara eğitim ve seminerler hazırlayıp sundum. Beslenme ile ilgili gazete ve dergilerde yayınlanmak üzere makaleler yazdım, televizyon programlarında yer aldım, bilimsel yayınlar yaptım.

2019 Mart ayı itibariyle kurduğum "Yasemin Bekmezci Beslenme Danışmanlık" ofisimde bireysel ve kurumsal beslenme ve diyet hizmetleri vermekteyim. Aynı zamanda uzakta olan danışanlarım için online diyet hizmetleri sunmaktayım.

HİZMETLER:

BİREYSEL DANIŞMANLIK

Kişiye özel beslenme programlarında hizmet verdiğimiz alanlar şöyledir:

•Kilo alma-verme programları

•Hastalıklarda Beslenme programları (Diyabet, İnsülin Direnci, Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları, Metabolik Sendrom, Böbrek Hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları, Sindirim Sistemi Hastalıkları, GUT, Kanserde Beslenme)

•Kadınlara Özel Beslenme Programları (Gebelik ve Emziklilikte Beslenme, Menapozda Beslenme, Polikistik Over Sendromunda Beslenme, Osteoporozda Beslenme…)

•Bebek ve Çocuk Beslenmesi

•Ergenlik Döneminde Beslenme

•Yaşlılarda Beslenme

•Özel Durumlarda Beslenme (Besin Alerjileri, Gluten Entorapatisi, Laktoz İntoleransı,Vejetaryen ve Vegan Beslenme...)

•Yeme Bozukluklarında Beslenme

•Sporcu Beslenmesi

KURUMSAL DANIŞMANLIK

Bu kapsamda verdiğimiz hizmetler şöyledir:

-Çalışanlara yönelik bireysel beslenme danışmanlık hizmeti

-Menü planlama hizmeti,

-Eğitim, seminer, work-shop hizmetleri

ONLİNE DİYET DANIŞMANLIĞI
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1445. sokak No:2 The Paragon B Blok K:23 Çukurambar / Ankara

Diyetisyen Songül Kanımtürk

Kavaklıdere

Diet Club Uzm. Diyetisyen Songül Kanımtürk tarafından SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEYİ öğreterek kalıcı diyet uygulamalarını hayata geçirmek için Ankara' da kurulmuştur.

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Bir yıl Devlet Hastanesi diyetisyenliği yaptıktan sonra bilim uzmanlığı yapmak üzere Hacettepe Üniversitesinde kendi bölümümde sınavlara girerek yüksek lisansa başladım.

İstanbul'da bir zayıflama merkezinin diyetisyenliğini yapmak üzere özel sektöre geçtim. 1992 yılında Ankara'da Diet Club adında sağlıklı zayıflama merkezini kurdum. 16 yıl aynı adreste Nenehatun Caddesinde hizmet verdikten sonra iki yıl plastik cerrahi kliniğinde danışmanlık hizmeti verdim. Ocak 2010-2014 yıllları arasında Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek merkezinde kadın, erkek, çocuk, gebe, emzikli beslenme ve özellikle sağlıklı zayıflama konusunda hizmet verdim. 2015 Ocak ayından itibaren Atatürk Bulvarı no 185 kat:5 de Beslenme Danışmanlığı yapmaktayım. Bu arada Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongreleri, Obezite eğitim sertifika programlarına katıldım ve katılmaya devam etmekteyim. Beslenme ile ilgili kitap projem devam etmektedir. Hacettepe Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim dalından yüksek lisans programını tamamlayarak 2015 Şubat ayında bilim uzmanlığı ünvanı ile mezun oldum . Evliyim ve iki çocuk annesiyim.
devamını oku...
Adres: Atatürk Bulvarı No:185 Kat:5 Kavaklıdere - Ankara

İnteraktif Diyet Merkezi - Eryaman

Eryaman

2 şube (Merkez Kızılay ve Şube Eryaman) 3 Diyetisyen olarak Ankara'da hizmet vermekteyiz.

Merhaba, Çalışma yöntemi olarak; iki hizmeti bir arada veriyoruz.

İlk olarak, merkezimizde her hafta yüz yüze görüşme yapıyoruz.

Yeni teknoloji profesyonel vücut analiz cihazımız 4 Frekanslı (5, 50, 250, 550 KHZ) ACCUNİQ 510 ile 19 farklı ayrıntılı segmental analizinizi yaparak haftamızı değerlendiriyoruz. Analiz sonuçları ve programa uyumunuza göre her hafta diyet programımızı değiştiriyoruz.

