KİLO ALMANIN SAĞLIKLI YOLLARI

blog yazısı ekle !

KİLO ALMANIN SAĞLIKLI YOLLARI

Çoğumuz zayıf olan insanları kıskanmaktayken, zayıf olan ve kilo almaya çalışan kişi sayısı hiç de az değildir. Bu yüzden de çok zayıf olmak kıskanılacak bir durum değildir. Eğer kilo vermekle ilgiliyseniz, onların da kilo almak için çaba harcadığını unutmayınız.
Sağlıklı bir şekilde kilo almak gerçek bir mücadeledir. Kilo alma nedenlerinden bazıları sağlıkla ilgili sorunlar ve iştah eksikliğidir. Bu durumdan kurtulmak için de sağlıklı bir şekilde spor yapılıp kas oranını dengeli tutmak gerekmektedir. Doğal olarak zayıf olmak büyük bir problem değildir. Ama kilo almak istiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde almak istiyorsanız, her şeyi yiyerek bu amaca ulaşmaya çalışmayınız.

Kalorili olduğu kadar besleyici yiyecekler de tüketiniz.

Kilo almak için sağlıklı yiyeceklere odaklanın. Çünkü amacınız kilo almak olsa da ilk amacınız besleyici yiyeceklere yönelmek olmalıdır.

Eğer kilonuz yaşınıza ve boyunuza göre azsa, yavaş yavaş kilo almaya çalışın. Böylece yaşınıza ve boyunuza uygun kiloya ulaşınca kilonuzu sabitlemeye çalışabilirsiniz.

Doğru yöntemlerle kilo almanız önem taşımaktadır. Bu yüzden de yağ bakımından zengin abur cuburları, çikolata, cips gibi yiyecekleri listenizin başına sakın koymayın. Bu yiyecekler sadece vücudunuzdaki yağ oranını arttırır. Bunun yerine günde üç öğün yemek yiyin ve öğün aralarında atıştırmayı unutmayın.

Diyetisyen Merve Emek Hacıfazlıoğlu

Balgat

Merhaba ben Merve

1992 Ankara doğumluyum. 2014 yılında İstanbul Arel Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünde mezun oldum. Mezun olduktan sonra tekrar Ankara'ya döndüm ve hemen çalışmaya başladım. Farklı spor salonlarında çalıştıktan ve biraz tecrübe edindikten sonra 2015 yılında bir beslenme danışmanlığı merkezinde işe başladım. Yaklaşık 2 buçuk sene sonra sağlıklı beslenmenin ve zayıflamanın sadece besinlerle alakalı olmadığını anladım ve işin psikolojik boyutu beni çok etkiledi pek çok kitap okudum fakat yeterli olmadığını düşündüm ve bunu profesyonel bir şekilde yapmaya karar verdim ve işimden ayrılıp Orjin Akademi'de "Yaşam Koçluğu" eğitimi almaya başladım.

Eğitimler sonrasında üniversitenin ilk yıllarından beri hayalim olan beslenme ve diyet danışmanlığımı açtım. Hedefim sağlıklı beslenme programını yaşam koçluğu ile birleştirip danışanlarımı zayıflatmanın yanı sıra daha kaliteli bir yaşama kapıları aralamak.

Şuanda kuruculuğunu yaptığım diyet ve yaşam koçluğu merkezinde çalışmaktayım.
devamını oku...
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. 1267. Sok No:1/2 Balgat-Ankara

Diyetim Burada

Pursaklar

Profesyonel ekip eşliğinde, uzman diyetisyenlerin sizlerle VIP ilgilendiği bir hizmet düşünün. Sağlıklı yaşamayı kendinize hedef olarak belirlemenizde yardımcı olacak olan bu uzman ekip sadece sizin mutluluğunuz ve ideallerinizi göz önünde bulundurur. Mutluluğun ve kahkahaların kalori yaktırdığına inanıyoruz. mutluluğunuz ve şen kahkahalarınız için sizleri ofisimize bekliyoruz.devamını oku... Adres: Fatih Mah. Emek Cad. 15/2 Pursaklar - Ankara

İnteraktif Diyet Merkezi

Kızılay

2 şube (Merkez Kızılay ve Şube Eryaman) 3 Diyetisyen olarak Ankara'da hizmet vermekteyiz.

Merhaba, Çalışma yöntemi olarak; iki hizmeti bir arada veriyoruz.

İlk olarak, merkezimizde her hafta yüz yüze görüşme yapıyoruz.

