AKDENİZ DİYETİ

blog yazısı ekle !

AKDENİZ DİYETİ

Ankara 'da ki diyetisyenlerin açıklamalarına göre, bu diyet özellikle meyveler, sebzeler, zeytinyağı, balık ve diğer Akdeniz'e özgü yiyecekleri içermesi sayesinde gayet makul bir diyet olarak karşılanmaktadır. Diyetisyenlerin tavsiyeleri ile de diğer rakip sayılabilecek diyetlerden öne çıkıyor.

Ankara'daki tüm Diyetisyenler için tıklayınız
Ankara Diyetisyenler


Hedef:

Kilo kaybını sağlamak, kalp ve beyin sağlığını koruyup, kanser ile diyabeti önlemek ve kontrol altına almak.

Teori:

Akdeniz insanlarının diğer ülkelerde yaşayan insanlardan daha uzun süre yaşadığı, kanserden ve kalp rahatsızlıklarından daha uzak oldukları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ankara 'da ki diyetisyenlerin açıklamalarına göre, çok şaşırtıcı olmasa da bunun sırrı hareketli bir yaşam tarzlarının olması, böylelikle kilolarını kontrol edebilmeleri ve kırmızı et, şeker ve doymuş yağlardan uzak olan beslenme düzenleridir.

Akdeniz Diyeti Nasıl Zayıflatıyor?

Duruma göre değişiyor. Ankara 'da ki diyetisyenlerin açıklamalarına göre, aslında tam olarak kesinleştirilmiş bir diyet listesi yok. Tahmin ettiğiniz gibi Akdeniz'e kıyısı olan İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkelerde de her bir bölgenin kendine özgü beslenme alışkanlıkları ve ufak farklılıkları mevcut. Ancak yine de genel hatları itibariyle Akdeniz diyeti için oluşturulan bir besin piramidi mevcut. Bunun içerisinde de meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler, bakliyatlar, kabuklu yemişler, zeytinyağı ile lezzet dolu otlar ve baharatlar bulunmakta. Aynı zamanda haftanın belli günlerinde balık ve diğer beyaz etleri tüketerek, peynir, yoğurt ve yumurta gibi besinler yanında özel durumlarda da kırmızı et tüketebiliyorlar. Siz de tüm bu yiyecekleri tüketirken aynı zamanda fiziksel olarak da aktif olmaya özen gösterirseniz faydasını göreceksinizdir.

Zayıflayabilecek misiniz?

Bazı araştırmacılar Akdeniz diyetinin kilo vermeye yardımcı olmasından ziyade daha da kilo almaya sevk ettiği yönünde tespitlerde bulunmuş olsa da. Besin piramidinde ki yiyeceklerin faydaları göz önüne alındığında, "düşük kalori" almak üzerine kurulan bir Akdeniz diyeti, fiziksel aktivitenin de yardımı ile etkisini oldukça hızlı gösterecektir.

ZAYIFLAMA İÇİN NE YEMELİSİNİZ?

Tam olarak kesinleşmiş bir diyet planı olmadığı için, genellikle tüketilen ürünler, meyve, sebzeler ile tam tahıllı ürünler, deniz ürünleri ve beyaz etten oluşmaktadır. Tabii ki zeytinyağını da unutmamak gerekir.