İkinci olarak da, www.interaktifdiyet.com web sitemizde size bir kayıt oluşturuyoruz. Burada bulunan" Besin Bilgi Bankamız" aracılığıyla siz yediğiniz besinleri sayfanıza kaydettiğinizde; söz konusu besinlerden ne kadar enerji, yağ, protein, karbonhidrat, kolesterol aldığınızı, oluşan grafikler ve tablolar yardımıyla limitlerinizi geçip geçmediğinizi ya da nasıl bir beslenme yaptığınızı görebiliyorsunuz. Böylece besinler hakkında farkındalığınız ve motivasyonunuz artıyor.

Günlük olarak bu besin tüketimlerinizi değerlendirerek sizi motive edici yönlendiriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir sıkıntınız ya da sorunuz olursa da telefon veya WhatsApp aracılığıyla desteğimizi anlık devam ettiriyoruz.

Program sonunda Hedefinize ulaştığınızda ayda bir Kontrollü Koruma diyetinizi hediye ediyoruzdevamını oku...
Adres: Şehit Osman Avcı Mah. 2651. Cad. No:16 E Blok C:3 Eryaman - Ankara


2. Güç Elde Edin

Vücudunuzun kaldırabileceği ağırlıkları kaldırmak sizin sadece enerji kaybetmenizi sağlar. Bu da vücudunuzun kas elde etmesini kolaylaştırmaz. Daha fazla ağırlık kaldırmazsak vücudumuz sadece enerji yakmaya odaklanmaz ve kas elde etmeniz mümkün olmaz. Amacınız gücünüzü elde etmek ve bunun sonucunda kas kaybetmekten uzak kalmaktır. Bu yüzden de yağ yakarken gelişim göstermeniz ve daha güçlü olmanız esastır.

Eğer gücünüz daha ağır egzersizler yapmak için elverişli değilse, onu sabitlemeniz sizin için daha uygun olacaktır.

3. Kilo Verme Egzersiz Sıklığını Azaltın

Rutin olarak egzersiz yapmanız, yoğun olan hayatınız içinde güç kaybına sebebiyet verir. Kas oranını arttırmaya çalışırken vücudun bir şekilde gücünü kaybetmesine neden olursunuz. Ve senaryonun her zaman nasıl devam ettiğini biliyor musunuz? Elbette, güç kaybı olarak devam eder.

Eğer kas oranınızın aynı olmasını istiyorsanız ya da arttırmak istiyorsanız kondisyonunuzun durumunun önem taşıdığını unutmayın. Yaptığınız aşırı fitness vücudunuzun güç kaybetmesine, yağ yakımının azalmasına ve kas kaybına sebep olur.

4. Aldığınız kaloriyi çok azaltmayın

Bildiğimiz üzere kilo vermek istiyorsak, yaktığımız kaloriden fazla kalori tüketmememiz gerekmektedir. Fakat birdenbire kalori alımını azaltırsak bu vücudun gücünün ve aynı zamanda kas oranının azalmasına neden olur. Bu yüzden de ilk başta yüzde yirmi gibi bir kalori düşüşü vücut için ideal bir kayıp olacaktır.

5. Aldığınız Kaloriyi Dengelemek

Elbette listedeki kurallar hayatınıza listedeki kadar net bir şekilde geçmeyecektir. Fakat diyetin kurallarından biri de mutlaka çözümcü bir yapıya sahip olmaktır. Eğer bir gün fazla kalori aldıysanız, diğer gün için daha az kalori alarakdenge oluşturabilirsiniz. Böylece bir döngü oluşturmuş olursunuz. Fakat bu bahsettiğimiz elbette yağ ve karbonhidrat için geçerlidir. Protein bizim için önem taşıdığı için her gün belirli bir seviyede olmalıdır. Çünkü amacımız yağ yakmak; ama kas kaybetmemektir. Eğer her gün eşit miktarda besin tüketirseniz, her gün için eşit miktarda kilo kaybı yaşayacaksınız. Böylece bir haftada elde ettiğiniz sonuç eşit dağılıma sahip olacaktır. Fakat yapacağınız döngüyle bazı günler daha fazla kilo verirken, diğer günler daha az kilo vereceksiniz. Yine de haftanın sonunda verdiğiniz kilo aynı olacaktır. Bu durum sadece size esnek bir plan sağlayacaktır.