Yeni teknoloji profesyonel vücut analiz cihazımız 4 Frekanslı (5, 50, 250, 550 KHZ) ACCUNİQ 510 ile 19 farklı ayrıntılı segmental analizinizi yaparak haftamızı değerlendiriyoruz. Analiz sonuçları ve programa uyumunuza göre her hafta diyet programımızı değiştiriyoruz.

İkinci olarak da, www.interaktifdiyet.com web sitemizde size bir kayıt oluşturuyoruz. Burada bulunan" Besin Bilgi Bankamız" aracılığıyla siz yediğiniz besinleri sayfanıza kaydettiğinizde; söz konusu besinlerden ne kadar enerji, yağ, protein, karbonhidrat, kolesterol aldığınızı, oluşan grafikler ve tablolar yardımıyla limitlerinizi geçip geçmediğinizi ya da nasıl bir beslenme yaptığınızı görebiliyorsunuz. Böylece besinler hakkında farkındalığınız ve motivasyonunuz artıyor.

Günlük olarak bu besin tüketimlerinizi değerlendirerek sizi motive edici yönlendiriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir sıkıntınız ya da sorunuz olursa da telefon veya WhatsApp aracılığıyla desteğimizi anlık devam ettiriyoruz.

Program sonunda Hedefinize ulaştığınızda ayda bir Kontrollü Koruma diyetinizi hediye ediyoruz
devamını oku...
Adres: Selanik Cad. 39/15 Kızılay - Ankara

Diyetisten Elmas Burçin Yücel

Çayyolu

5 ekim 1993 doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Ankara'da tamamladıktan sonra 2015 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum. Eğitim hayatım boyunca çocuk sağlığı, gebe ve emziren anne beslenmesi, obezite ve beslenme tedavisi, sporcu beslenmesi, ağırlık kontrolü ve hastalıklarda tıbbi beslenme gibi çeşitli konularda çalışmalar yaparak deneyimler edindim. Ankara Özel Medicana Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi, Yüzüncüyıl Aile Sağlığı Merkezi, Ankara Atatütrk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi Türkiye'nin birçok saygın sağlık kurumunda stajlarımı tamamladım. Mezun olduğum yıl Sports İnternational Altınoran şubesinde işe başladım ve 4 yıl sporcu beslenmesi, ağırlık yönetimi, kilo alma kilo verme gibi birçok alanda çalışma fırsatım oldu. 2017-2019 yılında yüksek lisans eğitimimi sporcu beslenmesi üzerine tamamladım. Eylül ayından itibaren 360 fit zayıflama merkezinde uzman diyetisyen olarak beslenme danışmanlığı hizmeti vermekteyim.
devamını oku...
Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2753. Cd. No: 33 Orun Villaları Yenimahalle - Ankara

Diyetisyen M.Hafsanur Tok ile Eat&Fit

Çukurambar

devamını oku... Adres: Beştepe Mah. Nergiz Sokak No:7/2, Via Flat No: 87 Çukurambar - Ankara

Diata Klinik Uzm. Dyt. Merve Demir Çelebi

Mustafa Kemal Mahallesi

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mah. Maidan İş Merkezi C-40 Çankaya - Ankara

Uzman Diyetisyen Fitoterapi Uzmanı Yasemin Bekmezci

Çukurambar

1981 yılında Ankara'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimden sonra 1999 yılında Başkent Üniversitesi, Beslenme ve Diyet Bölümü'nü burslu olarak kazandım. 2003 yılında üniversiteden birincilikle mezun oldum. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde bilim uzmanlığını tamamlayarak uzman diyetisyen oldum. 2016 yılında Anadolu Üniversitesi'nin Fitoterapi Yüksek Lisans Programı'nı bitirerek fitoterapi uzmanı unvanını almaya hak kazandım. Burada bitkilerin dünyasıyla tanışarak mesleğime farklı bir bakış açısı kazanma fırsatı yakaladım ve obezite tedavisinde kullanılan bitkilerle ilgili araştırmalar yaptım.

Çalışma hayatıma ilk olarak, 2003 yılında Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde başladım. Arkasından çeşitli kurumlarda klinik diyetisyen, kurum diyetisyeni, yönetici diyetisyen olarak çalıştım. 2012 yılında Acıbadem Sağlık Grubu'nda görev almaya başladım. 2018 yılının sonuna kadar aynı kurum çatısı altında klinik diyetisyen olarak hem poliklinik hem de yatan hastalara beslenme ve diyetetik alanında hizmetler verdim aynı zamanda Acıbadem Sağlık Grubu adına çeşitli kurumlara kurumsal beslenme danışmanlığı yaptım. Bütün çalışma hayatım boyunca mesleki pek çok seminer ve kongrelere katıldım, kurumlara, kadın gruplarına, okullara eğitim ve seminerler hazırlayıp sundum. Beslenme ile ilgili gazete ve dergilerde yayınlanmak üzere makaleler yazdım, televizyon programlarında yer aldım, bilimsel yayınlar yaptım.

2019 Mart ayı itibariyle kurduğum "Yasemin Bekmezci Beslenme Danışmanlık" ofisimde bireysel ve kurumsal beslenme ve diyet hizmetleri vermekteyim. Aynı zamanda uzakta olan danışanlarım için online diyet hizmetleri sunmaktayım.

HİZMETLER:

BİREYSEL DANIŞMANLIK

Kişiye özel beslenme programlarında hizmet verdiğimiz alanlar şöyledir:

•Kilo alma-verme programları

•Hastalıklarda Beslenme programları (Diyabet, İnsülin Direnci, Hipertansiyon, Kalp-Damar Hastalıkları, Metabolik Sendrom, Böbrek Hastalıkları, Karaciğer Hastalıkları, Sindirim Sistemi Hastalıkları, GUT, Kanserde Beslenme)

•Kadınlara Özel Beslenme Programları (Gebelik ve Emziklilikte Beslenme, Menapozda Beslenme, Polikistik Over Sendromunda Beslenme, Osteoporozda Beslenme…)

•Bebek ve Çocuk Beslenmesi

•Ergenlik Döneminde Beslenme

•Yaşlılarda Beslenme

•Özel Durumlarda Beslenme (Besin Alerjileri, Gluten Entorapatisi, Laktoz İntoleransı,Vejetaryen ve Vegan Beslenme...)

•Yeme Bozukluklarında Beslenme

•Sporcu Beslenmesi

KURUMSAL DANIŞMANLIK

Bu kapsamda verdiğimiz hizmetler şöyledir:

-Çalışanlara yönelik bireysel beslenme danışmanlık hizmeti

-Menü planlama hizmeti,

-Eğitim, seminer, work-shop hizmetleri

ONLİNE DİYET DANIŞMANLIĞI
devamını oku...
Adres: Kızılırmak Mah. 1445. sokak No:2 The Paragon B Blok K:23 Çukurambar / Ankara

Diyetisyen Songül Kanımtürk

Kavaklıdere

Diet Club Uzm. Diyetisyen Songül Kanımtürk tarafından SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMEYİ öğreterek kalıcı diyet uygulamalarını hayata geçirmek için Ankara' da kurulmuştur.

1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden bölüm üçüncüsü olarak mezun oldum. Bir yıl Devlet Hastanesi diyetisyenliği yaptıktan sonra bilim uzmanlığı yapmak üzere Hacettepe Üniversitesinde kendi bölümümde sınavlara girerek yüksek lisansa başladım.

İstanbul'da bir zayıflama merkezinin diyetisyenliğini yapmak üzere özel sektöre geçtim. 1992 yılında Ankara'da Diet Club adında sağlıklı zayıflama merkezini kurdum. 16 yıl aynı adreste Nenehatun Caddesinde hizmet verdikten sonra iki yıl plastik cerrahi kliniğinde danışmanlık hizmeti verdim. Ocak 2010-2014 yıllları arasında Centrum Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek merkezinde kadın, erkek, çocuk, gebe, emzikli beslenme ve özellikle sağlıklı zayıflama konusunda hizmet verdim. 2015 Ocak ayından itibaren Atatürk Bulvarı no 185 kat:5 de Beslenme Danışmanlığı yapmaktayım. Bu arada Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongreleri, Obezite eğitim sertifika programlarına katıldım ve katılmaya devam etmekteyim. Beslenme ile ilgili kitap projem devam etmektedir. Hacettepe Üniversitesinde Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim dalından yüksek lisans programını tamamlayarak 2015 Şubat ayında bilim uzmanlığı ünvanı ile mezun oldum . Evliyim ve iki çocuk annesiyim.
devamını oku...
Adres: Atatürk Bulvarı No:185 Kat:5 Kavaklıdere - Ankara

İnteraktif Diyet Merkezi - Eryaman

Eryaman

2 şube (Merkez Kızılay ve Şube Eryaman) 3 Diyetisyen olarak Ankara'da hizmet vermekteyiz.