Gerçekten işe yarıyor mu? Elbette. Bunun büyük bir hayranı olacağınıza eminim. Bu yöntemle sadece kas oranınızı istediğiniz düzeyde tutmakla kalmazsınız. Ayrıca mutlu olup hayattan zevk alırsınız ve kendi iştahınızı kontrol edersiniz. Sizin de bu konuda deneyimlerinizi duymak isterim.

6. Gerektiğinde Diyete Ara Verin

Bir dakikalığına dürüst olabilir miyiz? Diyet kelimesi bile tek başına bize itici gelmiyor mu? Vücudunuz aslında kalori alımının azalmasından asla hoşlanmıyor. Çünkü çok yemeğe alışan beynimiz asla durmamız gerektiğini bize hatırlatmayacaktır.

Kilo verirken yaşanılan fiziksel ve psikolojik engeller hayatımızı zorlaştırır. İnsülin, tiroit hormonu, metabolizmayla ilgili her durum ve tüm vücudumuz (ve aklımız) daha az kaloriyledaha iyi çalışır. Bu noktada diyete ara verme kavramı ortaya çıkmıştır.

Kişiden kişiye değişse de, diyete ara verme kavramı bir ya da iki hafta için eski alışkanlığınıza dönmek; fakat diyete tekrardan başlamak anlamında kullanılır. Çünkü kilo verme süreci sancılıdır ve kişiyi bunaltan bu durum için kısa bir mola vermek nefes aldırabilir. Ama diyete henüz başladıysanız ve fazla kilonuz varsa diyete ara verme hiç de iyi bir fikir olmayacaktır. Bu durumu uygulamak için vereceğiniz kilonun az olması gerekmektedir. Bu da kas oranınızın sabit kalmasını kolaylaştıracaktır.

7. Egzersizden Önce ve Sonra Besin Alın

Amacınız kilo vermekse egzersizden önce ve sonra besin alımı sizin için daha az önemli olacaktır. Fakat amacınız kas elde etmekse bu durum tam tersine önem kazanacaktır. Egzersizden önce ve sonra besin alımı tamamen kondisyon kazanmak için önem kazanmaktadır. Eğer sizin için kas oranı ilk plandaysa, egzersizden önce yediğiniz öğünler de önem taşıyacaktır.

8. Fazla kardiyo yapmaktan kaçının (Veya hiç yapmayın)

Fazla kardiyo çalışmanız kilo kaybı yerine güç ve kas kaybına neden olacaktır. Bu da kilo verilirken karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur. Kilo verirken denge oluşturmak amacıyla yağ kaybı yaşarken, kas oranımızı yüksek tutmaya çalışmamız gerekmektedir.

Vücudunun düzgün bir biçime sahip olmasını isteyen kişiler genellikle çok az kardiyo yaparlar. Bazense kardiyoyu hiç tercih etmezler. Diyet yaparak kalori alımını azaltmak ve kas kaybını önlemek için egzersiz yapmak her zaman için kardiyodan daha eğlenceli ve güvenlidir. İstediğiniz ölçülere ulaştığınız noktada kardiyoyu kullanmanız sağlığınız için daha iyi olacaktır. Böylece vermekte güçlük çektiğiniz kilolardan kardiyonun zorluğu ile kurtulabilirsiniz.

Kardiyo hakkında bilmeniz gerekenler:

• Yüksek yoğunlukta yapılan kardiyo çalışması, sinir sisteminizin ve kas liflerini yok etmektedir.

• Tipik kardiyo (örneğin; 30 dakikalık jogging)yüksek yoğunlukta yapılan kardiyo kadar zararlı değildir.

• Fazladan yapılan kardiyo ise (60 dakikadan fazla yapılan jogging veya her gün bunun tekrarlanması) kas kazanımında sıklıkla sorunsal bir durum yaratmaktadır.

Kilo verirken önemli olan tartıdaki ya da aynadaki görüntünüz olmamalıdır. Tartıdan giden rakamlar kadar vücudunuzdan giden yağlar ve vücuttaki kaslar da önem taşımaktadır. Bu yüzden de sağlıklı kilo vermek yağ yakmaktır, kas kaybetmek değildir. Fitness merkezlerine gidip yorulmak yerine, 30 dakika yapacağınız yürüyüş sizin için daha karlı olacaktır.