Merhaba, Çalışma yöntemi olarak; iki hizmeti bir arada veriyoruz.

İlk olarak, merkezimizde her hafta yüz yüze görüşme yapıyoruz.

Yeni teknoloji profesyonel vücut analiz cihazımız 4 Frekanslı (5, 50, 250, 550 KHZ) ACCUNİQ 510 ile 19 farklı ayrıntılı segmental analizinizi yaparak haftamızı değerlendiriyoruz. Analiz sonuçları ve programa uyumunuza göre her hafta diyet programımızı değiştiriyoruz.

İkinci olarak da, www.interaktifdiyet.com web sitemizde size bir kayıt oluşturuyoruz. Burada bulunan" Besin Bilgi Bankamız" aracılığıyla siz yediğiniz besinleri sayfanıza kaydettiğinizde; söz konusu besinlerden ne kadar enerji, yağ, protein, karbonhidrat, kolesterol aldığınızı, oluşan grafikler ve tablolar yardımıyla limitlerinizi geçip geçmediğinizi ya da nasıl bir beslenme yaptığınızı görebiliyorsunuz. Böylece besinler hakkında farkındalığınız ve motivasyonunuz artıyor.

Günlük olarak bu besin tüketimlerinizi değerlendirerek sizi motive edici yönlendiriyoruz.

Tüm bunlara ek olarak herhangi bir sıkıntınız ya da sorunuz olursa da telefon veya WhatsApp aracılığıyla desteğimizi anlık devam ettiriyoruz.

Program sonunda Hedefinize ulaştığınızda ayda bir Kontrollü Koruma diyetinizi hediye ediyoruzdevamını oku...
Adres: Şehit Osman Avcı Mah. 2651. Cad. No:16 E Blok C:3 Eryaman - Ankara


Kilo aldıran yiyecekler

Kalorisi yüksek ve besleyici besinler aynı zamanda yağ bakımından zengin olurlar. Bitkisel yağlar; fındık yağı, fıstık, badem yağı, avokado gibi sağlıklı yağlardan bazılarıdır. Bu yağlar hem yüksek kalorili hem de bir o kadar besleyicidir.

Hayvansal yağlar da bitkisel yağların sahip olduğu kaloriye sahiptir. Fakat hayvansal yağlarda doymuş yağ oranı fazla olduğu için kötü kolesterolü arttırmaktadır.

Su yerine yüksek kalorili meyve sularını içiniz ve yüksek kaloriye sahip sosları tüketin. Bunlar mayonez, krema ve diğer soslar olabilir.

Öğün yerine geçen içecekler ve aperatifler çok elverişli olacaktır. Avuç dolusu fındık tüketin veya bu fındıkları çorbanın, salatanın, mısır gevreğinin, tatlıların üzerine serpin. Böylece alacağınız protein, lif, sağlıklı yağ ve kaloriyi arttırmış olacaksınız. Yağlı yoğurdun üzerine eklediğiniz kuru yiyecekler ve fındıklar besleyici kalori almanızı sağlayacaktır. Ve protein bakımından çok daha fazla olacaktır.

Kuru meyveler konsantre olan kalori kaynağıdır ve salata, yoğurt, mısır gevreği, tatlılarla tüketilebilecektir. Ayrıca bu kuru meyveleri tek başına da tüketebilirsiniz.

Patates de büyük bir kalori kaynağıdır. Patates pişirdiğinizde; yağ, süt, peynir, biber, sebze ve fasulye de ekleyin. Başka kolay yol da sebze, salata, tahıl, çorba gibi yiyeceklere zeytinyağı eklemek olacaktır.

Kilo almak için sık sık yemek yiyin.

Neden kilo almak istediğiniz önemli değil. Yapmanız gereken de öğünleri atlamamak ve sık sık atıştırmaktır. Belki de günde altı küçük öğün sizin kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Örnek öğün mayonezli, domatesli ekmek tüketmek ya da kremalı yiyecekler tüketmek olabilir.

Sık sık yiyin ve akıllıca seçimler yapınız. Haftada 500 gram almayı amaçlayabilirsiniz.

Asıl amaç vitamin, mineral, besin ve kalori bakımından zengin olan yiyeceklere odaklanmaktır. Böylece her lokmada yüksek kalori aldığınız gibi beslenmenizi de sağlamış olacaksınız.

Kas Oranını Attırmak

Atletler ve sporcular kalori alırken, bunun kas oranını arttırıp arttırmadığına dikkat ederler. Böylece yeterince güç elde etmedikleri anlaşılır. Kas oranını arttırmak için en iyi yiyecekler tavuk ve balıktır. Bu yiyeceklerle birlikte de pirinç tüketmeniz kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca sık sık abur cubur tüketmek de kas oranını arttıracaktır.

Kilo alırken, sağlığını yitirmek

Kilo vermek genellikle iştahsızlık veya belirli hastalık koşullarından dolayı hasta olmakla bağdaştırılır. Hastalık boyunca, çoğu insanın beslenmesi yetersiz düzeyde olur. Böylece gereken kalori alınmadığı gibi, vitamin ve mineral kaybına da sebep olur.

Meyve püresini için veya yumurta yemeklerini yiyin ve hafif yiyecekler tüketin. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için bu yöntemler hem hazırlaması kolay hem de tüketmesi kolay olacaktır. Ayrıca sindirilmesi de kolay olacağı için sizin için en güzel atıştırma olacaktır.

Ayrıca bir hastalıktan sonra çok kilo kaybetmişseniz (kanser olabilir), eski sağlığınıza kavuşmanız için tam yağlı süt tüketin, yüksek kalorili abur cuburu yemek aralarında yiyin. Bunun yanında yapmanız gereken kalori alımınızı arttırmaktır.

Öğününüze ve abur cuburunuza kalori eklemek için birçok yöntem vardır. Tam yağlı ve yüksek kalorili olanlarını seçmeyi unutmayınız. Aşağıda sizin için bazı yöntemler sunmaktayız.

• Az yağlı süt yerine tam yağlı sütü kullanın.

• Sütü daha da yoğunlaştırmak için de iki ya da dört kaşık süt tozu ekleyin. Böylece normalde alacağınız kaloriden daha fazla kalori almış olursunuz.

• Sütlü kahve içiniz.

• Çayınıza, kahvenize ya da yatmadan önce içeceğiniz içeceğinize süt ekleyin veya sıcak çikolata içiniz.

• Paket soslarını ya da çorbaları su yerine sütle yapınız. Kalorisinin artacağını göreceksiniz.

• Çorbanızın içine de krema ekleyin.

• Akşamları yulafınızı kremalı sütle ıslatın. Bu da yulafı daha da yumuşatacak ve yemenizi kolaylaştıracaktır. Bunun üzerine de kuru meyve ekleyebilirsiniz. Böylece alacağınız kaloriyi ve besini artırabilirsiniz. Bu alacağınız yulaf 500 kalori almanızı sağlayacaktır.

• Patatesin içerisine de peynir veya krema ekleyin.

• Bisküvi, peynir, kuru meyve, kraker, yağlı yoğurt, kuru yemiş sizin için vazgeçilmez olmalıdır.

• Soğuk pudingin üzerine dondurma, krema ya da süt ekleyebilirsiniz.

• Sıcak pudingin üzerine de muhallebi ekleyin.

• Şeker, glikoz tozu, bal ya da şurup tatlılara ekleyeceğiniz seçenekleriniz olmalıdır.

• Sıcak olan sebzelerin üzerine tereyağı eritin ya da yumurtanın üzerine peynir rendeleyin. Ayrıca rendelemek yerine peyniri kesebilirsiniz de.

• Herzaman bol bol tereyağı veya margarin kullanın.

• Sandviçinize ekleyeceğiniz ürün yelpazenizi arttırın. Olabildiğince kalın bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

• Sandviçinizin içerisine mayonez, yumurta ya da ton balığı ekleyebilirsiniz.

İştahınızı arttırmanız için ipuçları

Yemek yemek sizin iştahınızı kabartmıyorsa, iştahınızı arttıracak bazı ipuçlarının olduğunu biliniz. Yemek yemeden önceden yapılacak kısa bir yürüyüş iştahınızı açacaktır. Aç olmadığınızda, sevdiğiniz yiyecekleri seçmek size iyi gelecektir. Bu yiyeceklere de baharat ve sebze de ekleyebilirsiniz. Su bile sizin açlığınızı yok ediyorsa, yemek yemeden önce sudan uzak durun. Böylece suyun midenizde kapladığı yeri yiyeceğiniz yemekler alabilecektir. Tatlı meyveler de iştahınızı arttırabilir. Bu yüzden de meyve püresi tercih edebilirsiniz.